Світ 2017-11-11 12:19 The Economist

The Economist: Куди веде фінансовий слід

Спонсора Brexit Аррона Бенкса чекає розслідування щодо джерела його пожертв

Аррон Бенкс, найбільший фінансовий спонсор торішньої кампанії за вихід Британії з ЄС, не надто переймався через новину, оголошену 1 листопада: виборча комісія почала розслідування щодо його пожертв на підтримку кампанії. «Ой-ой як страшно», — написав він у твіті. 
Перевірку призначено стосовно компанії Better for the Country Ltd, яка виділила £2,4 млн організаціям, що агітували за Brexit. Виборча комісія, що стежить за видатками політиків, перевірить, чи ці пожертви робила саме компанія (Бенкс був її директором). Головна мета розслідування — з’ясувати, чи не надходили насправді ці гроші з-за кордону, що суперечить британському законодавству.

Читайте також: Переговори щодо Brexit. ЄС висунув ультиматум Великій Британїї

Одержувачі коштів — серед яких Партія незалежності Сполученого Королівства і заснована одним депутатом-консерватором організація Grassroots Out (можна перекласти як «Низи за вихід») — також потраплять під розслідування щодо того, чи перевіряли вони належним чином походження цих пожертвувань. Виборча комісія має право виписувати лише незначні штрафи (лише до £20 тис. за одне порушення). Утім, вона може передавати інформацію до правоохоронних органів, якщо виявить випадки незаконних дій. Керівник розслідування Боб Поснер обґрунтовує його необхідність так: постійні питання про фінансування кампаній під час референдуму могли підірвати «довіру виборців».

Цей крок схвалили ті члени парламенту, які вимагали уважніше придивитися до фінансування кампанії за Brexit. «Нарешті!» — заявив депутат-лейборист Бен Бредшоу, який проводить паралелі між цим розслідуванням і спробами американських конгресменів більше дізнатися про втручання Росії в торішні президентські вибори.

Сам Бенкс відмовляється визнавати зв’язок між Росією і Brexit, називаючи такі припущення «повною дурнею». Єдине, що в нього було з росіянами, це «шестигодинний ланч-пиятика з послом, коли вони вижлуктили все до останньої краплі», як він сам писав. Бенкс додав, що пригощали його «суперовою» горілкою та бренді й що він вже писав про цю зустріч у своїй книжці «The Bad Boys of Brexit» («Погані хлопці Brexit»).

Читайте також: У Британії повідомили точну дату і час виходу з Євросоюзу

Бенкс заснував організацію Leave.EU («Виходь із ЄС»), яка агітувала за те, щоб Британія покинула ЄС, і це відбувалося паралельно з офіційною кампанією Vote Leave («Голосуй за вихід»). Leave.EU отримала від Бенкса позику на £6 млн. Таким чином він став найбільшим одноособовим спонсором Brexit. Ця щедрість стала можливою завдяки особистим статкам: Бенкс накопичив їх, інвестуючи, зокрема, у банківську та страхову діяльності, діамантову копальню. Вони оцінюються у £250 млн. Проте дехто, зокрема й Бредшоу, вважає, що реальна чиста вартість активів Бенкса може виявитися набагато меншою. У процесі іншої перевірки Виборча комісія ретельно розглядає також фінансування Leave.EU.

З часу референдуму Бенкс носиться з думкою про створення нової популістської партії. Поки що скидається на те, що звинувачення у зв’язках із Росією не дуже його турбують. Свої свідчення він підписав єдиним словом Nostrovia — перекручене російське «На здоровье». 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Новини RedTram

Loading...