Світ 2011-05-17 11:09 Каспрук Віктор

Конкуренти Обами: мормон, мільярдер та інші

Республіканці шукають поміж себе претендента на найвище крісло в Білому домі. У перших лавах – колишній місіонер конфесії, яку деякі католики в партії вважають культом

До президентських виборів у Сполучених Штатах залишається ще півтора року, але кампанія вже стартувала. Президент Барак Обама підтвердив, що намагатиметься досягнути переобрання в листопаді 2012 року, й почав поїздки країною. Американські політичні спостерігачі вважають, що він зможе зібрати $1 млрд для своєї участі в перегонах – суму більшу, аніж будь-хто доти. Ба навіть убивство спецслужбами США «терориста №1» Усами бен Ладена вже підштовхнуло громадян до стихійних мітингів на підтримку влади. Знищення того, хто у свідомості численних американців став мало не уособленням світового зла, найімовірніше, сприятиме зростанню рейтингу нинішнього президента США. Якщо тільки відплатні акції ісламістів, а вони, вочевидь, не забаряться, не завдадуть аж надто дошкульного удару, який мінімізує ефект від «маленької переможної операції».

Тим часом у таборі республіканців уже тривають активні пошуки кандидата, який зможе 2012 року гідно конкурувати з висуванцем демократів.

Друга спроба

Про свій намір балотуватися на посаду президента оголосив 64-річний Мітт Ромні. Політик розмістив на власному сайті трохи більш ніж двохвилинне відео, де він говорить про важливість створення нових робочих місць і обіцяє змінити ставлення влади до приватного сектору.

На минулих виборах очільника держави Ромні вже намагався висунути свою кандидатуру (але тоді Республіканська партія зрештою зупинилася на Джонові Маккейні). Нині він удруге має зібрати голоси соратників, щоб стати їхнім представником. Найважливіше його завдання – виграти праймериз у штатах Нью-Гемпшир, Флорида й Невада.

Ромні має досвід роботи в приватному секторі, а впродовж чотирьох років, до 2007-го, був губернатором штату Массачусетс. На цій посаді він провів реформу системи охорони здоров’я, що мала забезпечити доступ до медичного страхування більшій кількості американців. Цікаво, що суперечливі інновації стосовно цієї галузі, які впроваджував президент Барак Обама, ґрунтуються саме на схемі, що її відпрацьовував у Массачусетсі колишній місцевий очільник, і більшість республіканців нині виступає проти цієї реформи. Це може зіграти проти Ромні.

Ще однією серйозною перешкодою для його висування може стати те, що він колишній місіонер мормонів, релігійної групи, яку деякі республіканці-католики вважають культом. В усьому іншому, втім, випускника Гарвардського університету визнають поміркованим на тлі багатьох інших потенційних кандидатів-республіканців.

У будь-якому разі Ромні – перший реальний суперник, із яким зіткнувся Барак Обама. Це підтверджують і результати загальнонаціонального опитування McClatchy-Marist щодо віртуальних перегонів між ними двома: 46% респондентів заявили, що підтримуватимуть нинішнього президента США; 45% повідомили, що голосуватимуть за Ромні; 9% не змогли визначитися.

Питання в тому, чи готові рядові республіканці заплющити очі на «недоліки» екс-губернатора за умови, що лише він дасть їм шанс перемогти Барака Обаму. Коли відповідь буде «так», Мітт Ромні матиме сильну позицію для номінації. Якщо ж «ні», змушений буде вступити в жорстку конкуренцію з мільярдером Дональдом Трампом.

Ексцентричний претендент

За оцінками Pew Research Center, мільярдер Дональд Трамп уже привернув до себе значну увагу в гонитві за висунення кандидатом у президенти від Республіканської партії. 26% усіх американців назвали його як можливого претендента на найвищу посаду від цієї політсили, про якого вони найбільше чули останнім часом. А серед опитаних республіканців 39% вважають, що Трамп є помітнішим, ніж усі можливі альтернативи від їхньої партії.

Він міг би стати сильним учасником перегонів, якби не деякі «але». Його слава має дещо скандальний характер. У час економічної кризи, котра ще не завершилась, навряд чи пересічні американці готові обрати собі президента-мільярдера, який їм добре відомий своїм авантюрним характером.

Очевидно, що Трамп дуже амбіційний і напористий. І готовий кинути виклик опонентам. Проте він іще жодного разу не проходив через горнило президентських перегонів.

Ще одне дуже непросте для Дональда Трампа питання: навіщо йому взагалі ставати президентом США, не маючи жодного попереднього політичного досвіду? Зрозуміло, що він здатен самостійно профінансувати власну участь у таких змаганнях. Та цього, вочевидь, замало. Майбутній президент повинен бути політиком і визначити свою чітку громадянську позицію. А вона може за певних обставин виявитися ахіллесовою п’ятою Трампа. Вже зараз американська преса заговорила, що він уникав волевиявлення на праймериз уже 21 рік. Як підкреслюють експерти, мільярдер «не захотів брати участі в політичному процесі як громадянин. То чому хтось повинен голосувати за Трампа, коли він сам майже ніколи не голосував за інших?»

У цій ситуації для Ромні дуже значущими є маневри на політичному полі. З огляду на важливість голосів позапартійних виборців, латиноамериканців та літніх людей (особливо у штаті Флорида) вагомим стає вибір кандидата у віце-президенти. Якщо Мітт Ромні зможе йти в парі з одним із популярних у США політиків – губернатором штату Невада Браяном Сандовалом чи 39-річним сенатором-республіканцем кубинського походження Марко Рубіо, це значно збільшить його шанси. Якщо він обере Рубіо, може спрацювати чинник «ревнощів» численної латиноамериканської громади до афроамериканця Барака Обами: більшість її представників радше підтримуватимуть свого кандидата.

Ніколи не здавайся

Чотири з п'яти кандидатів від Республіканської партії  за період від 1980 року програвали партійні перегони з першого разу, але потім брали реванш. Наприклад, Джон Маккейн здобув номінацію 2008 року, але програв її Джорджеві Бушу-молодшому 2000-го.

Вони не думали здаватися й далі вели свою кампанію впродовж «президентського міжсезоння». Звичайно, це не була гучна агітація, однак головним тут бачилося не випадати з політичної еліти й не забувати раз по раз «збуджувати громадську думку» через засоби масової інформації.

Поразка Республіканської партії 2008 року великою мірою стала наслідком вибору кандидата, який програв Баракові Обамі «змагання образів». Тож до позитивів Ромні зарахують не лише певний спектр попередніх навичок. Мітт дуже вміло і професійно веде дебати на телебаченні й напрочуд добре досягає згоди з незалежними виборцями та поміркованим електоратом.

Попередні опитування вже сигналізують про рівень підтримки можливих претендентів на роль господаря Білого дому під час перегонів 2012-го. Так, за дослідженням організації Gallup на замовлення USA Today, понад 60% зареєстрованих виборців у Сполучених Штатах не голосуватимуть за потенційних конкурентів Ромні: ані за Дональда Трампа, ані за колишнього кандидата у віце-президенти Сару Пейлін. Сильним опонентом залишається натомість колишній губернатор штату Арканзас Майк Гакабі, за якого готові голосувати близько 41% виборців.