Політика 2016-05-26 19:44 Віталій Рибак
  ▪  

Світ про звільнення Савченко: Найбільше питання в тому, як вона уживеться із Порошенком

Західні медіа трактують повернення української льотчиці як перемогу та роблять припущення про її майбутню політичну кар'єру

Американська газета The New York Times повідомила, що Надія Савченко повернулась додому «національною героїнею, що не має конкурентів».  «За останні два роки, Савченко стала водночас національним героєм України і найвідомішим російським в'язнем. Західні лідери і дипломати, включаючи президента Барака Обаму, закликали до її звільнення, на підтримку цього створювались графіті, а діти створювали малюнки, що романтизували її образ», — пише автор.

Водночас видання наголосило на вдалому форматі обміну для Росії. «Обмін, як і більша частина дипломатії, пов'язаної з дворічним конфліктом, був ретельно зрежисованим, аби підкреслити позицію Росії, — мовляв вона ніколи не брала участь у війні, — в той же час дозволити військовополоненим з обох сторін повернутися додому», — йдеться у статті.

Їх колеги зі столичної газети The Washington Post назвали обмін драматичним та багатообіцяючим. «Її звільнення стало причиною для святкування в Києві, де вона була удостоєна звання Герой України і обрана народним депутатом, незважаючи на перебування у російській в'язниці», — читаємо у статті.

Автор наголошує на тому, що обмін може стати першим кроком для вирішення більш глобальних проблем. «Угода вирішила значний конфлікт між двома країнами, але водночас також відображає інші, глибші проблеми: анексію Криму Росією в 2014-му і військові дії проти проросійських повстанців у східній частині України», — зауважує автор.

У європейській редакції видання Politico розповіли історію звільнення льотчиці та наголосили на її готовності продовжити боротьбу за Україну та непричетності до смерті російських журналістів. «Повернувшись до Києва, Савченко вразила впевненим тоном. «Я готова ще раз віддати своє життя за Україну на полі бою», — сказала вона журналістам після посадки в Україні, повідомляє AFP [...] Савченко заперечує свою причетність до обстрілу знімальної групи російського телеканалу. Її адвокат стверджував, що вона вже була ув'язнена в Росії на час загибелі журналістів на фронті», — повідомляє видання.

У новинній службі BBC замислились над майбутнім Надії Савченко в українській політиці. «Немає жодних сумнівів у тому, що Кремль залишатиметься однією із головних цілей її виступів. Але буде цікаво поглянути, які українські політики опиняться у центрі її гніву. Її політичні погляди, очевидно, схиляються до націоналістичного табору  — хоча ще не можна точно сказати, як далеко. Перебуваючи у в'язниці, вона була обрана депутатом парламенту від партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Обидві вони — вольові особистості — і конфлікти між ними дуже вірогідні», — йдеться у статті.

Роздумує автор і над майбутнім стосунків між Савченко та Порошенком: «Найбільше питання в тому, як вона уживеться із президентом Петром Порошенком. Савченко висловила свою підтримку Мінським угодам, і пан Порошенко виглядав задоволеним, коли він стояв поруч із нею. Але вона також сказала, що мир можливий тільки через війну. Якщо вона вирішить стати проти президента, то табір критиків Порошенка буде посилений найпотужнішим політичним голосом України на даний момент».

Британське видання The Guardian назвало обмін «проривом у виконанні Мінських домовленостей». Журналісти видання наголошують на тому, що Надію вважають героїнею в Україні і не відкидають можливості її кар'єри у політиці. «Її повернення святкують в Україні, де до неї ставляться як національного героя і можливого майбутнього політичного лідера. Її поверення також знаменує важливий момент розрядки напруженості між Москвою і Києвом, а також проривом в дипломатичних переговорах за мінським форматом», — наголошується у статті.

Водночас автор проводить цікаву паралель: «Про обмін домовились за кілька тижнів до того, як Європейський Союз прийматиме рішення щодо продовження санкцій проти Росії, введених після анексії Криму в 2014-му та прихованої агресії на сході України».

У німецькій газеті Süddeutsche Zeitung наголосили на тому, що звільнення Савченко — це лише початок шляху до вирішення конфлікту між Росією та Україною. «Той факт, що обмін відбувся, — це хороший сигнал, але не більше. Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр висловив сподівання, що він сприятиме зміцненню довіри і, таким чином, надасть позитивного імпульсу Мінському процесу», — пише автор.

Видання також відзначило успіх Порошенка. «Для президента України Петра Порошенка повернення Савченко — тріумф. Однак варто поставити під сумнів те, що вона насправді підтримає конституційну поправку і місцеві вибори на Донбасі, передбачені Мінськом.  Адже сама льотчиця є непримиренною і вже навіть оголосила одразу після посадки в Києві, що готова повернутись назад у бій. У той же час, Росія, як і раніше, має більше двох десятків ув'язнених українців, найвідоміший серед яких — народжений в Криму режисер Олег Сєнцов», — підсумовується у статті.