Економіка 2019-01-15 16:18 Олександр С’єдін

Китай менше торгує та інвестує, Європа на межі рецесії, «шатдаун» в США приховує статистику

Головні новини світової економіки в огляді Тижня

Китай зменшує експорт в грудні, зберігаючи рекордний профіцит в торгівлі зі США

 

Експорт Китаю в грудні несподівано впав на 4,4% у порівнянні з минулим роком. Імпорт, за даними митниці, продемонстрував ще стрімкіше падіння у 7,6%, що є найбільшим зниженням від липня 2016 року. Аналітики очікували лише сповільнення приросту експорту до 3% і зростання імпорту на 5%, повідомляє Reuters.

 

При цьому за річними показниками Китай продемонстрував найбільший профіцит торгівельного балансу зі США від 2006 року. Профіцит у торгівлі двох найбільших економік світу зріс у 2018 році на 17,2% і досяг 323,32 млрд доларів, у 2017 році він складав 275,81 млрд доларів. Так, експорт Китаю в США зріс на 11,3%, водночас зростання імпорту зі США склало лише 0,7%. Значний профіцит торгівельного балансу є чутливим політичним питанням для адміністрації Трампа, яка у своїх переговорах з Китаєм вимагає його скорочення. Задля цього Вашингтон у 2018 році наклав підвищені тарифи на більшу частину китайського експорту в США, Китай відповів своїми тарифами на продукцію зі США. Таким чином, нові дані можуть ще більше загострити торгівельне протистояння двох найбільших економік світу.

 

Читайте також: Країни Азії бояться заборгувати Китаю, ФРС мириться з ринками, Tesla зменшує ціни

 

Примітно, що опублікована статистика свідчить, що Китай виявився стійким до торгівельної війни зі США протягом більшої частини року. Можливо, компанії встигли збільшити постачання своєї продукції до того часу, як нові жорсткі тарифи вступили в силу, припускає Reuters. Але на кінець року війна тарифів очікувано дала про себе знати. Експорт Китаю в США в грудні знизився на 3,5%, а імпорт за місяць впав на 35,8%. При цьому глобальний експорт Китаю у 2018 році зріс на 9,9%, що стало найстрімкішим зростанням за 7 років, а загальний імпорт підвищився на 15,8%. Проте ослаблення торгівлі в грудні і скорочення виробничих замовлень свідчить на користь подальшого спаду експорту у найближчій перспективі.

 

Останні дані додають занепокоєння щодо темпів сповільнення китайської економіки, які відображаються у всьому світі. На Китай в останні роки припадало близько третини зростання світової економіки. Сповільнення Піднебесної сприймається особливо гостро в час, коли з’являються сигнали, що викликане податковими послабленням зростання в США досягло піку, а ЄС продовжує буксувати. Джерела Reuters повідомляють, що уряд Китаю планує знизити цільові показники зростання економіки до 6-6,5% у 2019 році після очікуваних 6,6% у 2018 році, що стане найслабшим показником від 1990 року. Очікується, що урядовці розроблять нові заходи підтримки найближчим часом. Вже на початку року центральний банк Китаю вп’яте знизив резервні вимоги до банків, а уряд збільшив на 34 млрд доларів інфраструктурні видатки на залізну дорогу. Проте, Китай ймовірно утримується від масивних заходів стимулювання, побоюючись збільшення боргу та послаблення юаня.

 

Інвестиції Китаю в США та Європу  стрімко падають

 

Прямі іноземні інвестиції Китаю в Північну Америку та Європу впали на 73% до шестирічного мінімуму, зазначається в доповіді Baker&McKenzie, підготовленої дослідницькою фірмою Rhodium Group. Скорочення стало наслідком посилення контролю в США за угодами та китайські обмеження на інвестиції в іноземні країни, зазначає Reuters. Так, інвестиції в США впали на 83%, в той час як китайські інвестиції в Канаду зросли на 80%. Крім того китайські інвестиції зросли в Німеччині, Франції та Іспанії при загальному зниженні в масштабах Європи. Завершені угоди щодо прямих іноземних інвестицій в країни Заходу у 2018 році впали до 30 млрд доларів на противагу 111 млрд доларів роком раніше.

