Наука 2019-02-05 17:21 Катерина Койдан

Як штучний інтелект піклується про здоров’я людей

Штучний інтелект зазвичай асоціюється з роботами, які забирають у людей роботу, але насправді існує безліч прикладів того, як ШІ-технології допомагають людям, в тому числі і в збереженні здоров’я.

Штучний інтелект у сфері охорони здоров’я

 

Перспективи технологій штучного інтелекту у галузі охорони здоров’я нарешті починають впроваджуватися у життя. Високотехнологічні компанії, такі як Amazon, Siemens та IBM, збирають медичні історії пацієнтів для того, щоб навчити алгоритми знаходити у цих даних закономірності та робити важливі прогнози. Нейромережі, навчені на таких медичних даних, вже перевершують лікарів у діагностуванні раку шкіри. Але рекомендації щодо лікування раку, запропоновані штучним інтелектом, поки що викликають лише обурення лікарів.

 

Так чи інакше, експерти прогнозують, що в 2019 році застосування штучного інтелекту в галузі охорони здоров'я продовжуватиме зростати – особливо в області візуалізації, діагностики, прогнозної аналітики та адміністрування. Але давайте подивимось, як штучний інтелект вже сьогодні змінює цю галузь.

 

Читайте також: Смартфони майбутнього або як саме складатиметься екран вашого телефону?

 

Вирішення проблем зі сном

 

За даними видання Time, 35% американців мають проблеми зі сном. Однак, дослідити відповідні порушення не так вже просто. Адже експерименти з вивчення сну проходять в лікарнях чи лабораторіях, де до пацієнтів кріпиться безліч електродів, через які людина ледь може рухатися. Такий підхід не дозволяє отримати дані щодо перебігу сну у нормальних умовах. Крім того, дослідження сну зазвичай обмежуються однією-двома ночами – адже вчені не можуть змушувати людину спати у лабораторії місяцями, а отже, і не можуть зібрати дані для відстежування закономірностей у довгостроковій перспективі.

 

Штучний інтелект може допомогти вирішити цю проблему. Нещодавно було представлено пристрій, що випромінює радіочастотні хвилі, які відбиваються від тіла людини. Оскільки навіть найдрібніші людські рухи, такі як м’язові спазми чи пульсація крові, не говорячи вже про перегортання та різкі рухи ногами, змінюють маршрут переміщення цих сигналів, вчені запропонували алгоритм, який пов’язує дані, отримані від радіохвиль, з певними стадіями сну.

 

Експерименти показали, що дана система, заснована на технологіях штучного інтелекту, правильно визначає фазу сну людини у 80% випадках. Звичайно, точність даного методу нижча, ніж в умовах лабораторних досліджень. Проте, ця система має одну дуже важливу перевагу над традиційними дослідженнями сну – запропонована технологія є максимально доступною та неінвазивною, що дозволить дослідникам збирати великі дані про сон, не спричиняючи незручностей для пацієнтів.

 

Читайте також: Магазин на колесах, роботи-офіціанти та розумне взуття

 

Однак це ще не все. Штучний інтелект може допомогти не лише у збиранні даних, а й у їх аналізі. На сьогоднішній день дослідники сну зазвичай вручну перебирають сотні сторінок інформації, що надходить з сенсорів, та використовують ці дані для оцінки якості сну та виявлення ймовірних проблем. Нещодавнє дослідження показало, що штучний інтелект вже перевершує людину у здатності виявити проблеми зі сном на основі зібраних даних.

 

Рання діагностика хвороби Альцгеймера

 

Своєчасна діагностика хвороби Альцгеймера є надзвичайно важливою, оскільки доступні методи лікування набагато більш ефективні на початку хвороби. Однак, наявні на даний момент засоби діагностики зазвичай не дозволяють виявити хворобу достатньо рано.

 

Science Daily розказує, як штучний інтелект може змінити цю ситуацію, та якими є результати перших експериментів. Отож, дослідники взяли 2100 знімків мозку, що відповідали 1002 пацієнтам, та на базі цих даних навчили алгоритм розрізняти мозок хворої та здорової людини.

 

Нову технологію випробували на 40 знімках, що відповідали 40 пацієнтам. Алгоритм до того ніколи не бачив ці знімки, але при цьому він показав 100-відсоткову точність у виявлені захворювання, причому в середньому на 6 років раніше, ніж було поставлено остаточний діагноз. Фактично, нейромережі в основі алгоритму навчилися виявляти метаболічні процеси, що свідчать про початок розвитку хвороби Альцгеймера.

 

Читайте також: CES 2019: інноваційна зубна щітка, друкований макіяж та крокуючий автомобіль

 

Запобігання захворюванню нирок

 

Як пише Wired, у кожної другої людини, що потрапляє у реанімацію з будь-яких причин, розвивається гостра ниркова недостатність (ГНН) – стан, що несе реальну загрозу життю. ГНН характеризується раптовою відмовою нирок, і може бути пов’язана з ускладненнями від операції, інфекцією, або ж просто стресом від госпіталізації.

 

Технології на базі штучного інтелекту, розроблені компанією DeepMind, що пов’язана з Google, можуть допомогти у вирішенні цієї проблеми. Нейромережі в основі даної технології навчаються на медичних історіях більш ніж 700 тисяч американських ветеранів. Відповідне програмне забезпечення направлене на раннє виявлення пацієнтів, в яких існує підвищений ризик розвитку гострої ниркової недостатності. Але наразі тільки планується провести тестування, яке покаже, наскільки зроблені прогнози допомагають лікарям попередити розвиток відповідного стану у пацієнтів.

 

Якщо ця технологія дійсно запрацює, це буде дуже важливим кроком для штучного інтелекту у сфері охорони здоров’я.