Економіка 2011-03-17 11:07

Офіс-контроль

Представники контролюючих інстанцій іноді не беруть данини, а віддають...традиціям. При цьому проголошується: "За кохання, дружбу і ревізійну, митну, податкову, пожежну, санітарну службу!"

Сміх крізь сльози

Принцип взаємодії підприємців із чиновниками сформульований давно і влучно: держава грабує народ, а народ краде в держави. Це, безперечно, нецивілізовано, але інакше в умовах заплутаного, двозначного та дірчастого офіційного законодавства навряд чи можливо. Нормативні про­галини-не­доліки міцно зацементувало звичаєве право, невід’єм­­ними складовими якого є подарунки чиновникам, надання наближеними до них структурами платних послуг бізнесменам, хабарі, дахування та інші вияви корупції. При цьому суто формально такі відносини в більшості випадків і підприємців, і їхніх контролерів роблять правопорушниками чи навіть злочинцями.

Розуміння цього обома сторонами вельми тривалий час було основою соціального консенсусу на мікроекономічному рівні. Але ж останні законодавчі зміни (розширення прав фіскалів унаслідок імплементації Подат­кового кодексу, повноважень судових виконавців et cetera) підривають соціально-еконо­мічний status quo. Назріло питання: чи розуміють реформатори, до яких наслідків, імовірно,  може викликати бажання зняти з себе відповідальність за пограбування народу, так би мовити, легалізувати процес?.. Новий принцип взаємодії з чиновниками може виявитися сумним, на відміну від старого, сформульованого відомим сатириком.