Політика 2016-06-14 12:34 Казанський Денис

Грошей нема, та ви тримайтеся. Економічна криза в ОРДіЛО

Опублікований «чорний список» осіб, яким заборонений в'їзд на територію, підконтрольну бойовикам ДНР, викликав жваве обговорення. Одні вважали появу списку спектаклем і незграбною спробою Захарченка підняти свій падаючий авторитет. Інші сприйняли «чорний список» за чисту монету і вирішили, що в Донецьку нарешті взялися за представників старої влади, яких сепаратисти хочуть поступово витіснити з підконтрольної їм території.

Нагадаємо, що у прийнятому Захарченком документі опинилися майже всі найодіозніші донецькі регіонали: Борис Колесніков, Рінат Ахметов, Юхим Звягільський, брати Клюєви, Тетяна Бахтєєва, Раїса Богатирьова та безліч регіональних діячів меншого рангу на кшталт батька та сина Адамових. Водночас серед опублікованих прізвищ не виявилося Віктора Януковича, який перебуває у Росії, а також іншого відомого донецького представника Партії регіонів – колишнього народного депутата Олександра Бобкова – засновника організації «Оплот». Саме його ставлеником вважається Олександр Захарченко. Свого часу Бобков навіть приїжджав на «інавгурацію» Захарченка в Донецьк у 2014 році.

Втім, сам факт знаходження в «чорному списку» не заважає особам, що потрапили у нього, далі заробляти гроші на підконтрольній Захарченку та його бойовикам території. Ні Ахметову, ні Колесникову зовсім не обов'язково перебувати у Донецьку для того, щоб їхні шахти, заводи та фабрики продовжували працювати. Самі вони, як відомо, біля верстатів не стоять і в забоях вугілля не рубають. А ось їхні підприємства продовжують працювати та приносити прибуток своїм господарям. Таким чином, введення санкцій, очевидно, не більше ніж піар-хід, спрямований на те, щоб показати зубожілому населенню, що в «народній республіці» йде якась боротьба з олігархами, а також будується нова держава. Не секрет, що скептичні настрої донеччан по відношенню до сепаратистів ростуть. Рівень життя в ОРДіЛО сильно впав, і тому від ейфорії весни 2014 року давно вже не залишилося і сліду.

Звернув увагу на очевидну безглуздість «чорного списку» навіть польовий командир бригади «Восток» Ходаковський, який традиційно не упускає можливості покритикувати Захарченка:

«Якщо ми їм забороняємо з'являтися на території, то чому тоді ми дозволяємо існувати їх бізнесу, який наповнює бюджет України? Де логіка? Давайте будемо послідовними. Якщо ми дозволяємо існувати їх бізнесу тут, навіщо опускатися до якихось дурниць і не дозволяти комусь сюди в'їжджати?»

Читайте також: Бенефіціари «мирних ініціатив»

Найоптимістичніші фанати ДНР вважають, що за «чорним списком» Захарченка підуть реальні кроки по «націоналізації» (тобто віджиму) майна регіоналів. Однак ватажок бойовиків вже поспішив запевнити всіх, що націоналізації в осяжному майбутньому чекати не слід.

«Ми не збираємося зараз націоналізувати підприємства, змінювати власність. Про це говорити поки рано. Ми республіка невизнана, і маса підприємств, на жаль, працює не в нашому правовому полі, а в українському та сплачують податки туди. Але це соціалка, отримання певних грошових коштів і робота підприємств, які не зупинилися, а продовжують працювати», – розповів він під час спілкування з обслуговуючими його донецькими журналістами.

Цілком ймовірно, що публікація списку нев'їзних регіоналів – спроба створити їм алібі в Україні, де кожен фігурант тепер може у відповідь на звинувачення в підтримці сепаратистів дістати папір і заявити:

«Та мене вони в Донецьк не пускають, як же я можу бути спонсором терористів!»

У той же час економічна ситуація на підконтрольній бойовикам території продовжує погіршуватися. З початку червня в ОРДЛО зупинилися майже всі великі виробництва. Причина зупинки – припинення роботи залізниці, співробітники якої з лютого не отримують грошей за свою працю. Ватажки ДНР вимагають, щоб залізницю, яка їх обслуговує, взяла на утримання Україна. У Києві, своєю чергою, відмовляються це робити. Своїх грошей, щоб заплатити залізничникам, у бойовиків немає.

Читайте також: Домовленості в урну. Хто й чому на Заході наполягає на необхідності виборів на окупованому Донбасі

Залізничний транспорт в ОРДЛО простоює вже тиждень. Заводи і шахти втратили можливість відвантажувати свою продукцію на підконтрольну Україні територію і практично зупинилися. З 1 червня режим простою був введений на шахтах «ДТЕК Свердловськантрацит» в Луганській області. При цьому на час простою працівникам шахт нараховується лише 2/3 від належної зарплатні. Зупинили роботу Алчевський металургійний комбінат, Донецький металургійний завод та металургійний завод в Макіївці.

Таким чином бойовики фактично ввели економічну блокаду самих себе. Якщо така ситуація триватиме довгий час, все може закінчитися соціальним вибухом. Що будуть робити з цим ватажки бойовиків, якщо Україна не почне їм платити, поки не ясно.

Не щастить і донецьким приватним підприємцям. Останнім часом бойовики обклали їх непосильною даниною. Тепер підприємці зобов'язані платити високе мито за можливість ввезти свій товар на підконтрольну Захарченкові територію. Причому стосується це правило також і товарів з так званої ЛНР. Чи міг хтось із донеччан уявити собі у 2013 році, що в Донецьк не можна буде привезти нічого з Луганської області?

Спроби протестувати не привели ні до чого. Захарченко тільки пригрозив підприємцям, що якщо вони будуть скаржитися, то буде тільки гірше. І пообіцяв, що «податки» йому будуть платити в будь-якому випадку.

«Податкова як була, так і є, працювати вона буде. Податки ви будете платити. У кожному питанні потрібно розбиратися. У податковій є скринька довіри. Звертайтеся. Обіцяю кожному підприємцю справедливе рішення ваших запитань. Приходьте. Якщо будете скаржитися необґрунтовано, повірте, вердикт буде ще гіршим» – заявив він в своєму інтерв'ю.

Читайте також: Владислав Сурков. Сірий кардинал окупованого Донбасу

Мітинги протесту підприємців Захарченко оголосив незаконними:

«Навіть організація цього мітингу є протизаконною. У нашої країни не той стан, щоб зараз її хтось розгойдував».

Тож не дивно, що на тлі таких невтішних подій Захарченко змушений імітувати боротьбу з українськими олігархами і публікувати нічого незначущі «чорні списки». Але таких заходів явно недостатньо, щоб знизити соціальне напруження в ОРДіЛО. Росія останнім часом за рядом ознак серйозно урізала фінансування маріонеткових республік. Тому економічна криза в захоплених бандитами районах надалі буде тільки погіршуватися.

Очевидно, що в цій ситуації Україні не слід ні в якому разі йти на поступки і проводити вибори в ОРДіЛО, не дивлячись на посилення міжнародного тиску. Противник знаходиться в складній ситуації, в якій необхідно його дотискати. Якщо не військовими, то економічними методами. Захоплені території прогнозовано опинилися в економічно глухому куті. А щодо  грошей з РФ, то тут ситуація приблизно така сама, як і у захопленому Криму:
«Денег нет, но вы держитесь. Хорошего вам настроения и удачи».