Політика 2018-08-21 11:13 Птіцин Святослав

Від Криму до Мальдів. Де та як проводили відпустки президенти України

Разом із державними дачами українські чиновники дістали в спадок від СРСР і звички відпочинку. Особливо яскраво це було видно на прикладах президентів.

Відпустка обов’язково мала бути щонайменше на місяць, але робочою, у стилі державника-диктатора. Із низкою значущих зустрічей, розмовами про долю країни, підписанням важливих паперів — законів, указів тощо — і міжнародними домовленостями. А вільний час залишався для хобі. Щоправда, воно мало бути близьким до народу: риболовля, мисливство, плавання. Деталі такого відпочинку обов’язково мала повідомити прес-служба: скільки та в якій воді проплив президент, яку рибу та на яку вудку впіймав, скільки кілометрів пробіг і де саме. Також обов’язковими були згадки про робочі зустрічі: кого звільнив, кого призначив, хто з міжнародних гостей зупинявся в глави держави. Якщо ж раптом першу особу країни всюдисущі папараці ловили десь за кордоном у ресторані, то це була не відпустка, а робоча поїздка. Для зустрічі з міжнародними партнерами й обговорення нагальних питань, які стосуються України.

 

Читайте також: Уроки попередників


Перший президент держави Леонід Кравчук у своїх звичках проводити відпустку не надто відрізнявся від попередників із Центрального комітету Комуністичної партії. Він відпочивав на державній дачі в Криму, у Форосі. У холоднішу пору року Леонід Макарович міг поїхати на відпочинок до Трускавця. До того ж в інтернеті є кілька фотографій першого президента України з мисливською рушницею. Утім, на посаді він пробув недовго, тож і тем для обговорення не надто багато.

 

Президент і мисливець. Після завершення каденції на президентській посаді Леонід Кравчук ходив на полювання. У тому числі з Віктором Януковичем


Чого не скажеш про його наступника. Леонід Кучма також віддавав перевагу відпочинку в Криму на державних дачах. Відпустки були доволі тривалими — близько місяця. За цей час президент устигав відгуляти свій день народження, зустрітися із закордонними колегами, наприклад із президентами Словаччини, президентами Вірменії та Азербайджану, президентом Узбекистану тощо. Також можна сказати, що Кучма — перший президент, який їздив на відпочинок за кордон, — сталося це у 2004 році, перед виборами. Тоді він вирушив із сім’єю до Баден-Бадена в Німеччині. За офіційною інформацією, щоб підправити своє здоров’я. Уже після двох президентських строків Лео­нід Данилович став часто їздити до Сардинії, де іноді святкував свій день народження.


Проте прес-служба не забувала підтримувати образ «невтомного президента». Під час відпусток у Криму Кучма встигав їздити з робочими візитами на Донбас і до Центральної України, призначати й звільняти міністрів і голів областей, домовлятися з Владіміром Путіним і Нурсултаном Назарбаєвим про закупівлю зерна тощо.

 

Україна не Росія. Свою любов до риболовлі Кучма також устиг розділити з нинішнім президентом РФ Владіміром Путіним


Не відмовлявся від державних дач і Віктор Ющенко, який змінив у президентському кріслі Кучму. Третій президент України також полюбляв проводити відпустки в Криму, але не забував і про Захід України. Тут Ющенко відновлював сили в резиденції «Синьогора», яку будували ще за часів Кучми. У Карпатах третій президент, як і його попередник, приймав відомих гостей, зокрема французького актора Жерара Депардьє та президента Грузії Міхеїла Саакашвілі.

 

Читайте також: Вибори з багатьма невідомими


У відпустках Ющенко, окрім робочих зустрічей і підписання указів, ходив у народ. Наприклад, на гуцульський ринок у Яремчі чи Сорочинський Ярмарок на Полтавщині. До всього разом зі своєю сім’єю він займався активним відпочинком, наприклад рафтингом на річці Черемош. І, звісно ж, ходив у гори. Уже легендарним став підйом 10 тис. людей на Говерлу разом із Ющенком у 2008-му. Тоді в найвищій точці України розгорнули величезний національний прапор та відкрили скульптуру «Тризуб». Окрім простих людей разом із Ющенком на гору дерлися й представники обласних адміністрацій (деякі делегації налічували до 20 осіб).

