Суспільство 2019-03-15 19:09 Ірина Рябоштан

Україна в міжнародних рейтингах

Як змінилися позиції України в світових рейтингах за останній рік?

Україна протягом 2018 року, згідно з рейтингами міжнародних організацій, покращила свої позиції в сфері економіки, але й досі залишається на периферії в порівнянні із досягненнями інших європейських країн. Загалом за останній рік їй вдалося втримати свої минулорічні позиції, або ж піднятися у деяких рейтингах, однак ці коливання не були значними. 

 

Водночас Україна опустилася в рейтингу міжнародних поставках зброї, який на цьому тижні оприлюднив Стокгольмський міжнародний інститут досліджень проблем миру (SIPRI). Рейтинг висвітлює головні тенденції в міжнародних поставках зброї в період між 2014-2018 роками. Так, Україна посіла 12 місце у списку 25 найбільших експортерів зброї у світі, натомість минулого року була 11. Згідно зі звітом, порівняно з 2009-2013 роками Україна зменшила експорт озброєнь на 47%. Імпорт зброї протягом 2014-2018 років, попри воєнний конфлікт, залишався на досить низькому рівні. Попри те, що серед основних клієнтів України у звіті разом із Китаєм і Таїландом вказана Росія, автори дослідження додають, що до 2014 року Росія імпортувала зброю з України і почала імпорт з інших країн, але анексія Криму в 2014 році припинила ці торговельні відносини.

 

 

Читайте також: Від кращих армій світу до корупції. Україна в міжнародних рейтингах

 

Також здав позиції й державний концерн "Укроборонпром", що, за даними DefenseNewes, втратив 10 сходинок у рейтингу світових виробників озброєнь. Українська компанія зайняла 72 місце. А річний дохід Укроборонпрому скоротився до 873,45 млн. дол.

 

 

Читайте також: Ризикована секретність. Що породжує корупцію в ОПК

 

Натомість, Збройні сили України в рейтингу найсильніших армій світу Global Firepower 2019 втримали свої позиції, посівши 29 місце. ЗСУ зараз опинилися між Грецією (28 місце) та Чехією (30 місце). Загалом у рейтингу 136 країн.

 

 

Водночас Інститут економіки і миру (IEP) заявив про погіршення ситуації в Україні. У Глобальному індексі миру за 2018 рік Україна займає 152 позицію зі 163 країн. IEP при складанні рейтингу враховує низку чинників, окрім безпосередньої наявності внутрішніх чи зовнішніх конфліктів, також імпорт і експорт озброєнь, наявність ядерної зброї, кількість убивств, кількість ув'язнених, кількість внутрішньо переміщених осіб, витрати на оборону та інші фактори.

 

 

Так, міжнародна правозахисна організація Freedom House у 2019 році віднесла Україну до категорії "частково вільних" країн, а окупований РФ Крим отримав статус "не вільної" території. Зокрема, в Україні правозахисні групи задокументували понад 50 нападів на активістів протягом перших дев’яти місяців 2018 року. Правозахисники також звернули увагу, що мали місце жорсткі збройні напади на ромську меншину з боку націоналістичних угрупувань. 

 

 

Крім того, Bloomberg's Misery Index відзначив, що Україна опинилася на 7 місці в рейтингу найбільш нещасних країн світу за 2018 рік. Bloomberg's Misery Index розраховується на основі прогнозів щодо інфляції та безробіття для 66 країн. Позитивний момент в тому, що у порівнянні з 2017 роком країна змогла покращити своє місце в цьому рейтингу на 2 позиції

 

 

Також, згідно з даними World Happiness Report за 2018 рік, Україна втратила шість позицій. Україна опинилася на 138 місці в рейтингу щастя. Зокрема, українці незадоволені рівнем соціальної підтримки в країні і рівнем ВВП на душу населення.

 

Натомість світовий рейтинг добробуту (The Legatum Prosperity Index 2018), який складає британський аналітичний центр The Legatum Institute, свідчить, що Україна піднялася на одну позицію і зайняла 111 місце серед 149 країн. Добробут країн оцінюється на основі результатів опитувань громадян за такими категоріями: стан економіки і соціальної сфери, влада, підприємництво, охорона здоров'я і персональна свобода.

 

 

У Доповіді щодо індексу людського розвитку, яку оприлюднила в 2018 році Програма розвитку ООН, Україна посіла 88 позицію серед 189 країн. Індекс людського розвитку (HDI) в Україні визначений на рівні 0,751. Згідно з рейтингом за 2017 рік, Україна займала 84 місце. 

Своєю чергою, результати глобального дослідження "Індекс соціального розвитку", розробленого американською неурядовою організацією Social Progress Imperative за підтримки компанії "Делойт", свідчать, що в 2018 році Україна втримала минулорічні позиції, опинившись на 64 сходинці за рівнем соціального розвитку серед 146 країн світу.

