Світ 2018-06-02 12:26 The Economist

The Economist: Полювання на Абрамовіча

Владімір Путін давно стер межу між приватними й державними інтересами. Тепер це робить і Захід

Півтора десятка років тому британці шукали в інтернеті, як вимовляється ім’я екзотичного росіянина, який щой­но купив футбольний клуб «Челсі». «Це Роман Абрамовіч, головний акціонер однієї з найбільших нафтових компаній Росії «Сибнефть»... Один із його найближчих друзів — Владімір Путін, президент Росії», — повідомила своїм читачам газета Daily Mail. За кілька наступних років преса полюбила Червоного Ромчика (як його охрестив таблоїд Sun), який вливав гроші в «Челсі». Його шлюби, розлучення, яхти й вечірки були чудовим чтивом для публіки. Абрамовіч став зіркою, найзнаменитішим російським олігархом у Лондоні.


Цього тижня він знову потрапив на шпальти газет через відсутність на фіналі Кубка Англії, де «Челсі» грав із «Манчестер Юнайтед». Перша команда цей матч виграла. Але Абрамовіч може програти в іншій грі. Термін дії його британської візи закінчився минулого місяця, і її не продовжили, через що він утратив доступ до свого лондонського особняка й футбольного клубу. Навряд чи це було простою бюрократичною помилкою. Позаяк Абрамовіч — один із найбагатших іноземних громадян із правом проживання в Британії, його випадок, імовірно, розглядав міністр внутрішніх справ. Запроваджені 2015 року правила вимагають нових перевірок. Червоного Ромчика попросили надати інформацію про джерело статків і його характер. Якщо Міністерству внутрішніх справ відповіді видадуться незадовільними, мільярдерові може бути відмовлено у в’їзді.

 

Читайте також: Королева Великої Британії затвердила закон про санкції проти російських чиновників

 

Ні джерело статків Абрамовіча, ні його характер не змінилися з часу переїзду до Великої Британії. Він був одним із найвпливовіших росіян наприкінці 1990-х, одним із тих, хто допоміг піднятися Путіну на вершину влади й мав від того користь. Змінилися відносини між Росією та Британією. Явна причетність РФ до застосування в березні бойового нервово-паралітичного газу проти колишнього подвійного агента Сєрґєя Скріпаля, який мешкає в Британії, перевела ці відносини в режим відкритої конфронтації. З метою контрнаступу Тереза Мей зібрала міжнародну коаліцію проти РФ і пообіцяла жорсткі репресії стосовно російських фінансів, які використовуються проти Британії та її союзників.


Абрамовіч не створює загрози державній безпеці. Але, як найзнаменитіший олігарх у Британії, він потужний символ. Навіть якщо багатієві й дадуть візу, цей виступ проти нього відіграє для Мей політичну роль і стане знаком зміни ставлення її уряду до російських грошей.

Міністерство фінансів США запровадило санкції проти кількох олігархів із РФ, зокрема Олєґа Дєріпаски, який за кілька місяців до того заробив на Лондонській фондовій біржі $1 млрд


Довгі роки країна радо приймала російську готівку, не переймаючись її походженням. Британські юристи, приватні школи й агенції нерухомості радо обслуговували громадян РФ, які використовували фінансову та юридичну інфраструктуру країни, щоб заробити капітал, приховати його або захистити від ризиків конфіскації в себе на батьківщині. У звіті Комітету в закордонних справах Палати громад (публікація якого 21 травня збіглася в часі з повідомленням про візові проблеми Абрамовіча) вказано на прямий зв’язок між статками олігархів і спроможністю Путіна провадити агресивну зовнішню політику.


Але звіт застерігає уряд не ситуаційно реагувати, а закривати лазівки, які зробили Лондон улюбленим місцем перебування російських грошових мішків. А ще — координувати свої дії з Америкою, де правила жорсткіші. Минулого місяця Міністерство фінансів США запровадило санкції проти кількох олігархів із РФ, зокрема Олєґа Дєріпаски, який за кілька місяців до того заробив на Лондонській фондовій біржі $1 млрд. Ухвалення парламентом невдовзі закону про санкції і боротьбу з відмиванням грошей може звузити цю шпарину й закрити сірі зони, зайняті підконтрольними Кремлю олігархами, які користуються майновими правами на Заході.

 

Читайте також: Джонсон заявив, що Британія планує ввести жорсткіші санкції проти РФ після Brexit


Режимові Путіна було надзвичайно вигідно розмивати межу між приватними й державними інтересами й ставитися до бізнесменів як до розпорядників активів, а не власників. Західні держави зараз також дедалі частіше не роблять різниці між російськими олігархами й російською державою. Як казав колишній власник найбільшої нафтової фірми РФ «ЮКОС» Міхаіл Ходорковскій, «після 2014 року жоден великий бізнес у Росії не може бути незалежним від Кремля; жоден бізнесмен не може відмовити йому в послузі, щоб не накликати на себе проблем». Кому ж це краще знати за Ходорковского. Він був одним із перших олігархів, який діяв так, наче є безумовним власником своєї фірми. У результаті провів 10 років у в’язниці й міг лише спостерігати, як Кремль ділить його бізнес. Ця справа допомогла Путіну зміцнити свою владу.

 

Тоді Кремлю також удалося приховати злиття «ЮКОСа» з компанією Абрамовіча «Сибнефть». На відміну від Ходорковского Абрамовіч грав за правилами, тож йому було дозволено насолоджуватися розкішним життям у Лондоні. Тепер, коли перший у Лондоні, а другого туди не впускають, Кремль несподівано почав перейматися правилами чесної гри. Представник Путіна не забарився назвати візові проблеми Абрамовіча «проявом недружньої й недобросовісної конкуренції». Але Червоному Ромчику його висловлювання навряд чи допоможуть.

 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Новини RedTram

Loading...