Культура 2019-05-20 11:58

"Книжковий Арсенал" та кінофестиваль "Молодість" і не тільки. Найважливіші культурні події тижня

Тиждень 20 - 26 травня буде особливо насичений важливими мистецькими заходами, серед яких 9-ий Міжнародний фестиваль "Книжковий арсенал" і 48-ий Міжнародний кінофестиваль Молодість".

20 травня у Києві стартує четвертий міжнародний фестиваль сучасного мистецтва Kyiv Art Week 2019. Тема цьогорічного фестивалю: "Це не змагання" (This Is Not A Competition).

 

Як зазначається, фестиваль охопить низку локацій по всьому місту, де покажуть тематичні інсталяції та спецпроекти українських і міжнародних художників. Також готують освітню програму та показ короткометражних фільмів.

 

 

На фестивалі можна буде побачити персональну виставку Олександра Сухоліта, Валерії Трубіної, Маріанн Холленштайн та інших митців. Своєю чергою, відкриту зустріч та лекцію проведе іспанський скульптор Жауме Пленза. Крім того, відео-перформанс на фасаді Національного Музею Медицини України покаже італійський художник Кристіан Фогароллі. А на Володимирському ринку презентують преокт Footnote 11 Барбари Пивоварський і Гійома Роло.

 

Офіційне відкриття Kyiv Art Fair 2019 відбудеться в четвер, 23 травня. У рамках фестивалю також відбудеться відкриття нового культурного простору Set.

 

Під час фестивалю триватиме ярмарок у БЦ "Торонто-Київ". Цьогоріч там можна буде придбати понад тисячу робіт світових і українських художників. 

 

Фестиваль триватиме до 26 травня.

 

Читайте такожШенґ Шеєн: "Доля архівів авангардистів складніша, ніж їхніх картин"

 

20 травня у Києві у Національній філармонії України розпочинається Міжнародний музичний фестиваль "Київська весна-2019".

 


 

У програмі фестивалю – п’ять концертів, що об’єднають симфонічну, камерну музику і джаз, класику та сучасність, молодих музикантів й досвідчених артистів. 

 

Зокрема, у перший день"Київської весни" прозвучать твори Людвіга ван Бетховена, Алєксандра Скрябіна та сучасного українського композитора Євгена Станковича у виконанні Антонія Баришевського. Другий фестивальний концерт А.П'яццолла "Пори року в Буенос-Айресі" запропонує слухачам поєднання лірики, гуральського фольклору, інтонацій пізнього романтизму та аргентинського танго від французького диригента Ніколя Краузе.
 

22 травня у програмі концерту за участю диригента Теодора Кучара зі США – рідко виконувані твори Моріса Равеля та Яна Сібеліуса. 

 

Своєю чергою, четвертий день фестивалю, 23 травня, буде присвячений джазовій музиці. На концерті "Моцкунас-Мікалкенас-Берре Тріо" звучатиме проект литовсько - норвезьких музикантів "PLUNGED", репертуар якого базується на авторському матеріалі у поєднанні з елементами фрі-джазу, нової академічної музики й авангарду. 

 

Читайте такожМистецтво дозвілля. Як театральні вистави виходять із затемненого простору на білий світ

 

На завершення "Київської весни" 24 травня звучатиме музика у виконанні одного із найвидатніших віолончелістів сучасності Гарі Хоффмана із супроводом оркестру Антоніна Дворжака.

 
20 травня у Львові відкривається виставка "Площа Ринок. Зникаючі сліди історії". Мета виставки — показати відвідувачу як змінювалась Площа впродовж століть, розповісти про видатних мешканців кам’яниць (серед яких були й монархи), розкрити діяльність інституцій, які розташовувались у ринкових будинках, де немало було й українських. Експозиція виставки розмістилась у трьох залах (пл.Ринок,6; ІІІ поверх).
 
 
Як зазначається, у першій залі представлено матеріали, що розкривають основні етапи побудови львівської ратуші та важливі події, що відбувались на площі Ринок впродовж ХІV —ХХ століть. 
 
