Світ 2018-10-18 16:05 Бініон Майкл
  ▪   Лондон

Убивчі інтриги

Які глобальні наслідки матиме зникнення саудівського журналіста Хашукджі

Рідко коли доля однієї людини має такі масштабні політичні наслідки. Зникнення, а можливо, і вбивство саудівського журналіста в Стамбулі кілька тижнів тому спричинило міжнародний резонанс за участю президента США Дональда Трампа, генерального секретаря ООН і лідерів країн Західної Європи. Подія загрожує дестабілізацією в найсильнішій державі на Близькому Сході та розірванням важливих оборонних і нафтових угод між Заходом і його головним постачальником «чорного золота». Крім того, можуть провалитися спроби західних країн покарати Росію за безсоромну брехню навколо справи Скріпаля.


2 жовтня Джамаль Хашукджі, провідний саудівський журналіст і запеклий критик могутнього кронпринца Саудівської Аравії Мухаммада ібн Салмана, зайшов у консульство Саудівської Аравії в Стамбулі, щоб оформити документи для шлюбу з туркенею. Відтоді його не бачили.
Спекуляції наростали, і турецькі уповноважені особи неофіційно повідомили, що журналіста, ймовірно, убили в консульстві та що це справа рук карального загону, відправленого в Стамбул за день до зникнення Джамаля. Ще й подейкують, що тіло саудівці розчленили бензопилою та винесли з будівлі в мішках, а потім переправили з країни приватними літаками, на яких прилетів каральний загін. Після кількаденного мовчання Саудівська Аравія заявила, що все це брехня, закликала турків провести в консульстві обшук і повідомила, що теж розслідує зникнення Хашукджі.
Турки далі тиснули на Саудівську Аравію, повідомивши, що мають аудіозаписи, які доводять: журналіста допитували, катували й убили в консульстві. Тож Туреччина вимагає пояснень. Збереглися відеозаписи, де видно, як Хашукджі входить у будівлю, утім, немає жодного, де він виходив би.

 

Читайте також: Убивство чи зникнення? Що відомо про ситуацію із саудівським журналістом в Стамбулі


Політичні наслідки вельми серйозні. Якщо Джамаля Хашукджі — відомого в США колумніста Washington Post і критика саудівської влади — справді вбили, напрошуються паралелі зі справою Сєрґєя Скріпаля. В обох випадках диктатор дав добро на вбивство громадянина своєї країни за кордоном, відправивши для цього спецагентів. Скріпаль із дочкою вижили, попри отруєння хімічною зброєю в британському містечку Солсбері. Доля Хашукджі невідома, але він теж став об’єктом переслідувань через те, що розлютив правителя, який не терпить критики.
Після отруєння Скріпалів Велика Британія намовила Західних союзників до жорсткої позиції стосовно Москви. Десятки російських дипломатів мусили покинути Європу, США та навіть Австралію. Із Росією розірвано офіційні зв’язки, скасовано візити. Нещодавно Велика Британія й Нідерланди виявили підозрюваних у замаху та представили докази, що російська військова розвідка ГРУ, агентами якої є ці підозрювані, намагалася заважати, прослуховувати й втручатися в розслідування щодо застосування речовини «Новичок», якою отруїли Скріпалів.

 

Зникнення Хашукджі може мати глобальні наслідки, як-от усунення принца Мухаммада від влади, посилення впливу Росії в регіоні, або спричинити серйозну кризу головного американського союзника в запровадженні санкцій проти Ірану


Виходить, тепер західні країни мають зайняти схожу позицію й щодо Саудівської Аравії? Інакше кампанія проти РФ видаватиметься лицемірною і Кремль нарікатиме, що всі вони лише намагаються очорнити росіян. Проте суворі політичні санкції проти Саудівської Аравії можуть обернутися для Заходу катастрофою. Ця країна — найбільший у світі виробник нафти, а також найактивніший покупець американської та британської зброї. Саудівська Аравія є економічним і політичним лідером на Близькому Сході та важливим союзником у боротьбі з ісламістським тероризмом. Саудівці важливі для США у справі нейтралізації впливу й могутності Ірану.


