ut.net.ua 2010-07-16 00:00 Кузнецький Володимир

Зачистка

Взяття під варту екс-першого заступника голови НАК Ігоря Діденка тягне на політичне замовлення

2 липня Печерський суд Києва замінив запобіжний захід для екс-першого заступника голови НАК «Нафтогаз України» Ігоря Діденка (на фото) з підписки про невиїзд на взяття під варту.

Таке рішення зумовлене побоюванням прокуратури, що колишній топ-менеджер НАК може виїхати за кордон. Адвокати затриманого запевняють, що візу до США він хотів отримати ще до порушення кримінальної справи, крім того, повернувся до України з-за кордону, коли процесуальне провадження вже тривало.

Нагадаємо, що справу проти пана Діденка було порушено 10 червня 2010 року за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу (присвоєння, заволодіння або розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем). Йдеться про начебто завдання збитків державі у зв’язку з рішенням Стокгольмського арбітражу, який зобов’язав НАК «Нафтогаз України» повернути швейцарському трейдеру RosUkrEnergo 11 млрд м3 газу й виплатити пеню в розмірі 1,1 млрд м3 блакитного палива.

Про політичну складову переслідування фігурантів схеми забезпечення України газом у 2009 році, реалізованої за прем'єрства Юлієї Тимошенко, Тиждень писав не раз. Очевидно, що тогочасні керівники НАК «Нафтогаз України» та митниці відіграли роль простих функціонерів, міру відповідальності яких навряд чи варто перебільшувати. З огляду на те, як розгортаються події навколо цих функціонерів, постає інше риторичне запитання: «А судді хто?»

У 2006–2007 роках тодішні віце-прем’єр Микола Азаров, керівник ГоловКРУ Петро Андреєв і навіть генпрокурор Олександр Медведько публічно визнали, що частину газу, імпортованого в 2006-му за участю RUE і пов’язаного з нею СП «УкрГаз-Енерго», не розмитнили, зокрема до бюджету не було сплачено ПДВ при імпорті. Правових наслідків для учасників майже контрабандної схеми – жодних. А голова СП «Укргаз-Енерго» Ігор Воронін пояснив: «Нафтогаз виконував соціальну функцію, дотував і населення, і тепловиків, і бюджетні установи…». В 2007-му чомусь крайніх шукати не стали, зараз – за схожих обставин – знайшли.

В історії з арештом Ігоря Діденка найбільше бентежить відверта демонстрація владою своїх безмежних можливостей: за подібним сценарієм вона може запроторити за ґрати будь-кого, якщо їй це буде вигідно.