Політика 2018-09-14 07:37 Голуб Андрій

Суд над Януковичем: як пересварилися адвокати екс-президента

Після перерви у майже місяць поновилися засідання у справі про можливу державну зраду Віктора Януковича. Скандальний процес дуже повільно, але все ж близиться до завершення

До початку процесу залишається ще 10 хвилин, але із зали засідань вже чутно тільки голос адвоката Віталія Сердюка. Неформальний лідер захисту екс-президента Віктора Януковича робить заяву для преси. Він попереджає, що юристи компанії Aver Lex, з якою в Януковича підписано договір, будуть відсутні на засіданні, оскільки отримали нові вказівки від клієнта. Вони полягають у підготовці до захисту інтересів екс-президента в міжнародних інстанціях, оскільки в Україні належного права на захист йому не забезпечили. Пізніше Сердюк виклав деталі на сторінці у Facebook:

«Захисту надане доручення зайнятися формуванням, для подальшої передачі в компетентні міжнародні правозахисні органи, департамент юстиції США, країнам-гарантам Угоди про мирне врегулювання кризи в Україні, а також до Гаазького трибуналу, зібраних матеріалів і доказів, які підтверджують провину вищих посадових осіб у здачі Криму і в розстрілі наших співгромадян».

Дехто із присутніх працівників ЗМІ намагається вивести Сердюка з рівноваги провокативними запитаннями: «Коли ви перестанете брехати?» Однак Сердюк просто дякує за запитання і продовжує виголошувати підготовлений текст промови.

Минув майже місяць від попереднього засідання, коли після кількох невдалих спроб сторона обвинувачення нарешті виступила з дебатною промовою. У тому засіданні було мало спільного із судовим процесом – найбільше воно нагадувало колективну сварку в комунальній квартирі. Розчути бодай щось із аргументів прокурорів не вдалося, адже в унісон із ними про щось своє кричали майже всі адвокати сторони захисту Януковича.

Детальніше про це читайте: Абсурд без домішок. Як почалися дебати у справі Януковича

13 вересня настала черга виступити з промовою самих адвокатів екс-президента. Після того як юристи Aver Lex відмовилися від участі в засіданні, адвокатів лишилося троє. Олександр Байдик та Юрій Рябовол вже відомі за попередніми засіданнями. Перший із них підписав договір із Януковичем напередодні стадії судових дебатів. Другий – адвокат Центру безоплатної правової допомоги, якого призначили на вимогу суду після демаршу решти адвокатів у попередніх засіданнях. Колегія суддів на чолі з Владиславом Дев’ятком надала місяць перерви у засіданнях саме з метою надання можливості обом адвокатам підготуватися до процесу. Слід зауважити, що сам Янукович та його захисники за договором не визнають повноважень Рябовола та вважають його призначення порушенням прав обвинуваченого. Однією з інтриг сьогоднішнього засідання було саме те, як адвокати захисту реагуватимуть на дії один одного.

Судовий розгляд у кримінальному процесі ділиться на кілька етапів (жирним шрифтом позначено етапи, які ще слід пройти у справі Януковича):

- підготовча частина;

- власне судовий розгляд (з'ясування обставин та перевірка їх доказами);

- судові дебати;

- останнє слово обвинуваченого;

- ухвалення та проголошення судового рішення.

Адвокат Юрій Рябовол ліворуч від ВІіталія Сердюка (по центру) під час одного із засідань у справі Януковича

Новачком у сьогоднішньому засіданні (до нових облич у цьому процесі вже звикли) став Олександр Горошинський. Він уже шостий адвокат екс-президента за договором. За його словами, угоду з Януковичем підписано 10 вересня. Юрист найбільше відомий своєю участю в процесі про розстріли у центрі Києва в лютому 2014-го. Він захищає обвинувачених у злочині екс-беркутівців Павла Аброськіна та Олександра Маринченка. Менш відомим є те, що Горошинський вже фігурував як захисник Януковича – в іншій справі про дозвіл на заочне досудове розслідування щодо екс-президента. Там Януковича підозрюють саме в організації злочинів проти протестувальників. Окрім того, Горошинський через це ледь не позбувся права захищати двох згаданих екс-правоохоронців – прокуратура наполягала на відводі через конфлікт інтересів, але суд не пристав на таку пропозицію.

