Політика 2016-11-29 10:04 Голуб Андрій

Свідчення Януковича в суді: проблеми з пам’яттю та незрозуміла мета

З другої спроби відеодопит Віктора Януковича у Святошинському суді Києва таки відбувся.

Громадянство - «українець». Місце проживання – «Ростовська область». До кримінальної відповідальності раніше не притягався. Так Віктор Янукович відповів на перші запитання відеодопиту з суду в Ростові-на-Дону. Слова щодо притягнень відгукнулися одностайним сміхом у Києві – тих, хто прийшов у понеділок до Святошинського райсуду на віртуальну зустріч із колишнім президентом. Стало зрозуміло, що допит, ймовірність якого до останнього ставили під сумнів, усе ж відбудеться.

Перед початком засідання у будівлі суду на вулиці Жилянській, на перший погляд, не було ажіотажу, подібного 25-му листопада, коли сталася перша спроба допитати Януковича. Насправді журналістів прийшло чимало. Просто більшість одразу ж пішли займати місця у виділеному для працівників ЗМІ приміщенні, а не готувалися до «штурму» головної зали, де збиралися учасники процесу. Це дозволило уникнути штовханини у коридорі. Охоронці суду все ж вирішили пересвідчитися і встановили поперек проходу до зали засідань лаву для сидіння. Згідно із задумом, лава створила «кордон безпеки» перед приміщенням.

«Зека на нари!» - знайомий із часів Революції заклик лунав і перед Святошинським судом за годину до початку засідання. Організація родин Небесної Сотні та потерпілі під час Майдану влаштували перед будівлею пікет. Метою акції було нагадати, що злочини проти Майдану досі не розслідувані, а винних не притягнуто до відповідальності. Водночас єдності в оцінці необхідності допиту Януковича серед активістів не було.

«Допит – це корисна річ. Як на мене, «овоч» почне розповідати і ми дізнаємося чимало й про нинішніх посадовців та нардепів, - які приймали безпосередню участь у тих подіях, які причетні до розстрілів. Думаю, і про президента нинішнього теж ми дізнаємося», - заявив кореспонденту Тиждень.ua один із учасників акції.

«Я рішуче проти допиту Януковича у якості свідка. Його необхідно допитувати тільки як підозрюваного», - відповіла інша активістка.

Читайте також: Як столичні суди гальмують справи "Беркута"

У п’ятницю, 25 листопада, допит було зірвано зусиллями представників низки організацій, які заблокували виїзд конвою з обвинуваченими беркутівцями з Лук’янівського СІЗО. За законом справу не можна слухати за відсутності обвинувачених. У «Правому секторі», який взяв на себе відповідальність за блокування, повідомили, що допит екс-президента як свідка «виведе Януковича з даної справи, як підозрюваного, що тягне за собою зняття з нього відповідальності за розстріл Небесної сотні». Ще раніше речник організації Артем Скоропадський заявив, що засідання зірвали, адже існував ризик звільнення підозрюваних з-під варти. Обидва аргументи є щонайменше дивними. По-перше, Янукович у принципі не може бути «підозрюваним у даній справі», адже йдеться не про всі скоєні злочини під час Майдану, а про конкретні обвинувачення п’ятьом особам. По-друге, суд у той день поставив виключно два завдання: допитати Януковича та екс-командувача Внутрішніх військ Станіслава Шуляка, який також переховується в Росії. Питання зміни запобіжного заходу підозрюваним не ставили на розгляд.

Побоювання, що ситуація повториться, виявилися даремними. За кілька хвилин до часу початку засідання у понеділок усіх п’ятьох завели до зали. Ініціатори блокування пояснили, що цього дня утрималися від своїх дій, адже ризик звільнення обвинувачених «знизився через резонанс».

