Суспільство 2019-02-12 15:14 Трегуб Ганна

Релігійний огляд: Перший Синод ПЦУ та історичний візит Папи Римського до ОАЕ

Найважливіші події релігійного життя України і світу за тиждень.

Перший Синод ПЦУ

 

5 лютого, як повідомляє офіційний сайт Єдиної Помісної Української Православної Церкви, у Києві в Будинку митрополита на території Національного заповідника «Софія Київська» під головуванням предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія відбулося перше засідання Синоду Православної Церкви України. У засіданні взяло участь 12 членів Синоду, троє з яких є його постійними членами.

 

Відповідно до Статуту ПЦУ, митрополит Епіфаній визначив, що окрім постійних членів Синоду (колишнього патріарха УПЦ КП Філарета, митрополита Макарія та митрополита Симеона), до його складу включені Димитрій, митрополит Львівський і Сокальський, Іоан, митрополит Черкаський і Чигиринський,  Сергій, архієпископ Донецький і Маріупольський, Федір, архієпископ Полтавський і Кременчуцький, Іларіон, архієпископ Рівненський і Острозький, Євстратій, архієпископ Чернігівський і Ніжинський; Герман, архієпископ Чернівецький і Хотинський, Агапіт, архієпископ Вишгородський, Симеон, єпископ Дніпровський і Криворізький.

 

Під час засідання було затверджено титули архієреїв Церкви, встановлено порядок найменування єпархій. У разі, якщо ці найменування дублюються, єпархія іменується відповідно до подвійного титулу архієрея.

 

Читайте також: Релігійний огляд: Доповнений диптих Вселенського патріархату та молитва в два кліки.

 

Визначено, що релігійні організації, які входили до складу кожної єпархії станом на 15 грудня 2018 року, залишаються у складі відповідної єпархії. Перехід духовенства і парафій між єпархіями помісної Церкви можливий лише на основі канонічних правил, тобто за згодою архієреїв обох єпархій, посвідченою відповідними документами.

 

Вирішено, що патріарх колишньої УПЦ КП Філарет продовжує керівництво Київською єпархією ПЦУ у складі парафій та монастирів міста Києва (за винятком Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря), які до 15 грудня 2018 року перебували у його підпорядкуванні як патріарха Київського і всієї Руси-України.

 

Враховуючи особливе значення Михайлівського Золотоверхого монастиря м. Києва його намісник архієпископ Вишгородський Агапіт, прирівняний у правах до єпархіального архієрея. Також Синод розглянув і ухвалив типовий статут Управління єпархії для єпархій помісної Церкви. Також було розглянуте організаційне питання Вінницької єпархії. На пропозицію предстоятеля ПЦУ митрополит Вінницький і Барський Симеон був затверджений головним секретарем Священного Синоду.

 

У зв’язку з обранням ректора Київської православної богословської академії митрополита Епіфанія предстоятелем ПЦУ, на вакантну посаду було призначено дотеперішнього першого проректора протоієрея Олександра Трофимлюка. Також його призначений головою Управління духовної освіти і богословської науки ПЦУ. Головою Синодального управління військового духовенства затверджений митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, а головою Управління соціального служіння і благодійності – архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій.

 

Читайте також: Релігійний огляд: Закон про зміну церковної юрисдикції та найбільший релігійний фестиваль світу

 

Враховуючи особливу важливість напрямку розвитку зовнішніх церковних зв’язків, керівництво Управлінням зовнішніх церковних зв’язків залишене за предстоятелем. З метою координації зусиль Церкви з допомоги жертвам порушення прав людини та особам, незаконно позбавленим волі, які знаходяться на окупованих територіях України та в Російській Федерації, було утворено "Православну місію допомоги жертвам порушення прав людини та особам, позбавленим волі". Головою Місії призначено архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента.

 

Історичний візит на Аравійський півострів

 

З 3 до 5 січня, як інформує «Радіо Свобода» відбувся візит Папи Римський Франциска до Об'єднаних Арабських Еміратів. Римський понтифік вперше відвідав Аравійський півострів. Він назвав свою поїздку можливістю написати «нову сторінку в історії відносин між релігіями». Протягом свого візиту Папа Франциск взяв участь у міжрелігійній Глобальній конференції людського братерства на запрошення крон-принца емірату Абу-Дабі шейха Мохаммеда бін Заєда аль-Нах’яна, а також зустрівся з одним із лідерів сунітської гілки ісламу – шейхом Ахмедом аль-Тайєбом, Великим імамом мечеті Аль-Азгар у Єгипті.

 

За результатами цієї зустрічі двох духовних лідерів, як повідомляє «Католицький оглядач», було підписано спільну декларацію «Документ про людське братерство задля всесвітнього миру та спільного співжиття», яка, зокрема, рішуче засуджує тероризм і насильство. Визнаючи позитивні кроки сучасної цивілізації, декларація, водночас, підкреслює «занепад етики, що обумовлює міжнародне діяння, та послаблення духовних цінностей і почуття відповідальності», що веде багатьох до «виру атеїстичного та агностичного екстремізму, або ж до релігійного екстремізму та сліпого фундаменталізму».