Адвокат Олександр Горошинський


Шоу

Станом на 10:00, коли призначено початок процесу в залі присутні лише двоє з трьох захисників – Горошинський та Рябовол. Майже від самого початку бере слово перший і починає довгу промову.

«Адвокати Aver Lex фактично заявили про вихід зі справи…» - каже Горошинський. Саме такого формулювання від Сердюка не було. Горошинський пояснює цей крок колег погрозами і тиском на адресу адвокатів

Головні тези його промови можна звести до стандартної лінії захисту Януковича: дебати слід відкласти (щонайменше на 3 місяці) для того, щоб новий адвокат ознайомився з матеріалами справи і підготувався. Різниця в тому, що Горошинський не просить повернутися до попередніх етапів процесу, але заявляє, що має нові докази невинуватості клієнта і клопотатиме, щоб суд розглянув їх у нарадчій вже під час самих дебатів.

- Нові обставини ви можете заявити під час судових дебатів. І тоді суддя може ухвалити рішення про оцінку цих нових обставин. Не клопотаннями, а лише в стадії судових дебатів. Чи визначилися ви з іншими адвокатами з порядком виступу у дебатах? - переходить до суті справи Дев’ятко.

- Ні.

- Тоді суд надає можливість виступити першому адвокату Рябоволу.

На цьому спокійна розмова завершилася. Cудовий процес перейшов до вже знайомого формату шоу, де всі говорять одночасно і без будь-якої поваги один до одного.

- Я вимагаю спочатку розглянути мої клопотання! - не зупиняється Горошинський.

Рябовол починає зачитувати з листка:

- Конституцією України…

- Ви не маєте права! - не зупиняється Горошинський. Він заявляє, що подає клопотання про відвід Рябоволу і підносить до столу Дев’ятка якийсь документ.

- Адвокате, зберіться, ви ж інше клопотання подаєте. Про поновлення судового слідства, - каже за мить Девятко.

- Ой, я це теж буду подавати, але пізніше, - відповідає Горошинський та надає інші документи.

- Так ви ж його не підписали навіть, - ще за мить каже суддя. Залом прокочується тихий сміх.

У цей момент двері судової зали відчиняються і до неї вбігає адвокат Байдик. Вочевидь, він поспішав і навіть захекався. Байдик починає говорити, одночасно намагаючись відновити нормальне дихання:

- Фууух. Вибачте. Фуух. У мене є клопотання.

- Зараз слово має Рябовол, - каже Дев’ятко.

Це не зупиняє Байдика і той продовжує зачитувати свої папери. Суддя закликає його не порушувати порядок. Знову втручається Горошинський. Тепер клопотання зачитує вже він: про відвід всього складу суду.

- Суд вдруге робить зауваження Горошинському за перебивання Рябовола, - каже суддя Дев’ятко.

- Тоді я хочу зробити зауваження головуючому, - відповідає Горошинський.

- Не зауваження, а заперечення. Ви не маєте права робити зауважень головуючому, - парирує суддя.

- Ну я це так називаю.

- Будемо називати речі не своїми іменами поза судовим процесом, - відповідає суддя.

Після цього Рябовол продовжує зачитувати свою промову. Однак почути бодай щось не вдається. Байдик і Горошинський говорять щось своє одночасно із ним. Іноді вдається розчути лише окремі вигуки Байдика.

«Юрію Петровичу (до Рябовола – Ред.), ну ми ж з вами домовилися, що я буду першим!» або «Громадо, дивіться, адвокат перейшов на бік обвинувачення!»

Рябовол продовжує читати у загальному шумі. У певний момент стає тихіше і чутно його останні слова: «...тому подаю клопотання про оголошення перерви для встановлення місцезнаходження Януковича та погодження із ним позиції...» У залі - німа пауза. Це те, що й потрібно іншим адвокатам Януковича. Першим оговтується Байдик. Він каже, стримуючи сміх:

- Шановний суд, я підтримую позицію колеги. Це може вирішити питання.

