ut.net.ua 2009-09-11 00:00 Кузнецький Володимир

Ва-Нацбанк

Політики влаштували атаку на НБУ, щоб отримати емісійну гривню і «потрібний» курс

 

Блок Литвина, БЮТ і Партія регіонів ініціюють звільнення голови Нацбанку Володимира Стельмаха в судовому порядку. «Ми провели консультації з Адміністративним судом на предмет того, яких заходів ужити стосовно президента Ющенка, щоб змінити керівництво НБУ», – повідомив керівник фракції Блоку Литвина Ігор Шаров. Верховна Рада може звільнити голову Нацбанку тільки за поданням президента (пункт 18 статті 85 Конституції). Формальним приводом депутатської ініціативи стала стрімка девальвація гривні наприкінці серпня – початку вересня. «Віктор Ющенко має або навести порядок у Нацбанку, або сушити сухарі для своїх підлеглих. У нас на очах розгортаються масштабні афери», – заявив міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, відомство якого розслідує факти шахрайства при отриманні банками кредитів рефінансування і проведенні валютних аукціонів НБУ. По суті, 70-річного банкіра роб­­лять крайнім у неспроможності держави втримати курс гривні в умовах різкого скорочення валютних надходжень у країну. 
 
Про об’єктивні причини девальвації нацвалюти Тиждень писав у № 36 від 4 вересня 2009 року. Зараз констатуємо, що реальні можливості стримувати девальвацію гривні у Нацбанку обмежені – валютні резерви стрімко худнуть, лише у серпні вони зменшилися на $764,1 млн (мінус 2,6%). За таких умов НБУ вдається до непопулярних адміністративних заходів, які, найімовірніше, й викликають незадоволення політиків, дотичних до великих фінансових операцій. Зокрема, 8 вересня регулятор принципово змінив стратегію роботи на валютному ринку – відмовився від проведення інтервенцій за заздалегідь визначеним курсом, наближеним до офіційного, і запровадив спеціальні валютні аукціони. Відтепер долари отримуватиме той комерційний банк, який запропонує вищу ціну. Очікується, що внаслідок цього вартість валюти на міжбанку наблизиться до готівкового курсу і це унеможливить спекуляції, які таки мають місце. За офіційними даними, лише в липні комерційні банки заробили 40 млн грн, купуючи долари на міжбанку за ціною 7,75 UAH/USD і продаючи в обмінниках за курсом 8,2 UAH/USD.
 Дратує парламентаріїв із табору БЮТ і ПР протидія пана Стельмаха фінансуванню підготовки до Євро-2012 за рахунок перевищення доходів НБУ над його видатками. Верховна Рада подолала вето президента на відповідний закон, відтак депутати чекають не дочекаються, коли між їхніми підприємствами почнуть ділити нацбанківські 10 млрд грн. Однак Володимир Стельмах вважає, що перевищення доходів над видатками становитиме 2009 року лише 800 млн грн, і при цьому виступає проти додаткової емісії. 
 
Хай там як, а 16 грудня цього року каденція далеко не святого Володимира Стельмаха закінчиться і на його місці, найімовірніше, опиниться зговірливіший чиновник. Навряд чи Верховна Рада проголосує за кандидатуру пана Стельмаха, якщо її раптом подасть президент. Хоча сам 70-річний банкір налаштований оптимістично. «За законом я буду змушений написати заяву про звільнення і покласти її на стіл президентові. Але ж він може подати мене на ще один термін, як це, наприклад, зробив Барак Обама з Беном Бернанке», – заявив голова НБУ на останній прес-конференції. Утім, новообраний президент, чи то Тимошенко, чи Янукович, чи Яценюк, однозначно мінятиме керівництво Нацбанку. Тож наступного року валютний ринок, вочевидь, очікують нові правила гри, а отже, про стабільність гривні можна тільки мріяти.
 
Володимир Кузнецький