Водночас у другій залі репрезентовано історію кам’яниць, в яких розміщувались Історичний музей міста Львова та Національний музей імені короля Яна ІІІ, правонаступником яких став Львівський історичний музей.У третій залі розкрито історію п’ятнадцяти найбільш знакових будівель, серед яких: резиденція архієпископів, палац князів Любомирських (він же будинок «Просвіти»), кам’яниці Бернатовичів, Коритовичів, Бачевських, Ціпперів тощо… 
 
За інформацією організаторів, загалом на виставці представлено понад 300 пам’яток із 17 фондових груп музею. Серед них чимало раритетів з музейного зібрання: листи, написані власноруч та скріплені особистими підписами батьків Яна ІІІ Собеського — Якуба та Теофілії; королів Речі Посполитої Михайла Корибута Вишневецького та Яна ІІІ Собеського, польського військового діяча та маршала Франції Юзефа Понятовського, рукопис манускрипту львівського історика Дениса Зубрицького про облогу Львова у 1655 році, монети (орти та шостаки), карбовані у Львові 1656 — 1660 роках, скринька ХVІІ ст., знайдена під час археологічних досліджень на пл.Ринок, 25, різьблена дерев’яна балка 1669 р., з будинку на пл.Ринок, 24 та ін.
 
Світлини, представлені на виставці, виконані у більшому форматі з оригіналів, що зберігаються у Львівському історичному музеї. Супровідні тексти подані українською та англійською мовами, що дасть можливість ширшій аудиторії познайомитись з історією головної площі Львова.
 
При створенні виставки автори використовували праці відомих дослідників історії Львова: Олександра Чоловського, Луції Харевич, Фрацішка Яворського, Івана Крип’якевича, Володимира Вуйцика, Бориса Мельника, Ігоря Мельника, Ореста Зайця, Івана Паславського, Ірини Котлобулатової, а також наукові доробки співробітників Львівського історичного музею: Алли Крутоус, Тетяни Петрів, Ольги Перелигіної.
 

21 травня у Києві у кінотеатрі "Ліра" відбудеться презентація циклу документальних фільмів "НЕZЛАМНІ"! Це три коротких документальних фільми про жінок, які пройшли полон, потрапивши до рук бойовиків незаконних військових формувань за активну проукраїнську позицію та допомогу українським військовим. 

 

 

"Ці тендітні жінки пережили приниження, знущання, тортури, і навіть показові розстріли, але не зламалися і сьогодні продовжують допомагати ветеранам, переселенцям, полоненим та цивільним заручникам, свідчать у міжнародних судах та хочуть змінити життя країни на краще", - повідомляють творці фільмів.

 

Героїнями документальних стрічок стали: Ірина Довгань, відома в Україні волонтерка, Анна Гуцулка, художниця та громадська активістка та Анна Ільющенкова, колишня медсестра батальйону "Донбас". 

 

"Мета проекту – надати полоненим можливість бути почутими та нагадати про тих, хто досі лишається у полоні, а це 118 людей на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, 73 політв’язня та 24 військовополонених моряка в катівнях Кремля", - зазначають організатори.

 

Після перегляду запланована жива дискусія з героїнями фільму та правозахисниками.

 

Проект реалізує ГО «Правозахисна група СІЧ» за підтримки документалістів з New media advocacy project (Нью-Йорк) та Інституту з висвітлення війни та миру.

 

22 травня у Києві у Мистецькому арсеналі розпочинається IX Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал". Фокус-темою фестивалю є "Сусідство".

 

"Відкрите питання охоплює різні прояви взаємин між культурами, історіями й політиками сусідніх країн: взаємовпливи в літературах, видатні постаті на перетині культур, право на пам’ять і місце в історії, трансформації країн після падіння Берлінського муру та нинішнє переформатування європейського політичного ландшафту. Як вибудовуються внутрішні зв’язки всередині країни? Як відкривати одне одного через подорожі, репортажі, переклади, спільні видавничі й мистецькі проекти? Як змінюється образ української культури в очах сусідів і що впливає на його формування?", - йдеться в анонсі події.

