Політика 2018-11-22 13:11 Станіслав Козлюк

Картатий плед для Януковича

Президент-утікач Віктор Янукович мав виступити в суді з останнім словом напередодні п’ятої річниці Революції гідності. Але не зміг, бо нібито важко травмувався під час гри в теніс

Суд у справі про державну зраду Віктора Януковича міг перетворитися для нинішньої української влади на швидку переможну війну. З огляду на те що в справах щодо злочинів проти активістів Майдану не було відчутного прогресу, заочне засудження президента-втікача могло створити відчуття встановлення справедливості. Та й сам процес порівняно з іншими майданівськими судами був не таким складним. Усе обвинувачення проти колишнього українського гаранта Конституції ґрунтувалося на його листі до російського президента Владіміра Путіна, у якому він просив РФ про застосування військ для «забезпечення законності, миру й захисту населення України». Фактично Янукович кликав збройні сили іншої держави на свою територію.


Якщо й далі порівнювати з іншими справами Майдану, то епізод із листом Путіну простіший і зі значно меншою кількістю епізодів злочину, ніж, скажімо, напад на активістів Автомайдану в січні 2014-го. Чи розстріли Небесної сотні. Особливо оптимістичні експерти прогнозували, що вирок Януковичу можна буде почути напередодні Дня Незалежності 2017-го. Потім до цієї самої дати 2018-го. Однак не склалося. Суд затягнувся на понад півтора року. За цей час обвинувачений устиг змінити кількох безплатних адвокатів, у залі засідань допитали президента України Петра Порошенка, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, голову Верховної Ради Анд­рія Парубія. Свій погляд на події п’ятирічної давності викладали представники Антимайдану, люди, які досі мешкають в окупованому Криму, колишні охоронці Януковича. Врешті Оболонський райсуд, у якому слухають справу, через рік після початку засідань перейшов до фінальної стадії — дебатів. Зазвичай для цього потрібно щонайбільше два-три судові засідання. Тож прокуратура могла очікувати вироку під річницю початку Революції гідності. Не склалося.

 

Читайте також: Суд викликав Януковича для проголошення останнього слова


Певно, варто акцентувати увагу на тому, що захист Януковича обрав традиційну для українських реалій стратегію затягування судового процесу. Наприклад, чи не на кожне засідання знаходив нових і нових свідків для допиту. Або час від часу зривав засідання, показово покидаючи залу суду чи виходячи з процесу. Коли ж суд призначав президенту-втікачеві безплатних адвокатів, ті вимагали місяці для ознайомлення з матеріалами справи. Що очікувано грало на користь Януковича. Деяких безплатних захисників адвокати Януковича силою намагалися заблокувати в приміщенні суду, щоб ті не змогли потрапити на засідання.


До всього захисники президента-втікача регулярно намагалися змістити акценти. Якщо прокуратура та її свідки говорили про державну зраду, анексію Криму та використання Януковича Путіним для легітимізації збройної агресії, то адвокати намагалися переконати суспільство в іншому. Наприклад, Революція гідності в їхній інтерпретації — збройний державний переворот. А в листі до Путіна не йшлося про застосування російської армії — мова начебто була лише про «поліцейську місію». Крім того, вони не раз повторювали історію про замах на життя Януковича — нібито в лютому його кортеж обстріляли невідомі. Суд терпляче вислуховував усі сторони й заплющував очі на дії адвокатів, демонструючи неупередженість, попри те що представники прокуратури наголошували на тому, що ті затягують процес.

На публіку захист Віктора Януковича заявляв, що в колишнього президента важкі травми коліна й хребта. Почути діагнози, які російські лікарі поставили президенту-втікачеві, щоправда, не вдалося. Попри це, його адвокати змогли виграти майже місяць паузи

 

Врешті терпець Феміди урвався. І головуючий суддя Владислав Дев’ятко примусово перевів суд до дебатів. З другої спроби.


Вперше дебати в Оболонському райсуді мали стартувати у квітні цього року, проте тоді колегія суддів вирішила повернутися до допиту свідків. Вдруге їх призначили на кінець липня, однак адвокатам Януковича вдалося затягти час аж до середини серпня. Саме тоді державне обвинувачення змогло зачитати свою промову. На це представникам військової прокуратури знадобилася трохи більш як година. Утім, почути, що саме казали прокурори, не вийшло: захисники Януковича одночасно взялися перекрикувати державне обвинувачення. Хтось вимагав відводу безплатних захисників, хтось говорив прокурорам зупинитися й не виконувати злочинних наказів, хтось за допомогою мікрофонів і колонок влаштував власний, альтернативний суд, намагаючись допитати нібито пілота гелікоптера, який перевозив Януковича. Того серпневого дня в залі засідань опосередковано побував навіть екс-прем’єр-міністр Микола Азаров: його відеозвернення адвокати президента-втікача встигли показати присутнім кілька разів (щоправда, переконували, що Микола Янович із судом на прямому зв’язку). Коли ж стало зрозуміло, що дебатів не оминути, адвокати й далі тягнули час. Дебатна промова кількох захисників тривала кілька місяців і в сумі зайняла близько 40 год. Вона могла б тривати й довше, якби в процес не втрутився суддя Дев’ятко. Він знову примусово перевів судовий процес до наступної стадії — останнього слова обвинуваченого. Хоча згідно із законодавством про «заочний суд» міг такого права президентові-втікачеві й не надавати.


