Світ 2017-04-15 10:59 The Economist

The Economist: Орбан проти інтелектуалів

В Угорщині ухвалено закон про закриття «незручного» вишу. Партія влади «Фідес» вважає Центральноєвропейський університет розплідником лібералів

Центральноєвропейський університет (ЦЄУ), в якому лише 1440 студентів, — один із найменших вищих навчальних закладів Угорщини, але чи не найпрестижніший. Його корпуси — мішанина з пишних історичних та суперсучасних будівель у середмісті Будапешта — приваблюють лекторів з усієї Європи й Америки, а серед випускників багато представників угорської бізнесової та політичної еліти. Університет заснував 1991 року мільярдер угорського походження Джордж Сорос у межах філантропічної діяльності задля підтримки й розвитку ліберально-демократичних цінностей у колишніх країнах комуністичного блоку. Це дратує Віктора Орбана, прем’єр-міністра Угорщини, та його владну партію «Фідес». 4 квітня очільник уряду швиденько проштовхнув через парламент закон, який зможе примусити ЦЄУ закритися.

Читайте також: В Угорщині протестували десятки тисяч людей проти політики прем'єра Орбана

Відповідно до нового документа університети в Угорщині, акредитовані за кордоном, повинні мати й базу в країні акредитації. ЦЄУ, акредитований в Угорщині та Сполучених Штатах, у такому разі повинен до лютого 2018 року відкрити американський кампус. За словами представників вишу, це дуже складно й непомірно дорого. Вони попросили угорського президента Яноша Адера накласти вето на закон, який, на їхню думку, порушує гарантовану Конституцією свободу науки.

угорський прем’єр відчуває силу через безпорадність внутрішньої опозиції та перемогу Дональда Трампа. «Фідес», зокрема, готує репресії проти неурядових організацій з іноземним фінансуванням

Партія «Фідес» давно вважає ЦЄУ ширмою для опозиції (хоча її уряд раз по раз продовжував університетові сертифікацію). «Ця неприязнь не нова», — каже Ева Балоґ, авторка опозиційного блогу Hungarian Spectrum. Орбан, який сам отримав стипендію Сороса на навчання в Британії 1989 року, звинувачує ЦЄУ в обмані способом видачі дипломів, які визнаються за кордоном (боронь Боже, аби іноземні держави приймали угорські дипломи). Міністр людських ресурів Золтан Балоґ заявив, що «проводити експерименти, спрямовані на підрив законно обраної влади», не в інтересах Будапешта.

Орбан, який у 2014-му заприсягся перетворити Угорщину на «неліберальну державу», відчуває в собі силу і через безпорадність внутрішньої опозиції в країні, і через перемогу Дональда Трампа. ­«Фідес», зокрема, готує репресії проти неурядових організацій з іноземним фінансуванням. «ЦЄУ не проблема для середньостатистичного угорця, але символічно цей крок дуже важливий», — каже Тамаш Борош, співголова аналітичного центру Policy Solutions у Будапешті. «Він свідчить, що Орбан може контролювати в країні все». Представники уряду заперечують, що мішенню нової норми став ЦЄУ. Закон просто створює рівні умови для всіх університетів, заявляє речник уряду (і випускник ЦЄУ) Золтан Ковач. Інший випускник Ференц Кумін, угорський консул у Нью-Йорку, ще зовсім недавно, 16 березня, влаштував прийом на честь університету.

Читайте також: В Угорщині розпочали кампанію проти Євросоюзу

Минулого тижня десятки тисяч прибічників університету збиралися на протести в Будапешті. Вони підтримали заклик до президента Адера про ветування закону. Ректор вишу Майкл Іґнатьєф, колишній лідер Ліберальної партії Канади, заприсягся, що університет так чи інакше працюватиме. Дії Орбана викликали обурення науковців у всьому світі й осуд президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра. Члени Академії наук Угорщини висловили підтримку ЦЄУ. Так само й Тібор Наврачич, єврокомісар з питань освіти, який колись був міністром юстиції в уряді Орбана.

А ще Орбан міг недооцінити настрої в Америці. Дональд Трамп інколи впадав у неліберальний націоналізм, але свавільному закриттю акредитованого в США університету у Вашингтоні не зрадіють. Високопоставлений американський дипломат у Будапешті Девід Костелянчик заявив, що його держава «розчарована» новим законом. Однак, за словами іншого західного дипломата, певний компроміс знайти все-таки можна: «В угорському уряді немає одностайного схвалення цього закону». 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Новини RedTram

Loading...