Світ 2019-02-15 17:59 Ворожбит Ольга

Вишеградська четвірка у великій геополітичній грі

Минулий тиждень відзначився посиленою увагою світових топ-політиків до Центральноєвропейських країн.

Протягом останніх років ці країни чимало критикують в ЄС. Польщу та Угорщину за авторитарну та націоналістичну риторику і політику у тому ж ключі. ЄС також звинувачує їх у порушенні статті 7 Лісабонської угоди і фундаментальних цінностей організації. Словаччина опинилася у центрі величезного скандалу після вбивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка, чиї розслідування вказали на зв’язки мафії з керівництвом країни. Чехія поглинута російськими та китайськими лобістами, а президент Мілош Земан – рупор цих двох країн.

 

Тим не менш і в ЄС, і в США намагаються знайти точки порозуміння із країнами Вишеграду і минулий тиждень став тому прикладом. Спершу в четвер, 7 лютого, Анґела Меркель зустрілася із прем’єрами країн Вишеградської четвірки, аби відзначити 30-річчя падіння Залізної завіси, що принесло країнам свободу після перебування в орбіті СРСР. А вже з понеділка до четверга держсекретар США Майк Помпео перебував з візитом у трьох країнах Вишеградської групи: Угорщині, Словаччині та Польщі.

 

У «лігві лева»

 

Європейські журналісти не мали ілюзій щодо візиту Меркель до Братислави,

 

у «лігво лева», як відзначило німецьке видання Die Welt. І в Будапешті, і в Варшаві жорстко критикували міграційну політику канцлерки. Тим не менш, як пише Борис Калноки, за кулісами угорці шукають зближення. Ще з вересня розпочався «структурований діалог» між Фідес та ХДС. Швейцарське видання Neue Zurcher Zeitung за результатами зустрічі писало про «нову гармонію» між країнами Вишеграду та Німеччиною. Справді, у спільній декларації по завершенні саміту, зокрема, йдеться про «ключ у єдності» п’яти країн та декларуються спільні цінності. Також, на радість Меркель після зустрічі з’явилися ознаки спільних цілей у міграційній політиці.

 

Читайте також: Дослідження Pew Research Center: найбільші світові загрози і головні питання безпеки

 

Однак, між самими країнами групи немає єдності у багатьох вагомих питаннях. Хоч, Віктор Орбан та Ярослав Качинський і часто мають спільні позиції, які натомість розходяться із позиціями Брюсселю, а Варшава стала першою столицею, яку відвідав Орбан після свого переобрання, та разом з тим вони розходяться у ставленні до Росії. Будапешт шукає спільних точок із Москвою, Варшава навпаки опонує і є одним із найбільших критиків газопроводу Північний Потік-2 в ЄС.

 

Чехія та Словаччина мають у відносинах із Брюсселем більш прагматичні взаємини і намагаються не вступати у гостру полеміку.

 

У боротьбі з Пекіном та Москвою

 

Країни Східної Європи нині також є місцем, де зростає вплив Росії та Китаю. Зокрема, Китай вже вклав значні інвестиції в Чехію та Угорщину, а Прагу деякі аналітики називають «воротами Китаю в ЄС». Саме ця тема була основною під час візиту до Угорщини, Словаччини та Польщі держсекретаря США Майка Помпео.

 

Читайте також: Світові ЗМІ про вихід США з ракетного договору: подарунок Трампа Путіну і старт гонки озброєнь

 

Свій візит Майк Помпео розпочав із Будапешта, який представник США такого рівня відвідав уперше з 2011 року, а до Братислави такого рівня політики не приїздили вже 20 років. У той же час Польща стала місцем проведення Міністерської конференції щодо просування миру та безпеки на Близькому Сході, що в Варшаві сприйняли з неабиякою гордістю.

 

В Будапешті Помпео нагадав угорцям, що надання компанії Huawei можливості обслуговувати більшість населення, може принести країні певні безпекові ризики. Як заявляв в коментарі politico.eu один із американських дипломатів, присутність Huawei у Центральній та Східній Європі у США викликає більше занепокоєння, ніж присутність цієї компанії у Західній Європі. Так само під час свого візиту Помпео мав за мету схилити країни Центральної Європи на свій бік, запропонувавши нові угоди в оборонному секторі. Зокрема, під час прес-конференції із міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто було оголошено, що нарешті країни погодили текст оборонної угоди між США та Угорщиною. Важливо, що оголошуючи посилення співпраці між країнами у сфері боротьби з корупцією чи міжлюдських контактів, Помпео звернув увагу, що варто глянути на Україну – сусіда Угорщини, щоб зрозуміти навіщо це потрібно робити. Він також наголосив, що говорив із Сійярто про необхідність підтримки України у питаннях суверенітету та територіальної цілісності.

 

Читайте також: ЄС у пошуках другого дихання

 

У Братиславі також говорили про Україну та співпрацю в оборонній сфері, зокрема, міністр закордонних справ Словаччини Мірослав Лайчак заявив, що США роблять значний вклад у модернізацію безпекових структур в країні. Так, Словаччина купила в США бойові літаки F-16 для своєї армії.

 

У Варшаві Майк Помпео перебував разом із віце-президентом США Майком Пенсом. Там за спільної організації урядів США та Польщі відбулася Міністерська конференція щодо просування миру та безпеки на Близькому Сході, яка втім за формою була швидше намаганням створити антиіранську коаліцію. Попри те, що міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович заявив, що проведення цієї міжнародної конференції допоможе посилити міжнародний статус країни, польський тижневик Polityka писав, що, за інформацією із власних джерел, через цю конференцію, Польщі довелося загладжувати власні взаємини з Іраном. Як говорить співрозмовник Polityka, спершу поляки припускали, що американці прагнуть використати добрі взаємини Ірану та Польщі, проводячи конференцію у Варшаві та спільно з Польщею. З цих взаємин користали попередні американські адміністрації. Однак потім здалося, що нині у Вашингтоні про них не знають, а заступникові міністра закордонних справ Польщі Мачєю Лангу довелося шукати примирення з Тегераном.

 

Багато аналітиків скептично ставляться до нинішнього загравання Вашингтона із країнами Східної Європи, адже це може призвести і до того, що вони не посилюватимуть власні взаємини з Вашингтоном, а навпаки стимулюватимуть змагання між США, Китаєм та Росією у цьому регіоні. Про це, зокрема, пише Емілі Темкін у The Washington Post. Крім того, країни Вишеградської групи серед інших країн ЄС мають найбільше проблем із порушенням фундаментальних цінностей ЄС, а намагання відвоювати їхню увагу, не зважаючи на ці проблеми, призведе лише до їх посилення. Хоча, для України посилення уваги США до цього регіону є позитивним сигналом і може мати й інші наслідки навіть з огляду на вже названі проблеми. США зміцнює співпрацю з регіоном і через програми посилення верховенства права та боротьби з корупцією, про які Майкл Помпео говорив в Будапешті, а це так чи інакше принесе позитивні зміни для регіону. Країни Центральної Європи нині, 30 років після падіння Залізної завіси, знову стають об’єктом посиленої уваги світу і це позитивний сигнал і для України також.