Суспільство 2019-03-29 16:50 Трегуб Ганна

500 громад ПЦУ та статус Софії в Стамбулі

Найважливіші події релігійного життя України і світу

500 парафія приєдналася до ПЦУ

 

Як йдеться у повідомленні  РІСУ від 26 березня, 500-ю громадою у Православній церкві України стала парафія на Житомирщині. Релігійна громада села Небіж Хорошівського району Житомирщини стала 500-ю, яка перейшла до Православної церкви України.

 

Лідером за активністю переходів є Волинська область. Там кількість парафій, що вийшли з колишньої УПЦ МП, вже перевалила з сотню. Також багато парафій ухвалили рішення перейти до ПЦУ у Вінницькій, Хмельницькій, Житомирській, Рівненській та Львівській областях.

 

Чи стане Ая-Софія мечеттю знову?

 

25 березня, напередодні місцевих виборів, що відбудуться в Туреччині наприкінці цього місяця, президент Реджеп Таїп Ердоан запропонував знову зробити собор св. Софії у Стамбулі мечеттю. Така пропозиція Ердогана викликала засудження у Греції, оскільки собор, побудований в VI-му столітті, був центральним для Грецької Православної Церкви протягом 916 років, повідомляє  Associated Press.

 

Читайте також: Півмісяць над Східною Європою

 

Кількість звернень до турецького уряду з проханням розглянути питання зміни призначення згаданої історичної споруди побільшало після вчинення теракту в Новій Зеландії, коли 15 березня в новозеландському місті Крайстчерч було скоєно збройний напад на дві мечеті та вбито 50 осіб. У маніфесті, що його перед нападом поширив у Twitter нападник, йшлося зокрема і про те, що храм св. Софії в Стамбулі має стати «вільним від мінаретів».

 

Собор став мечеттю після османського завоювання Константинополя в 1453 році і був нею до 1935 року. На сьогодні собор є музеєм, який щорічно приваблює мільйони туристів.

 

Читайте також:  Віри і міцності у переддень Собору

 

«Це не тільки великий храм християнського світу - найбільший протягом багатьох століть - він також належить людству. Він був визнаний ЮНЕСКО як частина нашої глобальної культурної спадщини», - прокоментував заяву Ердогана міністр закордонних справ Греції Джордж Катругалос. «Таким чином, будь-яке питання про його статус - це не просто образа почуттів християн, це образа міжнародної спільноти і міжнародного права», - підкреслив дипломат. Як відомо, раніше президент Туреччини заявив, що Софійський собор може знову стати мечеттю. За його словами, статус музею з собору Святої Софії зняти не складно. «Це не щось неможливе, це можна зробити легко. Ми могли б навіть назвати її мечеттю Ая-Софія замість музею, і її можна було б відвідати зовсім безкоштовно», - сказав Ердоган.

 

Визнання ЮНЕСКО для буддійської спадщини

 

Уряд Шрі-Ланки оголосив період з 16 по 23 березня тижнем, на якому на офіційному рівні вшановують Трипітаку, збірку текстів, що формують основу буддизму Тхеравади.

 

У січні  цього року президент Шрі-Ланки Майтріпала Сірісена оголосив Трипітаку національною спадщиною. Декларація надає правовий захист, гарантуючи, що в майбутньому тільки визнана інтелектуальна група матиме право перекладати чи редагувати її.

 

Читайте також: Віднаходження церкви

 

Розглянута найстарішою книгою на Шрі-Ланці, Трипітака містить три томи: правила і правила монашого життя, що називаються Віная пітака. Слова, приписані Будді і його найближчим учням, Сутта пітака, і збірка схоластичного резюме та аналізу, Абгітхарма пітака.

 

За інформацією HT Media, президент Сірісена заявив, що Трипітака спочатку була принесено разом з буддизмом на  Шрі-Ланку арахатом Махіндрою Терою. Її було передано усно, перш ніж записано у 1 столітті до нашої ери. Трипітаку було відредаговано і опублікованоі як повну книгу в 1956 році.

 

16 березня у лондонському буддистському районі Віхара у Сполученому Королівстві відбувся симпозіум про значення Трипітаки як світової спадщини. 23 березня, в останній день святкування, в шрі-ланкійському місті Канді заплановано захід, на якому оголошено про пропозицію ЮНЕСКО  визнати Трипітаку світовою спадщиною.