 

 

Крім того, на фестивалі діятиме виставковий проект "РОЛІТ/СУСІДИ", присвячений легендарному кооперативному будинку «Робітників літератури» — широко відомому як київський "Роліт". Будівництво і заселення Роліту збіглося з початком репресій і докорінної зміни в організації літературного життя: ліквідацією різноманітних творчих об’єднань і виникнення єдиної Спілки радянських письменників України (1934) – одночасно з перенесенням столиці з Харкова до Києва. Виставка висвітлить історії окремих мешканців, пов’язані з періодами життя в Роліті, стосунки з сусідами, особисте і громадське, побут і творчість видатних митців таких як, Остап Вишня, Максим Рильський, Олесь Гончар та багато інших.

 

 

Особливим акцентом фестивалю стане "Ветеранський намет" — спеціальний проект Мистецького арсеналу та письменників-ветеранів у партнерстві з Міністерством у справах ветеранів України. Література про теперішню російсько-українську війну, написана учасниками бойових дій і волонтерами, буде представлена на спеціально обладнаному військовому наметі у дворі Мистецького арсеналу, де також відбуватимуться автограф-сесії авторів.

 

Цього року особливий статус у Міжнародній програмі Книжкового Арсеналу матиме Канада, яка уперше представить на фестивалі спеціальну програму зустрічей із авторами та презентацій свіжовиданих перекладів. Важливими фокусами міжнародної складової стануть дискусії, присвячені темам сусідства у глобальному масштабі, історичній тематиці, розмови про права і свободи людини. Також вже традиційно відбудеться професійна програма, адресована видавцям і літературним менеджерам; і «перекладацькі сніданки» — зустрічі з провідними фахівцями галузі та розбір практичних кейсів та теоретичних аспектів сфери. Крім літератури і книговидання, говоритимемо ще й про візуальне мистецтво та дизайн.

 

Читайте такожКнижковий Арсенал: сусідство чи співіснування. Яким явищам приділено увагу на IX Міжнародному фестивалі "Книжковий Арсенал"

 

Серед іноземних учасників: Майк Вікінг (Данія), Дерек Бразелл (Великобританія), Джо Девіс (Великобританія), Мартина Бунда (Польща), Кріс Абані (США), Софі Оксанен (Фінляндія), Барбара Кассен (Франція), Грейс Кеннан (США), Адам Поморський (Польща), Богдан Задура (Польща), Едвард Навотка (США), Андреас Каппелер (Австрія), Александра Шульман (Великобританія), Аня Хромова (Ізраїль), Майкл Кіммел (США), Ібен Акерлі (Норвегія), Абір Мухерджі (Великобританія), Станіслав Комарек (Чехія) та інші.

 

 

Тема дитячої програми фестивалю звучить, як "Ось, власне!". У фокусі — українські автори. Молодших читачів чекатимуть наймасовіша в історії автограф-сесія улюблених авторів та "жива бібліотека", спаринги, батли, "акваріум", дискусії й антидискусії тощо.

 

Особливістю цьогорічного "арсеналу" стане спеціальний проект агенції АртПоле – роздІловI. Перформанс "Поезія/музика/візуалізація – знаки взаємодії" є інтердисциплінарним твором, найбільша художня цінність якого — взаємодія між літературою, музикою, візуальним образом, — що резонує з фокус-темою цьогорічного фестивалю. Авторка ідеї Оля Михайлюк, поет Сергій Жадан, композитор Олексій Ворсоба, Томаш Сікора, Сергій Пілявець та інші учасники проекту презентують перформанс на Книжковому Арсеналі.

 

 

Однією із центральних подій перформативної програми стане осучаснена версія повісті "Кайдашева сім’я" Івана Нечуя-Левицького. Класичний сюжет переосмислено режисером Максимом Голенком і драматургинею Наталкою Ворожбит. Бо хто найближчі сусіди, друзі й кровні вороги, якщо не родичі, що живуть в одному обійсті?