Віктора Януковича Оболонський районний суд викликав для участі в дебатах ще у вересні цього року. Щоправда, його захисники не раз перед цим заявляли: колишній президент готовий брати участь у суді. Але дистанційно, з території Російської Федерації. Мовляв, він не може приїхати до України, адже «переживає за своє життя і здоров’я».  

 

Читайте також: Суд над Януковичем: як пересварилися адвокати екс-президента


Власне, звернутися до суду Янукович міг 19 листопада на черговому судовому засіданні. Проте напередодні російські медіа повідомили, що він важко травмувався: нібито грав у теніс, впав і пошкодив коліно й хребет. Його навіть доставили до НДІ швидкої допомоги ім. Скліфосовского в Москві. А один із адвокатів Олександр Горошинський підтвердив цю інформацію українським ЗМІ.


«Він (Янукович. — Ред.) госпіталізований. Я мав із ним зустріч у лікарні. І цю інформацію підтверджую. У нього дуже важка травма. Він не має можливості рухатися, у нього лонгетка (знімна пов’язка з гіпсу, використовують під час зрощування кісток. — Ред.). Як кажуть лікарі, це важка травма, він мінімум 21 день буде (у лікарні. — Ред.). Відповідні документи ми надамо суду», — заявив Горошинський.


Проте ані діагнозів, ані характеру травм не називали. Стало очевидно: виступу Януковича 19 листопада не буде. Утім, здається, адвокати не робили ставку лише на перенесення засідання. Попутно вони намагалися допитати екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького. За їхніми словами, представники прокуратури начебто пропонували йому оббрехати колишнього президента України.


«Представники прокуратури неформально зустрічалися з Едуардом Ставицьким в Ізраїлі й пропонували йому дати неправдиві свідчення в справі про державну зраду. За це йому обіцяли закрити наявні кримінальні провадження», — сказав у суді адвокат Горошинський.


Прокурори, щоправда, заявили: за півтора року ані Ставицький, ані його адвокати не зверталися до прокуратури з пропозиціями дати свідчення в справі про держзраду. Суд, зваживши за й проти, вирішив у допиті відмовити.
«Суд укотре закликає сторону захисту не перетворювати кримінальний процес на цирк. Я перепрошую, захисники, ви є професійними адвокатами і прекрасно знаєте, що ви не фокусники, які можуть витягувати кроликів із капелюха зі свідками. На сьогодні в нас стадія останнього слова. Кримінально-процесуальний закон передбачає можливість повернення до судового слідства лише в разі, якщо в останньому слові обвинувачений повідомив якісь нові обставини, що судом не були досліджені й потребують дослідження. Тому, звичайно, суд відмовляє вам у допиті Ставицького», — заявив Дев’ятко.

 

Читайте також: Абсурд без домішок. Як почалися дебати у справі Януковича


Однак якщо спроба повернутися до допиту свідків провалилася, то «тенісна травма» спрацювала. Адвокати Януковича попросили три тижні перерви й передали колегії суддів медичні довідки про його ушкодження. На публіку захист заявляв, що у Віктора Федоровича важкі травми коліна й хребта. Почути діагнози, які поставили колишньому українському президентові, щоправда, не вдалося. Проте майже місяць паузи його адвокати виграли.


«Суд змушений констатувати, що жодного слова про травму хребта в медичній довідці немає. Діагноз суд назвати не може з погляду судової етики. Суд вважає за необхідне оголосити перерву задля одужання обвинуваченого та для надання йому можливості звернутися до суду з останнім словом... Якщо Янукович не вилікується до визначеної дати, суд не вважатиме виявом неповаги, якщо обвинувачений виступить з останнім словом, сидячи чи лежачи на лікарняному ліжку, коли здоров’я не дозволить йому стояти», — заявив Дев’ятко.


Прокуратура, здається, таким рішенням не задоволена. Скажімо, прокурор Руслан Кравченко заявив: у медичній довідці немає достатньої інформації, щоб розібратися зі станом здоров’я обвинуваченого. Наступне судове засідання відбудеться 5 грудня. Сценаріїв розвитку подій два. Перший: Віктор Янукович знову не виходить на зв’язок, судді йдуть до нарадчої кімнати ухвалювати вирок. У тому, що він буде не на користь колишнього президента, сумнівів немає. Оскільки лист Януковича до Путіна був. Його бачили представники Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй. Він дістав статус офіційного документа. І, як пояснювали дипломати, що брали участь у засіданні Радбезу 3 березня 2014-го, під ним стояв підпис президента-втікача. За таких умов напередодні Нового року, а попутно напередодні офіційного старту президентської виборчої кампанії нинішня влада здобуває малу, але перемогу.


Другий сценарій для влади менш оптимістичний. Віктор Янукович за допомогою відеозв’язку з’являється в суді. І починає своє останнє слово. Кримінальний процесуальний кодекс забороняє обмежувати в часі виступ обвинуваченого, тож суто теоретично Янукович може говорити скільки завгодно. І далі тягнути час. Хоч до інавгурації президента, хоч до парламентських виборів — усе залежатиме від його фантазії, винахідливості адвокатів та лояльності суду.