Світ 2017-12-04 17:08 The Economist

The Economist: Нова версія націоналістів

Угорський «Йоббік» намагається бути менш радикальним і може здобути друге місце на парламентських виборах

Галасливий лідер угорської націоналістичної партії «Йоббік» Ґабор Вона колись виступав проти «циганського криміналітету» та «ізраїльських загарбників». Навіть приходив до парламенту у формі «Угорської гвардії», розформованого сьогодні крила «Йоббіку». Її учасники носили уніформу, а інші часто сприймали цю організацію вкрай негативно. 

Але Угорщина починає готуватися до виборів у квітні, тож Вона та «Йоббік» демонструють пом’якшення своєї позиції. Тепер вони декларують, що хочуть вийти за межі традиційного політичного вододілу на лівих і правих, а натомість будувати новий соціальний консенсус. «Наша мета — здобути підтримку всіх конструктивних сил, які хочуть будувати, а не руйнувати», — каже новий Вона. Держава й лідери від бізнесу мають працювати разом, щоб зростали зарплати й економіка. Місця антисемітизму чи расизму проти ромів немає, каже він (хоча не всі прихильники партії погодяться з цим). Вона навіть привітав будапештського рабина з Ханукою. 

39-річний Вона наслідує приклад Марін Ле Пен, лідерки французького «Національного фронту», вважає Томаш Борош із будапештського аналітичного центру Policy Solutions. «Йоббік скопіпастили тактику [«Національного фронту»]», — каже він. 

Читайте також: У Будапешті відбулася сепаратистська акція "Самовизначення для Закарпаття"

На виборах 2014 року «Йоббік» набрав 21%, ставши третьою найбільшою партією в парламенті. Критики політсили описують її як неонацистську, хоча ідеологічний фундамент «Йоббіку» завжди будувався на крайньому угорському націо­налізмі, а не на якихось симпатіях до Гітлера. Утім, і на цю ідеологію попит обмежений. Лідери «Йоббіку» відтоді зрозуміли, що угорське суспільство загалом нерадикальне, каже Борош. «Більшість людей переважно цікавлять фінансові питання, як-от зарплата чи економіка». Зараз партія проводить розмиту кампанію в масштабах ЄС за зрівнювання оплати праці в ЄС та обмеження масового виїзду молоді до Західної Європи. Але не всім вдається триматися за цей меседж. Депутатка від партії Дора Дуро нещодавно сказала, що «Йоббік» не проти голосів гомосексуалістів, якщо ті вважають, ніби партія представляє їхні інтереси. Але згодом вона закликала заборонити будапештський гей-прайд, а також громадянські шлюби для геїв і лесбійок. Ласло Торочкай, що є одним із партійних радикалів, залишається її віце-президентом. Коли він був мером одного села, то провів підзаконні акти про заборону мусульманського одягу та виявів ніжності серед гомосексуальних пар на публіці. Під час міграційної кризи 2015–2016 років він попереджав мігрантів, аби ті трималися подалі. Посадовці з правлячої партії «Фідес» вважають, що нова лінія «Йоббіку» — це позерство. «Вони у відчаї. Продали все, що мали в хаті, і тепер там пустка», — каже один чиновник, натякаючи на те, що в «Йоббіку» немає конкретних нових політичних ідей. Воні буде непросто переконати багатьох виборців у тому, що трансформації його партії справжні.

Читайте також: У Закарпатській ОДА розкрили деталі сепаратистської акції партії "Йоббік" у Будапешті

Але на ринку політичної пропозиції справді може бути ніша. В Угорщині немає консервативної партії «малої держави». Багато виборців вважають безкінечну кампанію прем’єр-міністра Віктора Орбана проти Джорджа Сороса, філантропа та фінансиста угорського походження, божевіллям. Орбан вважає, що Сорос планує завалити Угорщину мігрантами за підтримки ЄС (незрозуміло, як він міг би це зробити, та й Сорос заперечує, що має такі наміри). Угорський уряд веде «беззмістовний конфлікт», каже Ґеза Єшенський, колишній міністр закордонних справ і посол Угорщини. Тібор Наврачич, колишній міністр юстиції в уряді Орбана, а нині комісар Єврокомісії з питань освіти, молоді, культури та спорту, публічно заперечив наявність якогось плану на кшталт згаданого вище в Єврокомісії, чим розлютив колишніх колег на батьківщині. Утім, хоч би як еволюціонував «Йоббік», в Орбана теж є ще порох у порохівницях. Опозиція в Угорщині зараз фрагментована й деморалізована. Економіка країни за підтримки фондів ЄС у хорошій формі, зростає на рівні 3,2% у річному вимірі. Поки що надто багато угорців залишається бідними, але дедалі серйозніший середній клас стимулює різке зростання споживання. Електоральну базу «Фідесу» підпирають безжальні меседжі уряду про те, що Угорщині загрожують зовнішні вороги. Підтримка правлячої партії нині становить 40% — це найвищий із січня 2011-го рівень, за даними соціологічної служби Median. «Йоббік» набирає лише 11%, а соціалісти плентаються у хвості із 7%. Єдине питання, каже Борош, — хто на виборах наступного року фінішує другим. Обновлений «Йоббік» цілком імовірний варіант. 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Новини RedTram

Loading...