 

Поет Андрій Бондар представить спеціальну кураторську програму "Хто я? В розмові з сусідами". Ким є сучасний український інтелектуал, чим він живиться, заробляє і з чого живе? Андрій Бондар розмовлятиме з гостями із різних країн — насамперед про них, але також і про себе. Митець за визначенням є нарцисом, але це не перешкоджає йому захоплюватись іншими митцями. П’ять розмов письменника Андрія Бондаря з особистостями, які цікаві саме йому.

 

"Говорить Київ" — кураторська програма Ірини Славінської, присвячена 95-річчю Українського радіо. На сцені "Радіоточка" відбуватиметься доволі рідкісна зв’язка подій: не лише заплановані програмні дискусії, але й ефіри наживо в лінійних передачах на Радіо Культура та інших каналах Суспільного мовлення, які можна буде почути і на Книжковому Арсеналі в Києві, і в усьому світі на хвилях ефіру, тобто без кордонів.

 

"Книжковий Арсенал" триватиме до 26 травня.

 

24 травня у Харкові у мистецькому просторі Fabrika.space пройде кінофестиваль "ФАНТАЗІЇ КОРОТКОГО МЕТРУ". До програми фестивалю увійшли 10 різножанрових фільмів в стилі фантазії, фентезі, фантастики, що мають 17 відзнак престижних міжнародних кінофестивалів, серед яких: Silver Crane Awards, Lithuania, Los Angeles Movie Awards, Canberra Short Film Festival, TIFVA Toronto Awards, Tolfa Short Film Festival, Student Animation Festival Anim!Arte, Brazil, Idyllwild International Festival of Cinema, Terror Film Festival, Scare-A-Con Film Festival, Prescott Film Festival, Cinequest Film Festival, Laguna Film Festival, Dodge College Of Film And Media Arts, Motion Picture Sound Editors, USA, Newport Film Festival

 

 

 

Зокрема, в анімаційній комедії "Вихідний день містера Ніч" литовського режисера Ігнаса Мейлунаса йдеться про те, як містер Ніч відвідує місто вдень і змінює речі на свій смак.
Психоделічна комедія "Тріщина" естонця Мартінуса Клемента розповідає історію, як одного дня чоловік приносить додому кота, маючи особливі плани щодо тваринки. Однак, він не знає, що у котів є дев'ять життів.

 

У канадській стрічці "Ітерація 1" Джессі Лупіні головна героїня Анна знов і знов прокидається в незнайомій білій кімнаті… Щоразу вона має 60 секунд, щоб втекти, користуючись підсвідомим досвідом її минулих спроб
 

Анімація "День, коли я допомагав врятувати світ" американця Гарі Мірабель розповідає, як одного дня, катаючись на ковзанах, хлопець потрапляє до старого будинку, всередині якого відбуваються дивні і неприродні речі.

 

У "Яскравих спогадах" Фабріса Матьє з Австралії ведуться роздуми про те,що відбувається після смерті: закінчення всього, чи це початок незвичайної подорожі? Стрічка натхненна мистецтвом французького художника Marc Giai-Miniet.

 

Читайте такожНова хвиля українського кіно: Острівець можливостей

 

Фільм "Запали мій вогонь" Мартінуса Клемента попереджає, що коли хтось загорівся ідеєю, мрією або жагою до дій, не варто намагайся його зупинити. Нехай палає, доки не зупиниться сам, або ж перегорить під тиском обставин.

 

В американській стрічці "Дивна річ" Алріка Бурселла йдеться про те, як нещодавно одружені чоловік і жінка знаходять двері у своїй вітальні, за якими відбуваються несподівані таємничі речі.
 

Мелодраматичні "Магічні вогники" литовського режисера Геда Сіа наголошують, що в житті не має бути суму, бо воно ніколи не закінчується. Може лише змінюватись форма існування.
 

Пригодницька картина "Прісм" американця Джексона Міллера розповідає про дегустатора Дена Уорнера, якому доручають знищити красу у світі майбутнього, де колір використовується як енергія.

