Політика 2016-07-11 01:32 Віталій Рибак
  ▪  

Світ про Україну: в тіні Росії на саміті НАТО

Протягом тижня західні медіа писали про місце України в порядку денному Варшавського саміту НАТО та візит Державного секретаря США Джона Керрі до Києва

Німецький медіа-портал Deutsche Welle опублікував репортаж із саміту НАТО у Варшаві, у якому йшла мова про Україну.

Автор зауважує, що президент Порошенко вміє на офіційних подіях влучно показати докази російської агресії на Сході України — раніше то були фрагмент зрешеченого уламками снарядів автобуса, обстріляного під Волновахою, та паспорти, нібито вилучені у полонених на сході України російських військових. «На саміт НАТО в Варшаві, який завершився в суботу, 9 липня, Порошенко привіз живого свідка подій, які Україна називає фактичної війною з Росією — Надію Савченко» — наголошує автор.

Головним моментом, який розглядали на саміті, було посилення військової присутності НАТО в країнах на межі з Росією. «Нинішній саміт НАТО — другий після анексії Криму та початку війни в Донбасі. Два роки Північноатлантичний альянс ніби вичікував, уникаючи різких рухів. У Варшаві лідери 28 країн пішли на крок, який тут назвали історичним — посилити військову присутність в країнах Східної Європи (Польщі та Балтії). Причиною стали побоювання в цих країнах повторити долю України», — йдеться у статті.

Однак автор зауважує, що саме про Україну на саміті говорили мало — і переважно в контексті глобального протистояння між Заходом та Росією. «Хоча саме події в Україні змусили Альянс радикально змінити політику, у Варшаві про неї саму говорили мало. Вона по суті виявилася в тіні Росії. Обама на підсумковій прес-конференції багато говорив про нещодавню трагедію в Далласі, про ситуацію в Афганістані і Іраку, а про Україну ледь обмовився. Засідання комісії НАТО-Україна пройшло під завісу саміту» — наголошує видання.

Читайте також: Перший день Варшавського саміту: ЄС і НАТО йдуть на зближення

«На тлі розмов про військову міць, стримуванні Росії і клятви «один за всіх і всі за одного» здавалося, що в Європі остаточно опускається нова залізна завіса. По один її бік — НАТО, який посилює захист своїх членів, а по інший — Україна, яка не встигла сховатися під натівську парасольку», — підсумовує автор.

У газеті The New York Times, підбиваючи підсумки саміту для нашої країни, зауважили, що «Україну лише поплескали по спині, не більше».

«Україні на саміті НАТО в суботу пообіцяли постійну підтримку, але перспектива членства Києва у військовому альянсі, очолюваному США, здавалася далекою, як ніколи, адже Захід прагне зближення з Росією» — підкреслює автор.

Проблема, на його думку, полягає у тому, що конфлікт вже затягнувся на довгий час, тому багато хто починає втрачати терпіння. «В ході дводенного Варшавського саміту НАТО прийняв рішення про посилення свого східного флангу у відповідь на  анексію Криму Росією в 2014-му  і подальшу підтримку Москвою повстанців, що борються проти київських військ на сході України. Але після більш ніж двох років західних санкцій проти Росії, дехто в НАТО і Європейському союзі наполягає на більш м'якій позиції щодо Москви. Нетерпіння зростає, адже вони бачать повільний прогрес у модернізації економіки і боротьбі з корупцією в Україні», — йдеться у статті.

Американське видання The Washington Post відреагувало на візит Джона Керрі до України, який відбувся 7 липня. Автор вважає, що головною метою візиту була пропозиція подальшої допомоги Україні з боку Сполучених Штатів.

«Керрі оголосив, що США надасть додаткові $23 мільйони в якості гуманітарної допомоги, аби допомогти людям, які були змушені переселитись або іншим чином постраждали через конфлікт на сході України. Новий пакет допомоги, який буде виділено ООН та іншим організаціям, що надають допомогу, ставить загальний обсяг гуманітарної допомоги, яку США надали Україні з початку кризи в 2014-му, на позначку у $135 мільйонів», — йдеться у статті.

Читайте також: Західні ЗМІ про саміт НАТО: неоднозначні стосунки між Берліном та Москвою

Йшла мова і про реформи. Автор наголошує на тому, що Держсекретар оцінив зусилля України в проведенні судових, законодавчих та економічних реформ, а також втіленні нової програми по боротьбі з корупцією.

У агентстві Reuters звернули увагу на інший аспект візиту Керрі — безпековий. «Керрі попереджає про загрозу зриву мирного договору в Україні», — так звучить заголовок.

«Державний секретар США Джон Керрі попередив в четвер, що Мінська мирна угода щодо України є приреченою на провал, в разі якщо «реальна безпека» не буде відновлена на сході України, де урядові підрозділи воюють проти підтримуваних Росією сепаратистів», — пише автор.

У статті зауважується, що Держсекретар США не називав винних у порушенні миру, але він сказав, що без дій Росії стосовно реалізації Мінської угоди західні санкції проти Москви залишатимуться.

А от Україна, на його думку, виконує умови угоди. «Він [Керрі] похвалив Україну за «сумлінні зусилля» щодо реалізації Мінську-2 і оголосив про додаткову гуманітарну допомогу обсягом у $23 мільйони, щоб допомогти тисячам людей, які постраждали в результаті конфлікту.

схожі публiкацii