Світ 2018-12-07 15:49 Казанський Денис

Вибори в Грузії: перемога з присмаком

Як відбувався другий тур президентських виборів у Грузії

Після несподіваних результатів першого туру виборів президента Грузії, у якому кандидатка від влади Саломе Зурабішвілі та опозиціонер Ґріґол Вашадзе з партії Міхеїла Саакашвілі набрали практично однакову кількість голосів (розрив становив менш як 1%), перемога опозиції здавалася цілком імовірною. Особливо віра в її здатність узяти реванш зміцнилася після того, як Давід Бакрадзе, який посів третє місце, закликав своїх прихильників у другому турі голосувати за Вашадзе. Однак очікуваного тріумфу не вийшло. Другий тур кандидат від Єдиного національного руху розгромно програв.


Прихильники Вашадзе не погодилися з результатом і заявили про фальсифікації, але розрив між кандидатами такий великий, що оскаржити його буде складно. У другому турі Зурабішвілі випередила Вашадзе майже на 20%. Щоб сфальсифікувати такий відрив, підтасовки мали б бути дуже масштабними. І якщо порушення справді були, то не на виборчих дільницях, а в комісіях. Приблизно за тією самою схемою, як це робили на Донбасі представники Партії регіонів, які взагалі не обтяжували себе підрахунком бюлетенів, а просто переписували протоколи й вписували результати зі стелі.

 

Читайте також: Новий президент Грузії. Що відомо про Саломе Зурабішвілі


Схоже, у Грузії справді були якісь маніпуляції зі списками виборців. За даними відкритих джерел, населення країни без урахування окупованих Росією територій на сьогодні становить трохи більш як 3,7 млн осіб. Загальна чисельність виборців — 3,52 млн. І тут впадає у вічі явна диспропорція. Виходить, що в країні проживає лише близько 200 тис. (5,3% населення) неповнолітніх громадян. Наприклад, в Україні, попри всі наші демографічні проблеми, громадян віком до 15 років близько 14%. А в сусідній із Грузією Вірменії їх аж 19%. На тлі цих показників грузинські 5,3% здаються фантастикою. Частка громадян віком до 18 років там явно не менша ніж 10%, а це означає, що до списків виборців додали кілька сотень тисяч осіб, яких чи то штучно зістарили, чи то взагалі просто вигадали.


Ситуація дуже підозріла й потребує масштабного розслідування. Ось тільки бити в дзвони опозиції треба було раніше, до виборів. А тепер розбір польотів може затягтися на невизначений час. І довести факт фальсифікації прихильникам Вашадзе буде дуже складно. Адже злочинця важливо спіймати за руку, а цього опозиціонерам поки що зробити не вдалося.


Щоб відстояти результат і боротися з фальсифікаціями, команда Ґріґола Вашадзе запросила на другий тур виборів до Грузії численний десант міжнародних спостерігачів із України, у складі якого був і автор цієї статті. Однак правильно організувати роботу спостерігачів та отримати з їхньої присутності максимальну користь штабу опозиціонера не вдалося. Замість того щоб закріпити українців за місцевими, допомагати спостерігачам розбиратися в ситуа­ції та фіксувати порушення, їх переважно відправили працювати самостійно. Більшість іноземців за всього бажання просто не могли відразу розібратися в ситуації. Головною перешкодою став мовний бар’єр. Прості грузини здебільшого вже розучилися говорити російською, а англійської ще не вивчили. Тому запитання спостерігачів місцеві часто або не розуміли, або вдавали, що не розуміють.

 

Читайте також: Зараз не час для дружби з Росією - новообраний президент Грузії


Якщо на наших виборах якісь маніпуляції на дільницях впадають в око відразу, то в Грузії незвичній до місцевих реалій людині складно було щось зрозуміти. На планірці члени штабу Вашадзе просили українських спостерігачів уважно стежити за підозрілими особами. Проблема в тому, що для українця підозрілими здаються всі неголені кавказці в шкіряних куртках і спортивних костюмах, а в Грузії цей типаж дуже поширений. Тому відрізнити підступного фальсифікатора від простого таксиста приїжджим було вельми непросто.


