Економіка 2019-04-16 16:40 Олександр С’єдін

Тарифне протистояння США та ЄС і нова авторська політика для Google та Facebook

Головні новини світової економіки в огляді Тижня

Стара суперечка між Airbus та Boeing ризикує спровокувати торгівельну війну між США та ЄС

 

США та Європейський союз розпочинають тарифне протистояння через 14-річну суперечку у Світовій торгівельній організації, в межах якої сторони звинувачують одна одну у недобросовісному субсидуванню своїх ключових авіавиробників і головних конкурентів на глобальному ринку Airbus та Boeing. До остаточного рішення арбітражу СОТ президент США Дональд Трамп оголосив про додаткові тарифи на європейський імпорт, суттєво підвищуючи трансатлантичну торгівельну напруженість. ЄС збирається накласти тарифи на американські товари у відповідь.

 

«Світова організація торгівлі виявила, що субсидії Європейського Союзу Airbus негативно вплинули на Сполучені Штати, які тепер запровадять тарифи на товари з ЄС обсягом $11 млрд. ЄС користується перевагами в торгівлі з США протягом багатьох років. Це припиниться найближчим часом!», - написав президент США Дональд Трамп у своєму Twitter.

 

Читайте також: Успіх Airbus у Китаї, рекордний виторг Huawei та гальмування світової торгівлі

 

В поясненні Офісу торгівельного представника США зазначається, що тарифи будуть діяти до моменту припинення недобросовісного, на думку адміністрації США, субсидування Airbus.

 

«Нашою кінцевою метою є досягнення домовленості з ЄС про припинення всіх неприйнятних для СОТ субсидій великих цивільних літаків. Коли ЄС припинить ці шкідливі субсидії, зустрічні додаткові тарифи США можуть бути скасовані», - заначив торгівельний представник США Роберт Лайтхайзер

 

Також установа опублікувала попередній список товарів, на які будуть накладені додаткові тарифи, який включає, окрім літаків Airbus, сири, вина і мотоцикли. Остаточний список товарів планується опублікувати після висновків СОТ з оцінкою впливу запланованих нових тарифів. США оцінюють шкоду від субсидій ЄС у 11 млрд доларів у торгівлі щорічно і нові тарифи, на думку урядової агенції США, мають відповідати цій шкоді.

 

ЄС, в свою чергу, назвав оголошену агенцією США суму значно завищеною і готує зустрічні дії. Так, Європейська Комісія вже склала чорновий список імпорту США вартістю близько 20 млрд євро, до якого можуть потенційно бути застосовані тарифи через трансатлантичну суперечку щодо авіавиробників. Власне ЄС націлений встановити тарифи на американські товари обсягом 10,2 млрд євро і остаточно список буде скорегований і звужений після санкцій СОТ на відповідні обсяги, повідомляє Bloomberg. При цьому, якщо американський список з європейських товарів арбітри СОТ можуть розглянути вже через кілька місяців, то європейський список, як очікується, зможе бути санкціонований лише на початку 2020 року. Розширений список ЄС включає найрізноманітніші американські товари, в тому числі вертольоти, сумки, консолі для відеоігор, обладнання для фітнесу, ігрові столи для казино, тютюн, горілку, апельсиновий сік і різноманітні продукти, включаючи шоколад, кетчуп і заморожений омар.

 

Читайте також: Найбідніша країна Європи

 

Запропоновані тарифи з'являються майже через 15 років після того, як США вперше поскаржилися СОТ на значні вигоди для Airbus від мільярдів доларів нелегальних субсидій. Зустрічний позов ЄС ще розглядається в торгівельному суді, який минулого місяця встановив, що близько $325 млн податкових пільг, запропонованих штатом Вашингтон для Boeing, були незаконними.

 

Вжиті США і ЄС щодо один одного дії є порівняно незначними у співвідношенні з поточною торгівельною війною США з Китаєм, в якій обидві сторони впродовж останніх дев'яти місяців встановили тарифи один до одного на товари обсягом близько 360 млрд доларів. Тим не менш, такі дії символізують значну ескалацію напруженості у відносинах між США і ЄС, яка у випадку свого розгортання може нашкодити світовій економіці навіть більше, аніж протистояння США і Китаю, застерігає Bloomberg. У повідомленні Twitter 10 квітня Трамп назвав ЄС "грубим торгівельним партнером".

 

Раніше ЄС запровадив тарифи на американський імпорт обсягом 2,8 млрд євро  після торгівельних обмежень Трампа на іноземну сталь і алюміній. До того ж, після того як адміністрація Трампа заговорила про можливість впровадження обмежень на імпорт автомобілів, ЄС пригрозив тарифами на американський імпорт обсягом 20 млрд євро. Тим не менш, у липні минулого року було досягнуто домовленість між США та ЄС, в межах якої обидві сторони зобов'язалися працювати у напрямку зменшення бар'єрів на трансатлантичному ринку, включаючи тарифи на промислові товари. Формальні перемовини щодо припинення протистояння і впровадження тіснішої трансатлантичної кооперації мали б розпочатися найближчим часом і тепер на них накладається додатковий тиск. На тлі загострення з ЄС, адміністрація Трампа сигналізує про успіхи у перемовинах з Китаєм.

 

Нова авторська політика на захист творчої індустрії розділила Європу

 

Компанії Google доведеться платити видавцям за фрагменти новин, а Facebook буде змушений фільтрувати захищений контент згідно з новими правилами щодо захисту авторських прав у ЄС, які покликані забезпечити справедливу компенсацію для креативної індустрії ЄС розміром 1 трлн доларів. Уряди країн ЄС у понеділок 15 квітня підтримали дії започатковані Європейської Комісією два роки тому щодо захисту творчої індустрії, в якій в ЄС працевлаштовані 11,7 млн людей, повідомляє Reuters.

 

Читайте також: Переконлива економіка проти непевної політики

 

Згідно з новими правилами, Google та інші онлайн-платформи повинні будуть підписати ліцензійні угоди з музикантами, виконавцями, авторами, видавцями новин та журналістами, щоб використовувати їхню роботу. Також за нових правил YouTube, що належить Google, Instagram, який належить Facebook, та інші платформи для обміну повинні встановити фільтри, щоб запобігти завантаженню матеріалів, захищених авторським правом.

 

Нові авторські правила були сприйняті суперечливо, розкидавши по різні сторони барикад творчу індустрію з одного боку і технологічні компанії, інтернет активістів та групи споживачів з іншого.

 

Вікіпедія тимчасово закривала кілька своїх європейських сайтів на знак протесту. В Google заявили, що нові правила нашкодять творчій та цифровій економіці Європи. Критики також побоюються, що дрібні компанії з обмеженими фінансовими ресурсами за нових правил опиняться під більшим тиском, аніж технологічні гіганти. Польща заявила, що зміни стали кроком назад, оскільки вимога щодо фільтрації може стати передумовою для цензури.

 

Окрім Польщі, в опозиції до змін опинилися Фінляндія, Італія, Люксембург, Нідерланди та Швеція. Проте 19 країн, в тому числі Франція та Німеччина, підтримали нові правила. Водночас Бельгія, Естонія та Словенія утрималися. Країни ЄС мають два роки для того, щоб впровадити директиву щодо авторського права в національні законодавства.