 

І насамкінець німецька драма-феєрія "Плаваюча Фантазія" наполягає, що коли виникає відчуття особистого польоту та індивідуального простору, кожному з нас необхідна своя власна планета – кому для осмислення сьогодення, кому - для подвигу, а кому - для кохання.

 

Як зазначається, усі фільми озвучені українською мовою.

 

24 травня у рамках Днів Києва пройде джазовий фестиваль JAZZ KOLO. З 15:00 до 22:00 музиканти з Європи та України гратимуть у Маріїнському парку на концертному майданчику "Мушля".

 

 

Погодинна програма фестивалю:

 

  • 15.00-16.00.Біг-Бенд КІМ ім.Глієра під керуванням Денніса Аду
  • 16.00-17.00 Тріо Наталії Лебедєвої&Лаура Марті. Наталія Лебедєва-піано,Лаура Марті-вокал,Ярослав Товарянський-бас,Ярослав Борис-барабани
  • 17.00-18.00 Тріо Родіона Іванова. Родіон Іванов-піано,Максим Гладецький-бас,Валерій Волков-барабани
  • 18.00-19.00 Квартет Денніса Аду . Денніс Аду-труба,Олександр Малишев-піано,Олександр Ємець-бас,Павло Галицький-барабани.
  • 19.00-20.00 Квінтет Андрія Чмута Андрій Чмут-саксофон,Ігор Агріч-піано, Нікіта Наконечний-гітара, Iweze George Seun Jnr-бас, Tobi Medic-Drums Fatonade-барабани
  • 20.00-21.00 Ukraine-Polish Spesial Jazz. Maciek Kadziela-sax, Adam Zagorski-drums, Marek Kadziela-guitar, Igor Zakus-bass
  • 21.00-22.00 Elsa Valle, Gabor Winand-voc, Ilya Yeresko-piano, Maciek Kadziela-sax, Dennis Adu-trompet, Marek Kadziela-guitar, Igor Zakus-bass, Adam Zagorski-drums.

Читайте такожJazz Kolo в українському культурному просторі. Що об’єднує різні покоління українських джазменів

 

25 травня у Києві розпочинається 48-й Київський міжнародний кінофестваль "Молодість". Цьогоріч на прихильників "Молодості" чекає майже 200 фільмів у програмі, зустрічі з зірками світового кіно, щоденні фестивальні вечірки у Sorbonne Restaurant та виставка Ганса Ґіґера - 40 років фільму "Чужий" (1979).

 

Фестиваль проходитиме на трьох локаціях:

 

  • Культурний центр "Кінотеатр "Київ" — фестивальний центр;
  • Довженко-Центр : Dovzhenko Centre;
  • Баттерфляй DeLuxe — офіційний кінотеатр фестивалю.

Фільмом-відкриттям фестивалю стане картина Біллі Вайлдера "Дехто любить гаряченьке" /Some Like It Hot (також відома під назвою "У джазі тільки дівчата"). Класичний голлівудський фільм за участі Мерилін Монро, Тоні Кертіса та Джека Леммона цього року відзначає своє 60-річчя. Американський кіноінститут назвав картину найкращою американською комедією всіх часів.

 

 

Серед програм фестивалю: міжнародна конкурсна програма (студентські, короткометражні та повнометражні фільми), національьна конкурсна програма (конкурс короткометражних фільмів), Sunny Bunny (конкурс ЛГБТК-фільмів), Molodist Teen Screen (конкурс фільмів для підлітків).

 

Читайте такожСімон Леренґ Вільмонт: "У близькому майбутньому ми побачимо вагому зміну в сприйнятті того, яким може бути документальне кіно"

 

Крім того, у позаконкурсній програмі на глядачів чекатимуть фестиваль фестивалів, українські прем'єри, cкандинавська панорама, канадський фокус, довгі ночі короткого метру з Німеччини та Франції, FORMA (програма альтернативного кіно), опівнічний сеанс та ретроспективна програма "Століття".Фестиваль триватиме до 2 червня.

схожі публiкацii