Періодично в день виборів виникали конфлікти між грузинськими спостерігачами від різних політичних сил і членами виборчих комісій. Але зрозуміти, хто з них має рацію, українцям було важко. На деяких дільницях спостерігачі бачили підозрілих чоловіків, які явно координували по телефону підвезення виборців і відмовлялися відповідати на запитання російською чи англійською, але довести, що вони скоюють злочин, і зафіксувати порушення без допомоги грузинів також було важко. Було б ефективніше українських спостерігачів прикріплювати до грузинських, щоб ті допомагали розібратися в ситуації й правильно фіксувати порушення. Але заздалегідь про це не подбали. Лишається тільки сподіватися, що нинішні уроки будуть ураховані в майбутньому й наступного разу грузинські політики підійдуть до питання більш організовано.


А загалом для українського спостерігача картина мала досить пристойний вигляд. Треба визнати, що сам процес голосування в Грузії організований краще, ніж в Україні. Наприклад, виборчі списки містять не тільки прізвища, а й фотографії виборців, які під час видачі бюлетеня звіряються з фото в паспорті (у грузинів це переважно пластикова ID-картка). Крім того, кожному, хто проголосував, на руку спеціальною фарбою ставиться мітка, яка світиться в ультрафіолеті. Таким чином тут борються з «каруселями». Під час голосування, перш ніж кинути бюлетень у скриньку, його потрібно покласти в спеціальний конверт. Тож імовірність масових вкидань знижується, бо пачку бюлетенів у конвертах опустити важче, ніж без них. Словом, можливостей для маніпуляцій у Грузії менше, ніж в Україні. Однак у команді Вашадзе впевнені, що всі ці заходи не допомогли уникнути фальсифікацій на дільницях.
«Цілий день під дільницями і на дільницях працювали представники влади з мандатами спостерігачів: підвозили й зустрічали людей, яких проводили в приміщення, де відбувалося голосування, контактували поглядом із членом комісії, який на вході перевіряв ID і наявність фарби на руках. Він вдавав, що все добре. Влада виготовляла підроблені ID із фотографіями цих людей, але з персональними даними інших громадян, які або померли, або виїхали з країни. Такі підставні особи голосували протягом дня на різних дільницях, їх відмічали у виборчих списках під ними. За кожною дільницею був закріплений чиновник, який особисто контролював реалізацію схеми. Кілька разів була ситуація, коли на пальцях виборця була фарба, але його пропускали голосувати. І було видно, що члени комісії, які перевіряли ID, не звіряли фото зі списком. При цьому постійна зйомка була заборонена — не більш як 10 хвилин», — описав схему фальсифікацій один зі спостерігачів від Вашадзе.

 

Читайте також: Порошенко привітав Зурабішвілі з обранням на посаду президента Грузії


Наскільки ці слова відповідають реальності й наскільки масштабними могли бути фальсифікації, сказати важко. Результати другого туру справді здаються вельми сумнівними, адже Вашадзе практично не поліпшив результат першого туру, а всі опозиційні голоси чомусь перейшли до Зурабішвілі. Хай там як, а можна констатувати: штаб опозиційного кандидата не зміг нічого протиставити опонентам і запобігти їхній грі. І в багатьох спостерігачів із України склалася думка, що не дуже й хотів.

Ще напередодні виборів було відчуття, що Вашадзе здався до голосування. Всюди в Тбілісі можна було побачити рекламні борди Саломе Зурабішвілі, тоді як реклами її опонента майже не було. У Грузії немає «дня тиші», агітувати можна і в день волевиявлення, і Зурабішвілі скористалася цією можливістю сповна. Приходили навіть есемески із закликом віддати свій голос за кандидата від влади. Можна було побачити й борди з агітацією проти Саакашвілі та Вашадзе. Але у відповідь штаб Вашадзе мовчав. Тому, якщо абстрагуватися від політичних симпатій, перемога Зурабішвілі бачиться загалом закономірною.


Утім, результат опозиції теж непоганий. Хай там як, а популярність Єдиного національного руху зростає. А отже, зростають і протестні настрої. Якщо перемога Зурабішвілі здасться грузинському суспільству несправедливою і фальшивою, авторитет влади впаде ще більше й опозиція все ж таки візьме реванш. Якщо не тепер, то за кілька років, на парламентських виборах.