Світ 2019-04-05 17:01 InformNapalm

Огляд InformNapalm: Коли деталі мають значення

Волонтери міжнародної спільноти InformNapalm встановили координати розташування російських комплексів РЕБ на Донбасі і розповіли про інші важливі докази з геолокацією.

3 квітня 2019 року офіційний Twitter-канал української місії в ОБСЄ @UKRinOSCE опублікував нові фото російських систем радіоелектронної боротьби, що були зроблені Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ (СММ ОБСЄ). Знімки були зроблені на непідконтрольній українському уряду частині Донбасу. В об’єктив безпілотників СММ ОБСЄ потрапила автоматизована станція перешкод Р-330Ж “Житель” та комплекс радіоелектронної боротьби “Тирада-2”, які знаходилися неподалік від населеного пункту Южна Ломуватка Луганської області 16 березня 2019 року.

 

 

Волонтери міжнародної спільноти провели аналіз і встановили точні координати, де було зроблено фото. Це 48.418126 38.511170. На супутниковому знімку у Google Earth видно кунги з антенами на армійських вантажівках. Якщо уважно придивитися, то можна розрізнити ознаки, характерні для станції РЕБ і РЕР Р-330Ж “Житель”. Згідно даних Google Earth, cупутниковий знімок був зроблений ще у травні 2017 року, а це дозволяє зробити висновок про те, що позиція біля Южної Ломуватки використовується для російських станцій РЕБ щонайменше 1 рік і 10 місяців.

 

 

Уважність до деталей дозволяє аналітикам InformNapalm регулярно встановлювати точне розташування російських військ і техніки. Часто цьому передує важка і кропітка робота, але у результаті спільнота отримує підтвердження незаконного перебування російських військ на території інших країн, які можуть використовуватися як докази у міжнародному суді. Пам’ятники, характерні будівлі і споруди, дороговкази, вивіски і білборди, відомі місцеві бренди, навіть пиво і цигарки — всі ці дрібниці допомагають викривати міжнародні злочини Росії.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: Шоста російська весна у Криму

 

Так, наприклад, у 2015 році за фото, опублікованими бойовиком російсько-окупаційних військ з батальйону “Схід”, волонтерам вдалося не тільки ідентифікувати станцію перешкод Р-330Ж “Житель”, а й визначити її точне перебування у Макіївці:

 

 

На радари спільноти потрапляють не тільки російські станції РЕБ. У 2017 році волонтери спільноти виявили і встановили місцерозташування зенітно-ракетного комплексу “Тор” та модуль розвідки і управління комплексу протиповітряної оборони “Барнаул-Т” в смт Корсунь Донецької області.

 

 

Участь 61-ої бригади морської піхоти Північного флоту ВМФ РФ у війні на Донбасі підтвердили фото з українськими табличками:

 

 

 

200-у окрему мотострілецьку бригаду Північного флоту РФ видало фото військовослужбовця з цього підрозділу на тлі котельної, що розташована на території Луганського аеропорту:

 

 

Справжньою знахідкою волонтерів стала геолокація трофейного БРДМ “Укроп”, захопленого 61-ою окремою бригадою морської піхоти і вивезеного до пункту постійної дислокації підрозділу - в/ч 38643, селище Спутник, Мурманська область, Росія. БРДМ з Луганська був спочатку перевезений до базового табору ЗС РФ у Міллерово (Ростовська область), а в листопаді 2014 віднайшовся на фото у Спутнику.

 

 

Є й місця масового паломництва окупантів, які дозволяють викривати цілу низку військових підрозділів РФ. До таких, наприклад, належить літак Ан-30-100 на аеродромі Кіровське у Криму,  біля якого встигли сфотографуватися військовики аж з чотирьох російських бригад: 18-ї ОМСБр, 810-ї ОБрМП ЧФ, 34-ї ОМСБр(г) та 66-ї бригади управління.

 

 

У поле зору волонтерів потрапляють і ядерні об’єкти. Підрозділи військ національної гвардії Російської Федерації та радіаційного хімічного й біологічного захисту збройних сил РФ (РХБЗ) всіляко намагалися приховати свою присутність на колишньому засекреченому ядерному об’єкті “Феодосія-13” у Криму поблизу Судака у 2016 році.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: РЕБ-ігри Москви та “зелені чоловічки” в Грузії

 

Однак і тут викрили себе. Групове фото на тлі режимного об’єкту вказало на точне місцерозташування, а фото з емблемою військ з фарбованого каміння видало і присутність на об’єкті підрозділів РХБЗ:

 

 

Не оминають волонтери своєю увагою і воєнні кампанії Росії в інших країнах. Завдяки фото російського найманця і відео російських пропагандистів аналітики InformNapalm змогли чітко визначити розташування бази ПВК “Вагнер” у Сирії:

 

 

Також у Сирії на базі телесюжетів “RT” та “ТВЦ“ волонтерам вдалося встановити локацію пускових установок зенітно-ракетних комплексів С-400 “Тріумф”, а також зенітного ракетно-гарматного комплексу “Панцирь-С1”.

 

 

 

Досить довго волонтерам довелося шукати місце розташування військового тренажера з гелікоптером Мі-2, на тлі якого сфотографувався один з донецьких бойовиків. Однак пошук нарешті дав результат.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: доля “вишок Бойка”, нові докази проти підрозділів ЧФ РФ і справжнє ім’я спільника Бабая

 

Завдяки цьому фото, а також фото з їдальні аналітикам InformNapalm вдалося встановити, що Михайлівська військова артилерійська академія (м. Санкт-Петербург, РФ) проводила курси підвищення кваліфікації для бойовиків з 7 ОМСБр 2 АК в своєму навчальному центрі в містечку Луга-3 (Ленінградська область, РФ).

 

 

 

Тож, як доводить досвід OSINT-аналітиків InformNapalm, навіть фото тарілок і виделок можуть стати вагомим доказом, особливо коли справа стосується тяжких міжнародних злочинів. Головне  - це звертати увагу на деталі. Не дарма ще з Середньовіччя існує вислів “Quidquid latet apparebit: nil inultum remanebit” (“Все таємне стане явним, ніщо не залишиться без відплати”).