 

Читайте також: 2019-ий: слалом по ризиках

 

Зростання в ключових країнах ЄС близьке до нуля

 

Стимулююча політика і сприятливі фактори, які викликали попереднє зростання, більше не діють і економіка ключових країн Єврозони балансує на межі рецесії, аналізує The Telegraph.

 

В Німеччині третій місяць поспіль знижується промислове виробництво, в листопаді спад склав 1,9%, а за рік зниження становить близько 4,7%. Після перших ознак спаду аналітики пояснювали його проблемами німецької автомобільної промисловості, пов’язаними з переходом на дизельне пальне і тривалими випробуваннями щодо викидів. Але тепер є всі ознаки вважати, що відбувається більш глобальне сповільнення у всій Єврозоні. Промислове виробництво також виявилось слабким у Франції, Італії та Іспанії, а падіння виробництва автомобілів в Німеччині в листопаді не стало більш стрімким, ніж спад в інших галузях.

 

Такий спад відбувається на тлі сповільнення в Китаї та послаблення міжнародної торгівлі. Німеччина чуттєва до цих факторів через високу частку експорту у ВВП – до 47%, значна частина якого припадає на Китай. Проте міжнародні фактори також не можуть цілком пояснити поганих показників. Економіка США все ще знаходиться в хорошому стані, а імпорт Китаю з Європи хоч і зниженими темпами, але все ж зростав більшу частину року. До того ж по всій Єврозоні слабшають показники споживчих витрат, що не може жодним чином пояснюватись проблемами Китаю.

 

Читайте також: ФРС проти фондових ринків, зубожіння найбагатших та заборони Apple

 

На думку аналітика The Telegraph, екстраординарним є не нинішнє сповільнення, а несподіване зростання з 2014 року, особливо у 2017 році. Сильне зростання стало можливим завдяки збігу низки факторів: слабка відправна точка з невикористаною потужністю, слабке євро, зниження відсоткових ставок, кількісне пом’якшення, пом’якшення фіскальної політики в низці країн, низькі ціни на нафту. Тепер сприятливі фактори слабшають і зростання в економіці Єврозони повертається до стійкої норми у близько 1%.

 

Тим не менш низка політичних факторів можуть підірвати і цей низький рівень зростання і призвести до рецесії. В цьому випадку Німеччина ймовірно збереже стабільність через низький рівень безробіття, але ситуація загостриться передусім в таких країнах як Франція та Італія. Ці економіки виглядають більш крихкими через високий рівень боргу, безробіття та політичну нестабільність, підсумовує The Telegraph.

 

Економіка США опиняється в тіні через «шатдаун»

 

Економічна статистика стає жертвою часткової зупинки роботи уряду США. Урядові установи, які закриті, на кшталт міністерства торгівлі, є одними з основних постачальників звітів щодо стану найбільшої економіки світу, пише Bloomberg. Роботу американського уряду заблоковано через розбіжності адміністрації Трампа з Конгресом щодо виділення бюджетних коштів на фінансування будівництва стіни на кордоні з Мексикою. 

 

Читайте також: Сповільнення світової економіки, обвал Johnson & Johnson та нові старі проблеми Facebook

 

Міністерство торгівлі стало одним з дев’яти департаментів, які закрилися 22 грудня після блокування фінансування установ. Як наслідок, десятки щомісячних звітів, які випускала установа, щодо широкого кола питань від споживчих витрат на житло до інвестицій бізнесу та стану торгівлі стали недоступними. Затримки даних також відбулись у міністерстві сільського господарства. Міністерство праці, яке є іншим значним постачальником статистики, продовжує працювати через спеціальну домовленість президента Трампа та Конгресу. Федеральна резервна система працює за рахунок власних джерел, але її статистика формується у співпраці з іншими установами.

 

Навіть після виходу зі «шатдауну» плутанина в статистиці буде продовжуватися ще декілька місяців, а деякі дані ймовірно так і залишаться не зібраними, застерігає Bloomberg.