Наразі Західні лідери лише висловили занепокоєння та вимагають пояснень від Ер-Ріяда. Проте напруженість наростає. Трамп, один із головних прихильників МБС (так називають Мухаммада ібн Салмана), заявив, що Сполучені Штати суворо покарають Саудівську Аравію, якщо виявиться, що королівство причетне до загибелі Хашукджі. Він також повідомив, що буде тоді дуже «засмученим і сердитим». Трамп не розглядає розірвання важливих військових угод, але припинення альянсу між США та Саудівською Аравією, що після Другої світової війни має ключове значення для політики на Близькому Сході, призведе до жахливих наслідків. Це може спричинити усунення МБС, чиє диктаторство й імпульсивність дедалі більше непокоять інших саудівських принців, мусульманське духовенство та захисників прав людини.


Якщо Захід і далі тиснутиме, у Саудівській Аравії може статися економічна криза. Країна вже потерпає від дефіциту бюджету й відтоку фінансів, непевності щодо майбутнього державної нафтової компанії та високого рівня безробіття серед освіченої еліти. Іноземні інвестори повідомили, що відмовляться від запланованих вкладень у країну. Саудівських грошей іноземці теж не хочуть: британський магнат сер Річард Бренсон призупинив інвестиційні проекти саудівців, які мали інвестувати мільярд доларів у кілька його компаній. Десятки світових бізнес-лідерів, які дістали запрошення на заплановану на 23 жовтня інвестиційну конференцію в Ер-Ріяді, тепер не хочуть брати в ній участь (зокрема, президент Світового банку, керівники великих західних банків і міжнародних компаній, як-от AOL та Uber).

 

Читайте також: У Саудівській Аравії загинув один з підозрюваних у зникненні журналіста Хашукджі – ЗМІ


Тож Саудівській Аравії треба терміново давати пояснення. Навіть якщо Хашукджі досі живий (раптом його викрали, а потім привезуть назад у Саудівську Аравію), без обурення світової спільноти не обійдеться — нехай журналіст і покажеться на публіці.


Інцидент також змінив на Заході думку про МБС, який донедавна вважався сміливим реформатором, що наважився боротися з корупцією серед саудівської еліти, кинути виклик духовенству й дати жінкам більше прав, зокрема можливість водити машину. Однак тепер кронпринца вважають параноїком, який не терпить критики: він запроторив до в’язниці активісток, що борються за права людини, змусив замовчати своїх критиків і приборкав пресу. До того ж автократичними вихватками налаштував проти себе й впливових членів великої королівської родини. Хашукджі був критиком, але лишався вірним своїй Батьківщині. Якщо він справді загинув через власні погляди, що ж тоді чекає на інших противників МБС? Тепер і зовнішня політика кронпринца видається рвучкою та небезпечною, особливо війна, яку він розв’язав у Ємені, та непродумана спроба запровадити політичну й економічну блокаду проти Катару — маленького, але заможного сусіда Саудівської Аравії в Перській затоці.


Туреччина, яку Західні союзники останнім часом критикують через диктаторські нахили президента Реджепа Таїпа Ердогана, тепер підвищує ставки. Ердоган свариться із саудівцями щодо майбутнього Сирії, тож нині зі шкури пнеться, щоб присоромити їх у зв’язку зі справою Хашукджі та утвердити лідерство турків серед мусульманів-сунітів. Водночас Туреччина прагне поліпшити відносини з Адміністрацією Трампа, тому звільнила американського пастора, якого звинувачували в тероризмі, припинила сваритися з американцями через візи та стабілізувала свою валюту, намагаючись повернути довіру іноземних інвесторів.

 

Читайте також: "Журналісти - не вороги". Близько 350 американських видань об'єдналися проти Трампа

 

Зникнення Хашукджі може мати глобальні наслідки, як-от усунення МБС від влади, посилення впливу Росії в регіоні, або спричинити серйозну кризу головного американського союзника в запровадженні санкцій проти Ірану.


Саме тому справа розслідується на найвищому рівні. Генеральний секретар ООН Антоніу Ґуттереш вимагає правди про зникнення журналіста та висловив занепокоєння, що такі дії зумовлять подальші позасудові розправи й зникнення.


Наразі лише дві провідні держави не висловилися щодо ситуації та навряд чи це зроблять: мова про Китай і Росію. Піднебесна має дедалі більше важливих торгових зв’язків із Саудівською Аравією та прагне посилити їх, бо намагається протидіяти торговельній війні з Америкою. Кремль, мабуть, захоче скористатися будь-якими змінами у владі Ер-Ріяда, що послаблять альянс Саудівської Аравії зі США. Хай там як, Владімір Путін, найімовірніше, зітхнув із полегшенням, що світовий остракізм проти Росії внаслідок отруєння Скріпалів тепер перемкнувся на іншу країну.