Культура 2019-01-14 12:25 Алла Пушкарчук
  ▪  

"Схід читає" та "Майдан Inferno": найважливіші культурні події

Головні культурні події 14-20 січня

15 січня о15:30 у Національному музеї "Київська картинна галерея" відкриється ретроспективна виставка "Земле моя - краса моя"  Івана Марчука. На виставці будуть представлені близько 60 полотен циклу "Пейзаж", створених упродовж 1972-2018 років. Картини Марчука написані в оригінальній техніці під назвою "пльонтанізм"(від діалектного слова «пльонтати» - плести, переплітати), специфіка якої полягає у нашаруванні та переплетенні тонких, філігранно пропрацьваних ліній. Завдяки цьому роботи художника є дуже впізнаваними.

 

Як відомо, Іван Марчук - лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка - за версією британського видання "The Daily Telegraph" внесений до сотні геніїв людства, які створюють багатовимірний образ сучасного світу і, випереджаючи свій час, визначають напрямки і перспективи розвитку постіндустріального цивілізації. 

 

Виставка працюватиме до 3 лютого.

 

15 січня у столиці в "Музеї історії Києва" відкривається художня виставка "На пошану музею, з любов'ю до міста". За полотнами, скульптурами, гравюрами найзнаковіших українських художників відвідувачі зможуть простежити, як змінювалося місто, еволюціонувало мистецьке бачення урбаністичного середовища, які художні образи породжувала столиця упродовж ХХ сторіччя.

 

На виставці будуть представлені роботи Гліба Вишеславського, Івана Григор’єва, Олесі Джураєвої, Анни Духовичної, Світлани Карунської, Катерини Косьяненко, В’ячеслава Снісаренко, Лариси Піши, Світлани Фесенко.

 

Виставка діятиме до 29 січня.

 

Читайте також: Нові культурні інституції

 

16 січня у київському "Мистецькому арсеналі" о 16:00 у рамках освітньої програми проекту “Революціонуймо” відбудеться презентація міжнародного театрального проекту “Майдан Інферно”.

 

Клеман Перетяткo, французький режисер і лялькар (Театральна компанія Collapse), презентує виставу “Майдан Інферно” за п'єсою української драматургині Неди Нежданої, прем’єра якої відбудеться восени 2019 року на Всесвітньому фестивалі театрів ляльок у Шарлевіль-Мезьєр (Франція), а далі планується її гастрольний тур в Україні. Це перша українська п’єса в репертуарі, опублікована французькою мовою (видавництво l'Espace d'un Instant).

 

 

З кількома акторами зі своєї компанії Collapse, режисер відвідав Україну: Київ, Львів, Маріуполь, Дніпро, Харків і Одесу, щоб більше дізнатися про українську культуру і життя після Майдану з метою створити таку виставу, яка б могла гратися у Франції і в Україні перед глядачами, які не мають однакових знань про події.

 

“Майдан Інферно” ще досі не ставився у повній версії, але за цим твором виникло кілька сценічних і перформативних читань у Франції (фестиваль “Європа Театрів” у Парижі), Україні та Німеччині, а також ескізна вистава на фестивалі “Етранж Етранжи” в Ліоні. 

 

Проект реалізується за підтримки Французького інституту в Україні.

 

16 січня у Харкові розпочинається  проект "Схід читає", що покликаний привернути читацьку увагу до бібліотек прифронтового сходу України як центрів громадського і культурного життя.  Проект є спільною ініціативою Благодійного фонду Сергія Жадана та Українського інституту книги і здійснюється за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

 

Читайте також: Мішель Маффесолі: «Різноманіття та коріння — два слова, що описують постмодернізм»

 

Організатори зазначають, що за останні декілька років в Україні з'явилося багато цікавих друкованих видань, які презентуються на великих книжкових майданчиках, таких як "Форум видавців" у Львові, "Книжковий Арсенал" в Києві, "Книжкова Толока" в Запоріжжі та у великих містах. Проте, коли мова йде про Схід України, книжкові події надалі є рідкістю, хоч і попит на них є високим. Для невеликих міст бібліотека – це не лише місце, де можна прочитати чи позичити книги, це також місце спілкування, розвитку і творчості.

 

 

Саме тому впродовж січня-березня 2019 року відомі українські письменники відвідають близько 30 бібліотек у 15 населених пунктах Донецької та Луганської областей: Сватове і Старобільськ, Щастя і Станиця Луганська, Краматорськ і Слов'янськ, Авдіївка, Попасна та інші.

 

Так, 16-го січня о 17.30 у Великому залі Харківської бібліотеки імені Короленка Олександра Коваль (директорка Український інститут книги), Сергій Жадан та Станіслав Лячинський (Міжнародний фонд "Відродження") проведуть прес-конференцію проекту, після чого відбудуться літературні читання з Андієм Курковим, Євгеном Положієм, Іваном Андрусяком та, власне, Сергієм Жаданом.

 

Після цього вже з 17-го січня подібні зустрічі проходитимуть у бібліотеках прифронтових  міст Донбасу.

 

17 січня у Києві в художній галереї "BURSHA Gallery" розпочинає свою роботу мистецький проект "Дезеленізація", в основі якого зібрані роботи сучасних українських художників і громадських активістів, присвячені проблемам нівечення рослин комунальними службами: обрізці чи вирубці дерев, перекопування чи асфальтування газонів.

 

 

Організатором проеку є громадська ініціатива "DE NE DE", яка попередньо закликала користувачів соцмереж фотографувати усе, що підходить за проблематикою, та публікувати фото з хештегом #дезеленізація. Ці світлини також стануть частиною виставки, що триватиме від 17 січня по 14 лютого 2019 року.

 

Читайте також: Ефект метелика

 

18 січня у Харкові на території культурного простору «Fabrika.space» пройде   2-ий кінофестиваль "Короткого метру з Ірландії". У програму фестивалю увійшли дев'ять різножанрових фільмів, що разом отримали 19 нагород престижних міжнародних кінофестивалів, серед яких Tribeca Film Festival, Aye Aye IFF, Clermont-Ferrand ISFF, Encounters IFF, Galway Film Fleadh, Glasgow Short FF та інші.

 

Зокрема,  глядачам буде запропоновано одразу чотири анімаційні стрічки: «Десь дорогою» Жульєна Реннарда, де життя людини показане у серії епізодів за участі головного героя і пасажирів його авто, «Метаморфози Філа» Пола Муіріса про хлопця, який постав перед викликами реальності і змушений щось змінити в собі, аби рухатись далі, «Пізно ввечері» Луїзи Багнал – драматична історія про дівчину, що занурюється  у своє минуле життя заради того, щоб зрозуміти теперішнє, «Страх перед польотом» Демієна О’Доннелла – комедійна стрічка про пташку, яка боїться літати і всіляко намагається уникнути зимового перельоту на південь. До речі, О’Доннелл, на відміну від більшості інших представлених режисерів, вже знайомий українському глядачеві завдяки повнометражній роботі «Всередині я танцюю», яка у 2004 році отримала премію BAFTA як найкращий  ірландський фільм.

 

Цьогоріч фестиваль ірландського короткого метру характеризується також значною кількістю драм, серед яких: «Очищувати» Майкла Рейда, «Розблокування Чарлі» Стівена Крілі, «Крізь шторм» Фреда Берді, «Драйв» Алана Елбакідзе. На завершення глядачі зможуть переглянути комедійну мелодраму «Співбесіда» Ентоні О’Рейлі-молодшого, яка пропонує ніколи не жаліти за скоєним, адже випадкові проблеми можуть стати початком нового яскравого майбутнього.