 

 

Так, Україна залишається у групі країн із розвитком вище середнього. Незначне покращення показників України відбулося у категоріях "Основні потреби людини", "Основи благополуччя" та "Можливості". Рівень ВВП України на душу населення підвищився із $7,457 у 2017 році до $7,668 у 2018 році.

 

 

Ба більше, міжнародне рейтингове агентство Moody's у 2018 році підвищило суверенний рейтинг України з Caa2 до Caa1. Згідно із дослідженням, прогноз змінився на "стабільний" з "позитивного". Агентство назвало три фактори, які сприяли підвищенню прогнозів по Україні: досягнення Україною і МВФ угоди про нову програму кредитування Stand-By; позитивні очікування щодо зниження рівня корупції завдяки реформам у країні; посилення протидії України у ході конфлікту з Росією. Однак у агентстві відзначили, що Україна все ще суттєво залежить від фінансування МВФ.

 

Натомість у рейтингу "Індекс економічної свободи (Index of Economic Freedom) 2019 року" Україна піднялася на 147 місце серед 180 країн-учасниць. Результати щорічного дослідження американського The Heritage Foundation свідчать, що Україна збільшила свій показник з 51,9 до 52,3 балів зі 100 можливих. Так, країні перебуває в категорію переважно невільних економік. Водночас Україна займає останнє місце серед 44 країн в регіоні Європи, а її загальний бал нижчий регіональних і світових середніх. Автори рейтингу відзначають, що за рік загальна оцінка України збільшилася на 0,4 пункта, з поліпшенням фінансового добробуту держави, свободи бізнесу та права власності, які випереджають зниження рівня свободи праці та свободи торгівлі.

 

 

Також Україна покращила свої позиції у загальному рейтингу Світового банку Doing Business за 2018 рік, піднявшись з 76 місця на 71. За словами президента Петро Порошенка, на 41 пункт зріс наш показник в номінації "міжнародна торгівля" і на 25 – в частині виконання контрактів. Натомість найбільшого прогресу Україна добилася в категоріях "оподаткування" з плюсом в 110 пунктів, "міжнародна торгівля" – плюс 70 сходинок, а в "захисті інвесторів" додали 56 пунктів. Водночас у легкості "отримання дозволів на будівництво" сьогодні Україна займає 30 місце.

 

 

Читайте також: Рік перших ластівок. Економічні підсумки 2018-го

 

Разом з цим, у 2018 році Україна, за даними Global Innovation Index, вперше обійшла Росію. Так, за рік вона піднялася з 50 на 43 місце в рейтингу інноваційних країн.

 

 

Крім того, у рейтинг The Best of The Global Outsourcing від міжнародної асоціацій IAOP, де зібрані 100 кращих аутсорсингових компаній світу, увійшли 17 компаній з офісами в Україні, що на одну менше, ніж у 2018 році. Так, у рейтинг 2019 року потрапили: EPAM; Ciklum; Luxoft; Intellias; Eleks; N-ix; Sigma Software; SoftServe; Softjourn; Softengi; Svitla; Infopulse; Intetics; Miratech; Program-Ace; TEAM International; AMC Bridge. Журі вибирало тільки компанії, які вже потрапляли в попередні видання. У числі критеріїв відбору: інноваційний підхід до роботи, сертифікати та нагороди за успішне виконання проектів, відгуки клієнтів і професійний ріст працівників. Для участі в рейтингу компанії повинні були відправити відповідну заявку.

 

Водночас у звіті Global Competitiveness Index 2018, випущеним Всесвітнім економічним форумом спільно з Євразійським інститутом конкурентоспроможності та консалтинговою компанією Strategy Partners, йдеться про те, що Україна посіла 83 місце зі 140 в рейтингу глобальної конкурентоспроможності економіки, піднявшись на шість сходинок в порівнянні з 2017 роком. У дослідженні також зазначається, що в України слабо розвинені інститути, вкрай нестійкі фінансова система і макроекономічні показники. Так, згідно з рейтингом, за рівнем державних інститутів Україна знаходиться на 110 місці, за інфраструктурою – на 57 місці, за рівнем адаптації технологій – 77 місце. Окрім цього, макроекономічна стабільність нашої країни на 131 місці, рівень охорони здоров'я – 94 місце, рівень освіти - 46 місце, ринок товарів – 73 місце. Ринок праці України знаходиться на 66 місці, фінансова система – 117 місці, обсяг ринку – 47 місці, динаміка бізнесу – 86 місці, здатність до інновацій – 58 місці.

 

 

У 2018 році Україна покращила свої позиції і за результатами щорічного дослідження World Wide Web Foundation щодо стану розвитку відкритих даних у світі (Open Data Barometer),  зайнявши 17 сходинку.

 

 

Як зазначається, у загальному заліку Україна перебуває на четвертому місці за динамікою поліпшень із моменту створення рейтингу; з 2013 року країна додала 25 балів. Водночас Україна розташована порівняно низько за оцінкою впливу, який відкриті дані мають на життя в країні, – 28 балів зі 100 можливих.