Однак зовсім без несподіванок не обійшлося. За роль головного ньюзмейкера з Віктором Януковичем цього дня вирішив позмагатися особисто генпрокурор Юрій Луценко. Не встиг суддя Сергій Дячук оголосити порядок допиту свідка, як сторона обвинувачення попросила перерву на 15 хвилин для уточнення позицій. Одразу ж після цього пролунав голос генпрокурора: «Використовуючи перерву, я звертаюся до Януковича Віктора Федоровича! Як генеральний прокурор України Луценко Юрій Віталійович я звертаюся до Януковича Віктора Федоровича!.. Повідомляю, що ви підозрюєтеся у вчиненні державної зради…»

Але Янукович навряд чи чув звернення Луценка. Екран, на який виводили його зображення, згас одразу після оголошення перерви. Трансляція, організована для журналістів у Росії, показувала, що у цей час Віктор Федорович спокійно про щось розмовляв зі своїм адвокатом. Натомість Юрій Віталійович використав увесь свій запал досвідченого оратора. Після формального тексту підозри, виголошеної у мікрофон, він не зупинився: «А тепер не як генеральний прокурор. Я звинувачую Януковича як українець!»

Читайте також: Банду геть чи бандитам тюрми

«Як українець» Луценко повторив усе виголошене у вільнішому та доступнішому стилі. «На все настане час розплати», - завершив промову генпрокурор, і як справжній «Темний лицар» з однойменного голлівудського фільму зник із судової зали так само непомітно, як і з’явився.

Після перерви допит Януковича нарешті розпочався по суті. Першими отримали право на запитання захисники обвинувачених. Екс-президент спробував зайти дуже здалеку. Для початку він став зачитувати дослідження науковців чи то з Сан-Франциско, чи то з Отави, які «достовірно встановили, що на Майдані працювали снайпери». На всі запитання Янукович відповідав розлого, але не по суті, детально розповідаючи про свої почуття до України, українців і правоохоронців, які жертвували собою у важкий час.

У цей час в приміщенні для ЗМІ вже почали відверто позіхати. Зрештою, не витримав навіть адвокат обвинувачених Олександр Горошинський, один із ініціаторів допиту: «Вікторе Федоровичу, можна трохи чіткіше, бо у нас тільки три питання, а вже половину часу витратили». 

«Я закінчую», - відповів свідок і продовжив у власному стилі.

Коли справа все ж доходила до питань по суті, то завершувалося все двома відповідями: «Я не пам’ятаю» і «Про це краще спитати у чинної влади». Інколи Янукович створював такі словесні комбінації, що розібратися у сенсі його фраз було взагалі неможливо. «Вам відомо, чому працівники правоохоронних органів уранці 20 лютого почали відступ з Майдану Незалежності?», - запитав у Януковича ще один адвокат беркутівців Ігор Варфоломєєв. «Мені відомо, що працівники правоохоронних органів почали стріляти з різної зброї і було дуже багато поранених, і були убиті працівники правоохоронних органів, тому вони вимушені були захищатися і відступати», - відповів свідок.

Вказане питання – одне з небагатьох, що стосувалося суті справи, яку досліджує Святошинський суд. Беркутівців обвинувачують у розстрілі 48 майданівців саме наприкінці лютого. Щодо цього Янукович фактично повідомив наступне: про розстріли дізнався зі ЗМІ, наказів ніяких не віддавав, про ситуацію в центрі Києва йому доповідали «хтось, точно не пам’ятаю». У чому саме полягала анонсована захистом важлива для справи інформація – залишилося зрозумілим тільки самому захисту. Найбільше запитань про зв’язок обвинувачених та Януковича задали не їхні адвокати, а особисто один із заарештованих беркутівців Олег Янишевський.

Читайте також: Куди стріляв "Беркут"

«Підполковник міліції Янишевський Олег Вікторович, заступник командира полку «Беркут» з кадрового забезпечення Головного управління МВС у місті Києві. Скажіть, будь ласка, чи відомий вам такий факт, і повідомте суд, чи хтось із працівників підрозділів «Беркут», а також Внутрішніх військ, у тому числі загалом органів внутрішніх справ, складав особисто вам присягу для особистого служіння вам?»

«Таких фактів не було і я до цього не прагнув. Це було виключено».