 

Читайте також: Соборний тоталізатор

 

5 лютого папа Франциск очолив месу, в якій участь взяли до 120 тисяч осіб. Об’єднані Арабські Емірати є домом для майже мільйона римо-католиків з різних арабських країн, а також з Філіппін або Індії. Нині кількість християн в ОАЕ складає близько одного мільйона, а перший католицький храм було зведено 1965 року. Нині кількість католицьких храмів у цій країні становить 9, серед них є такі парафії, що належать до найбільших в світі.

 

Перш ніж вирушити в ОАЕ, керовані сунітами, папа Франциск закликав сторони конфлікту в Ємені поважати угоду про перемир'я, наголосивши на тяжкому становище людей у цій країні, чий крик про допомогу «здіймається до Бога».

 

На пошану історичного візиту Папи Римського та Великого імама мечеті Аль-Азгар до Абу-Дабі крон-принц цього емірату наказав звести «Дім авраамічної родини релігій», унікальну споруду для релігійних потреб, яке, за його словами, «Має символізувати мирне співіснування і людське братерство між усіма громадами, що проживають в ОАЕ, незалежно від національності та релігійних переконань.

 

США та захист релігійної свободи в окупованих частинах України

 

За повідомленням Інституту релігійної свободи, Спеціальний посол США з питань релігійної свободи Семюель Браунбек запевнив українську делегацію в підтримці права вірян, що мешкають на окупованих територіях України, на вільне сповідання своєї віри чи переконань. Домовленості про співпрацю в цій сфері були досягнуті в рамках візиту українських парламентарів до Вашингтону. Учасники зустрічі обговорили і питання переслідувань віруючих на окупованих Росією територіях Донецької та Луганської областей через їхню проукраїнську позицію та релігійні переконання.  Мова перед усім про євангельських християн, православних ПЦУ, греко-католиків, а також кримських татар – насамперед в окупованому Криму. Під час зустрічі послу Браунбеку було передано аналітичний звіт щодо релігійних переслідувань на окупованих територіях Східної України, що був підготовлений Інститутом релігійної свободи.

 

Читайте також: Ланцюгова реакція

 

Нагадаємо, що в своєму щорічному звіті за 2017 рік Комісія США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF) заявила, що Росія відповідальна за релігійні злочини на Донбасі і в Криму у зв’язку з фактичним контролем цих окупованих територій.

 

Азія відзначає Новий рік

 

5 лютого низка азійських країн відзначає свято Нового року.  Так у цей день цьогоріч у Китаї, Гонконзі,Індонезії,Макао, Малайзії, Філіппінах, Сінгапурі, Тайвані, В'єтнамі розпочинають святкувати Чуньцзе (Свято Весни або Китайський Новий рік), свято, відоме також як Місячний Новий рік. Мова про найважливіше з традиційних китайських свят, яке є похідним елементом віковічно успадкованого місячно-сонячного китайського календаря, а сама його дата визначається на основі місячних фаз у день другого молодика після зимового сонцестояння. Ці дні зазвичай перетворюються на фестиваль, який традиційно починається в перший день першого місяця китайського календаря і закінчується Святом ліхтарів, яке настає на 15-й день святкувань. У цю новорічну пору більшість китайців збирається сім'ями на свою щорічну «вечерю возз'єднання».

 

Китайський Новий рік є найдовшим і найважливішим святом у китайському місячному календарі. Походження цього свята сягає давніх часів і набуло теперішніх форм та символізму завдяки міфам,віруванням та традиціям що збереглися в китайському суспільстві — це свято стало відображенням про те, як люди вели себе і в що вони вірили в самі впродовж багатьох віків історії Китаю.

 

Читайте також: Митрополит Михаїл: «Церква має йти в народ»

 

Монголи та буряти цього дня відзначають свято Цаган Сар – Новий рік за монгольським місячним календарем. Це свято білої молочної їжі, шанування старших, символ оновлення людини і природи, відвертості і чистоти помислів, надії і добрих очікувань. В період, що передував розповсюдженню буддизму, Цаган Сар був пов'язаний з життям і побутом кочівників і відзначався під час осіннього рівнодення. В цей час закінчувалося приготування про запас молочних продуктів, які й споживали на свята. З затвердженням буддизму хан Хубілай переніс час святкування Нового року з осені на кінець зими.

 

Тибетці цього дня відзначають свято Лосар – тибетський Новий рік. Так само як і Китайський новий рік, Лосар святкують 15 днів, головні події відбуваються протягом перших трьох днів. Двотижневий фестиваль закінчується тибетським буддійським святом Чотрул Дючен (Святом олійних ліхтарів), приуроченим перемозі Будди Шак’ямуні над шістьма главами індійських філософських шкіл. Також Лосар відзначають в Бутані та індійському штаті Сіккім.