 

 

 

Дещо поліпшила свої позиції Україна й у рейтингу "Індекс сприйняття корупції". Згідно аналізу Transparency International, Україна набрала 32 бали зі 100 можливих і посіла 122 місце за підсумками 2018 року. Рейтинг спирається на опитування експертів та бізнесу, які проводить низка міжнародних організацій. Із пострадянських держав Україну випередили всі країни Балтії, а також Грузія, Вірменія, Молдова і Білорусь. Проте рівень корупції в Україні став меншим, ніж у Казахстані та Киргизстані, а також другий рік поспіль Україна випереджає Росію, яка раніше вважалася за сприйняттям менш корумпованою за Україну.

 

 

Читайте також: Як українці сприймають корупцію

 

У свою чергу, міжнародна неурядова організація World Justice Project повідомила, що Україна посіла 77 місце з 126 країн світу в рейтингу верховенства права 2019 року. Україна зайняла сьоме місце з 13 країн регіону - Східна Європа і Центральна Азія. Порівняно з попередніми оцінками, Україна піднялася на чотири позиції Індекс верховенства права відображає забезпечення законності в країні. Рейтинг складався на основі восьми показників: відкритість держави, правопорядок і безпека, обмеження повноважень інститутів влади, відсутність корупції, захист основних прав, регулятивне правозастосування, кримінальне правосуддя, громадянське правосуддя.

 

 

Окрім цього, Україна зайняла 84 позицію (втративши одну позицію) зі 167 у рейтингу Democracy Index 2018  (Індекс демократії 2018), підготованому The Economist. Так, держава має статус "гібридної демократії". При складанні класифікації враховуються 60 різних показників, згрупованих по 5 категоріях: вибори і плюралізм, громадянські свободи, діяльність уряду, політична ангажованість населення і політична культура.

 

 

Попри це, за результатами щорічного індексу свободи ЗМІ у світі міжнародної правозахисної організації "Репортери без кордонів", у 2018 році Україна посіла 101 місце серед 180 країн. Таким чином, вона піднялася лише на одну позицію в порівняні з 2017 роком, набравши 31,16 зі 100 балів. Показники розраховуються на основі  умов роботи журналістів та самоцензури, правового захисту та інституційної прозорості, різноманітності медіа та їхньої незалежності.

 

 

Крім того, у 2019 році Україна посіла 75 місце зі 153 країн світу в рейтингу The Good Country Index, що оцінює внесок держав у розвиток світу. Найкращий результат Україна має у категорії "Наука і технології" – перше місце, найгірший має у категорії "Планета і клімат" – 133 сходинка. Також у The Good Country Index оцінюють країни за категоріями "Культура", "Міжнародний мир і безпека", "Світовий порядок", "Заможність та рівність" і "Здоров'я та благополуччя".

 

 

Водночас український паспорт посів 25 місце в рейтингу Global Passport Power Rank 2019. Проти 28 місця в 2018 році. Так, він гарантує безвізовий доступ до 90 країн, ще в 42 країні українці можуть отримувати візу по прибутті, а для поїздок до 66 держав мусять оформляти візу завчасно.

 

 

Дослідженні на основі індексу вартості проживання Numbeo оприлюднені британською компанією MoveHub у 2018 році свідчить, що Україна займає третє місце в списку найдешевших країн світу, а серед європейських країн Україна визнана найбільш доступною. Показник враховує майже півсотні факторів. Серед них, зокрема, вартість оренди житла, страв в недорогих ресторанах, абонементи у спортзал, проїзду в міському транспорті і комунальних послуг.

 

 

Натомість в рейтингу найдорожчих Україна займає 113 місце.

 

 

Читайте також: Світ про Україну: війна — не перешкода туризму та значення України в американсько-російських відносинах

 

Разом з цим, за даними GoBankingRates у 2018 році, Україна посідає шосте місце в рейтингу найдешевших для проживання країн світу. Сам рейтинг складається з 50 країн. При його складанні враховувалися країни, де люди найменше витрачають на житло, продукти, товари та різні послуги.

 

Натомість за GoBankingRates у 2019 році повідомляє, що Україна займає 33 місце серед країни кращих для пенсійного життя.

 

 

Фахівці в галузі охорони здоров'я та безпеки International SOS склали рейтинг найбільш безпечних для туристів країн у 2019 році. За даними дослідження, Україна має середній рівень небезпеки, однак окупований РФ Донбас належить до найвищого рівня небезпеки.

 

 

Також середній рівень Україна має і за показниками рівня небезпеки на дорогах, санітарії та медичних послуг.

 

Медицини

 

 

За даними рейтингу Spartacus Gay Travel Index 2019, Україна опинилася на 95 місці в глобальному індексі гей-туризму. Рейтинг складається на основі 14 факторів, серед яких дозвіл або заборона одностатевих шлюбів, наявність антидискримінаційних законів, загальна ситуація із дискримінацією ЛГБТ, наявність кримінального переслідування за гомосексуальність тощо.