«Повідомте, будь ласка, шановний суд, присутніх, чи відомі вам такі факти, що підрозділи «Беркут» МВС у цілому в складі МВС, інші правоохоронні органи чи керівники таких підрозділів мали від вас особисто чи підлеглих урядових осіб якісь привілеї, заздалегідь необіцяну вигоду, матеріальні блага?»

«Мені такі факти невідомі. Я про це не чув».

«Чи відомі вам факти про матеріальне стимулювання, нібито, правоохоронців під час подій з листопада 2013 по кінець лютого 2014 року?»

«Я вперше про це чую».

Решта обвинувачених утрималися від запитань свідку.

Після цього час для допиту отримала сторона обвинувачення. Прокурори спробували ставити питання з одночасним повідомленням про зібрані докази, які підтверджують певні дії Януковича. Це наразилося на постійні протести захисника Януковича у Ростові, які переважно підтримував суд у Києві.

«Ми не сумнівалися, що Янукович заперечуватиме інформацію про прямі накази від нього. Саме тому у нас були конкретні обставини, щоб перевірити ті відповіді, на які він посилається. Я думаю, що відповіді, які він дав, переконають, передусім, суд, що ця особа не щира і довіряти її показам узагалі не можна. Адже у нас є конкретні докази. І те, що Янукович не давав на них відповідей якраз і свідчить, що й в інших моментах він нещирий», - пояснив тактику обвинувачення один із прокурорів Олексій Донський.

Решту часу Янукович не свідчив, а обвинувачував частину колишніх партнерів по владі та лідерів опозиції у дестабілізації країни, яка призвела до «громадянської війни». Серед колишніх партнерів найбільше дісталося Сергієві Тігіпку та екс-голові АП Сергієві Льовочкіну, які разом із Дмитром Фірташем нібито «розвалили коаліцію».

Не обійшлося й без історій про «звірства радикалів», частину яких Віктор Федорович уже розповів 25 листопада під час прес-конференції в Ростові: «Мені розповіли про чоловіка, якого принизили у Черкаській області. Його викинули з машини, машину спалили, його побили, змусили їсти скло і співати гімн України, кричати «Слава Україні!».

Справді гаряче для свідка стало на завершенні допиту. Спочатку Янукович несподівано «поплив» після запитання потерпілої на Майдані: «Вікторе Федоровичу, назвіть хоч одну вимогу майдану до влади».

«Не почув».

«Вимоги Майдану».

«Вимоги?»

«Так».

«До влади?»

«Так».

«Не пам’ятаю…» - розпочав стандартну відповідь Янукович, але зібрався і все ж назвав підписання Угоди про Асоціацію з ЄС.

Потім уточнюючі запитання почала ставити адвокат потерпілих на Майдані Євгенія Закревська. Тут одного разу на допомогу Януковичу довелося прийти навіть судді Ростовського суду. Це сталося після питання про те, чому Янукович не приїхав свідчити до України.

«Чи немає у вас будь-яких хвороб, які можуть впливати на пам’ять, чи нормально вона у вас функціонує на даний момент?», - продовжила адвокат. Це стало останнім питанням дня, на яке Януковичу так і не дав відповісти його ж захисник.

«Нічого нового, особливого, ми не дізналися. Будь-який з допитів потерпілих був набагато цікавішим, ніж сьогоднішнє дійство. Тому я цього ажіотажу, у принципі, не розумію. Брехати може будь-який свідок, нічого надзвичайного у цьому немає. Половина сьогоднішнього допиту йде на шкоду обвинуваченим. Те, що Янукович (відповів, що – Ред.) не віддавав наказ захищати периметр урядового кварталу. Те, що з ним був цілодобовий зв'язок, що до нього могли зателефонувати, уточнити як їм реагувати», - розповіла Закревська про свої враження від засідання кореспонденту Тиждень.ua

Сторони обвинувачення та захисту, у свою чергу, заявили, що не отримали достатньо часу для того, аби задати всі необхідні питання. Хай там як, а історію з допитом Януковича – завершено. І це єдиний чіткий результат того, що відбулося у Святошинському суді в понеділок.