Світ 2019-03-11 14:28 InformNapalm

Огляд InformNapalm: доля “вишок Бойка”, нові докази проти підрозділів ЧФ РФ і справжнє ім’я спільника Бабая

Розслідувачі міжнародної волонтерської спільноти нагадали про те, хто захопив у 2014 році бурові «Чорноморнафтогазу» та викрили участь у захопленні Криму двох бригад Чорноморського флоту Росії

1 березня постійна палата Третейського суду в Гаазі визнала, що Росія відповідатиме за експропріацію активів НАК “Нафтогаз України” та її дочірніх підприємств у Криму, бо порушила угоду між Україною і Росією про взаємний захист інвестицій. Остаточну суму збитків, яку Росії доведеться компенсувати, арбітражний трибунал ще не визначив, однак експерти «Нафтогазу» оцінюють вартість експропрійованих в Криму активів щонайменше у $5 млрд. Арбітражне провадження проти Російської Федерації спільно з материнською компанією ініціювали шість підприємств Групи Нафтогаз – ДАТ “Чорноморнафтогаз”, АТ “Укртрансгаз”, ТОВ “Лікво”, АТ “Укргазвидобування”, АТ “Укртранснафта”, ДК “Газ України”.

 

Варто зазначити, що серед активів, захоплених Росією у Криму, були і бурові платформи «Чорноморнафтогазу» - “Петро Годованець” та “Україна”, більш відомі широкому загалу як “вишки Бойка”, придбані за $400 млн.

 

Читайте також: Розвідка Норвегії про загрози з боку РФ: амбіції в Арктиці, ядерна тріада і військова співпраця з Китаєм

 

З нагоди рішення трибуналу Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm вирішила нагадати, що українські бурові захоплювали військовослужбовці 104-го десантно-штурмового полку 76-ї дивізії повітряно-десантних військ РФ, а подальшу охорону цих об'єктів здійснювали військовослужбовці 25-го окремого полку спеціального призначення ГРУ РФ спільно з військовими 810-ї бригади морської піхоти Чорноморського флоту РФ. Про це йшлося в цілій низці OSINT-розслідувань, які публікувала спільнота InformNapalm у 2015-16 роках.

 

15 грудня 2015 року, в день операції з переміщення захоплених українських бурових в Чорному морі, військовослужбовець 25-го ОПСпП ГРУ Олександр Алімов веде спостереження на одній з вишок

 

Поки тривають міжнародні суди за вже здобутими доказами злочинів Росії у Криму, розслідувачі InformNapalm продовжують виявляти нові. Так, нещодавно, спільнота знайшла підтвердження, що до російської спецоперації з захоплення Криму були причетні 68-а бригада кораблів охорони водного району та 11-а бригада протичовнових кораблів Чорноморського флоту РФ.

 

Участь 68-ої КОВР у захопленні українського півострова “здали” два матроси — Єгор Ківа та Дмитро Сомов, які під час незаконної анексії проходили строкову службу у даному підрозділі.

 

Єгор Ківа і Дмитро Сомов з 68-ої бригади КОВР з медалями “За повернення Криму”

 

Волонтери InformNapalm також знайшли фото посвідчення до медалі на ім’я Ківи, яке підписане  тимчасово виконуючим обов’язки командира бригади, капітаном 2-го рангу Олексієм Свириденком. У 2016 році Свириденко згадувався у російських ЗМІ як начальник штабу бригади кораблів ОВР.

 

 

Цікаво, що саме цей Свириденко за повідомленням СБУ був одним з тих, хто віддавав та виконував накази щодо нападу на українські кораблі 25 листопада 2018 року в районі Керченської протоки.

 

 

11-у бригаду протичовнових кораблів Чорноморського флоту РФ теж допомогли викрити матроси-строковики, яких було призвано проходити службу на великому протичовновому кораблі “Керч”. У своїх фотоальбомах у соцмережах матрос Роман Башкатов і старший матрос Кирило Денисов виклали фото, де позують з медалями “За повернення Криму”, а також фото посвідчень до самих медалей.

 

Матрос Роман Башкатов на ВПЧК “Керч” з медаллю “За повернення Криму”

 

Старший матрос Кирило Денисов з медаллю “За повернення Криму”

 

На момент початку окупації Криму ВПЧК “Керч” входив до складу 11-ї бригади протичовнових кораблів, військова частина 42948, пункт постійної дислокації – Севастополь.

 

Як з’ясували волонтери, нагородні посвідчення до медалей підписував Павло Геннадійович Ясницький, капітан 1-го рангу, який тимчасово виконував обов’язки командира в/ч 42948:

 

Павло Ясницький

 

У 2016 році Ясницький вже командував Постійним оперативним з’єднанням Військово-морського флоту РФ у Середземному морі.

 

Важливо, що ані 68-а бригада КОВР, ані 11 бригада ПЧК, ані ВПЧК “Керч” не містяться в переліку військових частин та техніки, що були залучені під час окупації Криму, який був озвучений військовим прокурором Русланом Кравченком у 2016 році. Таким чином, знайдені докази мають особливе значення для подальшого розгляду у міжнародних судах.

 

Ще однією знахідкою волонтерів InformNapalm став контрактник 7-ої військової бази (в/ч 09332, ППД - м. Гудаута, окупована Абхазія, Грузія), який перефарбувався у “захисника Новоросії” і з дуже високою ймовірністю брав участь у спецоперації з захоплення Криму.

 

На участь в окупації українського півострова вказує фото з Сімферополя, завантажене 31 березня 2014 року, з шевроном НЗФ “Терська Вовча Сотня”, під прикриттям якого діяла агентура ГРУ/ФСБ в складі так званої “Самооборони Криму”:

 

 

Цього ж бойовика було неодноразово помічено і в Абхазії, і на Донбасі.

 

Фото на тлі танку ЗСУ, підбитого у бою під н.п. Сонцеве (Донецька область, Україна):

 

Волонтери з’ясували ім’я цього “серійного захисника”. Ним виявився Максим Пащенко з Рязані. 

 

Цікаво, що саме Пащенко був присутній на відомому фото поруч з російським бойовиком Олександром Можаєвим (на прізвисько – Бабай) з угруповання Гіркіна, яке було опубліковане 23 квітня 2014 року у виданні Time.