Світ 2019-01-24 16:05 Лапаєв Юрій
  ▪  

Світ про революцію у Венесуелі: ризикований крок Трампа, вірні друзі режиму та останній козир Мадуро

Як відреагували світові ЗМІ на усування президента Венесуели

Провідні зарубіжні ЗМІ приділили значну увагу подіям в столиці Венесуели та усуванню Ніколаса Мадуро з посади президента країни. Більшість з них розглядала, які саме країни встигли визнати Хуана Гуайдо легітимним, чи навпаки висловили свою підтримку попередньому очільнику країни.

 

Крім того американське видання The Washington Post розглядало можливі наслідки подій в Каракасі для американсько-венесуельських відносин. З посиланням на Девіда Боско (David Bosco), професора в Школі глобальних та міжнародних студій при Університеті Індіани, видання заявляло, що визнання Гуайдо легітимним з боку президента США Дональда Трампа є незвичним кроком, який «потенційно може бути ризикованим». Називалися кілька можливих на слідків – зокрема, необхідність зміни дипломатичного корпусу Венесуели у Вашингтоні, адже посли не представляють новий визнаний Америкою уряд. Так само викликає питання і доля південноамериканських дипломатів в ООН. Водночас американські журналісти наголошували на можливому економічному ефекті цих рішень Трампа – США можуть конфіскувати державні активи Венесуели на своїй території, щоб передати їх лояльним Гуайдо силам. Разом з тим, підтримка Трампа може мати і негативний ефект, адже може ще більше спровокувати Мадуро до спроб заарештувати свого опонента чи розколоти країну. На схожих аспектах дипломатичних відносин між США та Венесуелою акцентувала увагу і британська The Times.d

 

 

У свою чергу інше американське видання The New York Times цитувало неназваних високопосадовців у Вашингтоні, які попереджували, що в разі застосування Мадуро сили проти Гуайдо, Сполучені Штати можуть ввести нові санкції проти колишнього режиму. При цьому не виключається і застосування військової сили, адже адміністрація Трампа вже не одноразово говорила про можливість «військового сценарію» для Венесуели. Тому журналісти видання вважають визнання легітимності Гуайдо Сполученими Штатами більш ніж просто символічним кроком, наголошуючи, що це ще більш ускладнить становище Мадуро.

 

Британська The Guardian зосередилася на союзниках Мадуро. Так, автори зазначали, що його ключові прихильники, як-от Китай та Росія попередили США не вдаватися до «зовнішнього втручання». Зокрема видання цитувало російських політиків, які називали можливе військове втручання США «катастрофічним», при цьому зазначали, що Росія «підтримує свого стратегічного партнера, дружню Венесуелу і буде надалі її підтримувати». Також наводилася думка російського сенатора Франца Клінцевича, який прогнозував, що в разі вигнання «легітимно обраного Мадуро» Росія може припинити своє програму військового співробітництва з Венесуелою. А інший депутат Держдуми РФ Андрій Клімов взагалі звинуватив США в спробі організувати «чергову кольорову революцію» в країні.

 

Читайте також: Ескалація-2019: потенційні конфлікти і кризи у світі

 

Також видання наводило заяву Хуа Чуньин (Hua Chunying), спікера міністерства закордонних справ КНР, який підкреслив, що Китай завжди дотримувався політики невтручання у внутрішні справи держав, і тому виступає проти втручання у Венесуелу. На думку британських журналістів зацікавленість Пекіну в підтримці Мадуро може пояснюватися тим, що новий голова держави може відмовитися виплачувати займи в розмірі майже $5 млрд, які країна отримала від Піднебесної минулого року.  

 

 

Свою підтримку Мадуро висловив й турецький президент Ердоган, про що, як пишуть британські журналісти, повідомив його спікер в Twitter. А спікер іранського МЗС Бахрам Гасемі (Bahram Ghasemi) заявив, що дії венесуельської опозиції є лише «переворотом» і незаконною спробою захопити владу. Водночас він наголосив, що іранська сторона продовжує підтримку влади Мадуро і проти будь-якого зовнішнього втручання та інших незаконних дій. Кубинська влада також висловила свою підтримку Мадуро, назвавши підтримку Америкою Гуайдо «керуванням державним переворотом». Таку позицію Гавани автори видання також пояснюють економічними інтересами – країна надзвичайно залежна від поставок венесуельської нафти.

 

Натомість влада Мексіки закликала до демократичної передачи влади і пошуку мирного рішення, заявивши про своє невтручання. Схожої позиції дотримується й керівництво Уругваю, яке прагне до «переговорів, у відповідності до верховенства права та з дотримуванням прав людини».

 

Читайте також: Співучасть та співвідповідальність

 

До мирного врегулювання закликав і генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш. Він підкресли необхідність переговорів для уникнення виходу політичної криз з-під контролю. За його словами, ескалація може призвести до конфлікту «який стане катастрофою для людей Венесуели та регіону».

 

Аналітичне видання Politico зосередилося на можливості військового вирішення конфлікту. При цьому цитувався Дональд Трамп, який зазначив, що «розглядаються всі варіанти». Пізніше слова американського президента роз’яснив держсекретар США Помпео, який заявив, що Сполучені Штати можуть вдатися до «повномасштабного дипломатичного та економічного тиску». При цьому згадувалася можливість конфіскації нафтовидобувних активів Венесуели. А військове рішення кризи аналітики видання називають малоймовірним.

 

Разом з тим, автори Politico називають рішення Трампа щодо визнання Гуайдо очікуваним, але таким, що суперечить його попереднім теплим відносинам з іншими авторитарними лідерами, як-от російським президентом Путіним чи очільником Єгипту Абделем Сісі. Такий дисонанс його адміністрація пояснює дотриманням США своїх зобов’язань щодо підтримки демократії та усвідомленням реальностей геополітики. Водночас,  з посиланням на сенатора-демократа від Каліфорнії Ро Ханна (Ro Khanna) , видання зазначає, що запровадження додаткових санкцій чи тиск для зміни режиму лише погіршить ситуацію.

 

Читайте також: Анатомія єврооптимізму

 

Німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung зробила фокус на заявах місцевих політиків щодо подальшої долі Венесуели. Так, цитувався депутат від «Зелених» Джем Оздемір (Cem Özdemir), який закликав визнати Гуайдо перехідним президентом та надати допомогу країні у відбудові - продуктами та відновленням інфраструктури. Також було оприлюднено слова Елмара Брока (Elmar Brok), депутата від ХДС, який звернувся до ЄС з проханням визнати легітимність Гуайдо.

 

А інше німецьке видання Deutsche Welle опублікувало слова Гайко Мааса, міністра закордонних справ ФРН, який назвав ситуацію «критичною» та закликав до мирної боротьби за владу представників всіх політичних партій Венесуели. У свою чергу Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Федеріка Могеріні також закликала народ Венесуели до виборів та пообіцяла підтримати опозиційний уряд, хоча від формального визнання Гуайдо вона утрималася. Автори ж звернули увагу, що визнання легітимності лідерів зарубіжних держав як правило є повноваженням не ЄС, а кожної окремої країни-члена.

 

Між іншим німецькі журналісти зауважують, що у Мадуро досі лишається козир в боротьбі проти повстання – армія та інші лояльні силові структури. За керівництва Мадуро корумпованим військовим генералам було надано багато преференцій, через що вони досі зберігають вірність колишньому президентові. Про свою підтримку Мадуро міністр оборони Венесуели Владімір Падріно (Vladimir Padrino) в своєму Twitter.