Одразу ж Байдик і Рябовол тиснуть один одному руки, позуючи для камер журналістів. Проте ідилія триває недовго. Суд відхиляє клопотання і все продовжується. Рябовол продовжує читати промову.

- Адвокат розіграв «сценку» за погодженням з обвинуваченням! - знову кричить і перебиває Байдик.

З усієї дебатної промови Рябовола вдалося почути лише її заве - зршальну частину: він просить суд виправдати свого клієнта за всіма пунктами та визнати неприпустимими низку доказів.

Після цього суд надає можливість виступити з промовою Байдику.


Оратор

«Я хочу наголосити, що це тільки вступна частина промови. Я її підготував на випадок, який і настав», - каже Байдик. Раніше він заявив, що до дебатів не готовий та попросив місяць перерви. Після відмови суду попросив 15 хвилин і повернувся з величезним стосом паперів. «Вступна частина» зайняла решту дня. Забігаючи наперед слід додати: одного дня виявилося навіть мало.

Адвокат Олександр Байдик

Промова Байдика стала єдиною, яку слухачам вдалося почути повністю: адвоката ніхто не перебивав і не перекрикував. Однак, навряд чи багато хто повністю заслухав усі понад п’ять годин промови адвоката. Справа тут не лише у великому хронометражі.

Манеру адвоката важко назвати красномовною – він постійно розтягує слова і намагається говорити максимально повільно. Після перегортання сторінки щоразу робить паузу та кілька великих ковтків води. Поруч стоїть цілий арсенал пляшок із мінералкою. Після цього показово відкашлюється і продовжує читання.

«Кхм-кхм… Навряд нам вдасться сьогодні почути справедливий вирок… Кхм-кхм… Правосуддя знищене… Шоу в Оболонському суді», - Байдик на скупиться на пишномовні словосполучення. Поруч із цим лунає: «легітимний президент», «озброєний переворот», «інвестиційна привабливість України». Злічити усі шаблони, які застосовані у промові складно.

У чому була необхідність настільки довгої промови та чи стосувалося усе сказане Байдиком суті справи? Відповісти на це питання можна на прикладі. У певний момент він каже, що Янукович був обраний президентом у 2010-му…

«…Згідно Конституції до повноважень президента належить:

По-перше, забезпечувати державну незалежність,  національну  безпеку  і
правонаступництво держави;

По-друге, звертатися з посланнями  до  народу  та  із  щорічними  і
позачерговими посланнями до Верховної Ради України про внутрішнє і
зовнішнє становище України;

По-третє, представляти державу  в  міжнародних  відносинах,  здійснювати
керівництво  зовнішньополітичною  діяльністю держави, вести
переговори та укладати міжнародні договори України…»

Після цього журналісти починають поволі розходитися із зали. Частина йде на балкон Оболонського райсуду та викурює по сигареті. Там вони встигають поділитися враженнями, а дехто навіть випити кави, принесеної з вулиці. Перше, що вони чують по поверненні:

«…По-двадцять перше, приймати  у  разі  необхідності  рішення  про  введення  в
Україні або в окремих її місцевостях надзвичайного стану …»

Після завершення перерахування повноважень президента, Байдик вирішив перерахувати ознаки агресивної війни, згідно з документами ООН.

Казати, що промова Байдика повністю не стосувалася справи, теж несправедливо. Він наголосив на головних моментах, які, на думку захисту, свідчать про порушення прав їхнього клієнта. Усі ці речі вже неодноразово озвучені захистом. Однак очевидно, що промова адвоката могла бути значно коротшою.

З іншого боку, захист необмежений у часі. Тож має повне право виступати стільки, скільки бажає. Часу з 12:30 і до 18:30 (з кількома перервами) 13 вересня Байдику не вистачило. Продовження промови судді призначили на 14 вересня о 10:00.