 

Ближче до народу. Під час відпусток Ющенко полюбляв відвідувати ярмарки народних ремесел. Як-от у селі Сорочинці на Полтавщині


Однак чи не найбільше своїми звичками у відпустці запам’ятався Україні четвертий президент Віктор Янукович. Він фактично збудував для себе окрему країну, у якій не перетинався зі звичайними українцями взагалі. А частину державних резиденцій вивів у приватну власність. Як-от Межигір’я. Там Віктор Федорович звів собі кілька палаців, влаштував власний зоопарк зі страусами й плямистими оленями. Якби ж йому захотілося пополювати — поруч із Межигір’ям були вкрадені мисливські угіддя Сухолуччя.

 

Нетлінний пам’ятник. Маєток у Межигір’ї, який Янукович незаконно привласнив, як і збудовані там хонка й дебаркадер, став синонімом до слова «корупція»


У Криму ж Янукович, як і попередники, облюбував державні дачі, які дісталися країні в спадок від СРСР. Там він, за прикладом своїх північних сусідів, нібито почав грати в теніс, ходив у море на яхті та ловив рибу. За чутками, у Криму на вогник до резиденцій Віктора Федоровича навідувалися зірки української та російської естради. Наприклад, Філіп Кіркоров та Ані Лорак. А прес-служба не забувала повідомляти про важливі зустрічі й переговори, які відбувалися під час відпочинку. Щоправда, досі точно не відомо, скільки саме днів за свій неповний президентський термін провів у відпустці Янукович. Крім того, Віктора Федоровича охороняла просто-таки непристойна кількість людей — від бодігардів держслужби охорони й до катерів прикордонників у Криму та протиповітряної оборони військових біля Межигір’я.

 

Читайте також: Янукович у глухій обороні

 

Чи не найменше відомо про звички й відпустки п’ятого президента України Петра Порошенка. За чотири роки перебування на посаді можна згадати два випадки: відпочинок в Іспанії у 2016 році та подорож на Мальдіви взимку 2018-го. Про ці поїздки прес-служба глави держави повідомляла постфактум, мотивуючись об’єктивними ризиками, які можуть виникнути для життя президента та його сім’ї. До всього Порошенко нібито сам оплачував ці подорожі, тож в Адміністрації президента переконують, що відпочинок першої особи країни не вартував бюджету жодної копійки. Водночас про відпустку Порошенка дізнавалися журналісти, що ставало причиною для розслідувань. Скажімо, 2016 року програма «Схеми» довідалася, що Петро Олексійович має віллу на узбережжі в Іспанії. Куплена вона ще до президентства й належить фірмі, пов’язаній із Порошенком. Туди він нібито навідується вряди-годи на кілька днів.

 

Іспанська історія. Журналісти-розслідувачі знайшли віллу в Іспанії, яка нібито належить Петрові Порошенку та яка начебто куплена до його президентства. Однак місцеві мешканці заявляли українським журналістам, що президент приїздить туди нечасто. А сам Порошенко запевнив, що цього року там не був


2018-го ж глава держави зустрічав Новий рік в Україні, був у державній резиденції на Івано-Франківщині, а після цього побував у «приватній поїздці» на Мальдівах власним коштом. Згодом, однак, журналісти цікавилися, чи правда, що разом із Порошенком приватним літаком на відпочинок літали й інші політики. Але відповідей вони не дістали. Останній скандал, пов’язаний із його відпусткою, стався в липні. Тоді журналісти телеканалу «1+1» заявили, що президент нібито відпочивав в Іспанії. Порошенко, щоправда, згодом зателефонував медійникам і спростував цю інформацію. А в прес-службі заявили, що глава держави перебував у Євросоюзі з «приватною поїздкою».


Власне, зважаючи на викладене вище, можна казати, що нині Україна потроху відходить від державницько-диктаторських традицій президентських відпусток. А її перші особи подеколи навіть згадують про демократію та змушені відповідати на питання про походження грошей, на які вони відпочивали, та й розповідати про самі місця відпочинку.