Світ 2019-06-22 16:29 Ворожбит Ольга

Цигаркова імперія

Через східноєвропейський кордон до ЄС потрапляє значна частина контрабандних товарів, серед яких цигарки посідають почесне місце

Екзотичні тварини, зброя, наркотики — контрабандний асортимент до країн Східної Європи загалом не відрізняється від того, який намагаються нелегально доправити й до інших країн. Проте цигарки тривалий час посідали особливе місце в обсягах контрабанди у східноєвропейський регіон та подальшого нелегального транспортування з країн Східної Європи до Західної.


Компанія KPMG щороку проводить дослідження рівня контрабанди цигарок у Європі. У своєму останньому звіті стверджує, що найбільшими постачальниками нелегального тютюну є країни на східному кордоні ЄС, зокрема Україна й Білорусь. Ця нелегальна продукція прямує через країни на Сході самого ЄС, як ось Польщу чи Словаччину, однак 2017-го (поки що доступне дослідження за цей рік) відбулося серйозне зниження рівня контрабанди завдяки посиленню роботи відповідних служб. За даними компанії British American Tobacco, упродовж 2015–2018 років контрабанда цигарок у Польщі спала майже на 50%. Війна із нелегальною торгівлею тютюновими виробами була ефективною завдяки злагодженій роботі Національної податкової адміністрації, Центрального бюро розслідувань (ЦБР) та прикордонної служби, які співпрацювали з компаніями відповідного галузевого напрямку.

 

Читайте також: Глобальне та провальне


Хоч східний маршрут і є ключовим у контрабанді цигарок, проте їх намагаються доставляти й іншими шляхами. У серпні минулого року Гданське відділення Центрального бюро розслідувань Польщі разом із місцевою прокуратурою та Europol арештували п’ять підозрюваних та 39 млн цигарок. Працівники ЦБР Польщі стежили за діяльністю цієї міжнародної злочинної групи, яка із 2015 року займалася конт­рабандою цигарок та алкоголю. У межах цього розслідування ще 2015-го в італійських містах Казерта, Падуя та Трієст було арештовано відповідно 14, 13 та 12 млн цигарок.


Інший польський науковий центр «Інститут економічної аналітики та прогнозування» у своєму дослідженні розмірів сірої зони в країні (від 2018 року) зазначає, що серед причин, які сприяли зменшенню рівня контрабанди цигарок у Польщі, була й стабілізація рівня оподаткування, і низка запроваджених законодавчих змін, і більш жорстке дотримання чинних норм. У цьому звіті також відзначено інтенсифікацію контролю й оперативної роботи органів державної влади. Також упродовж 2015–2017 років, коли простежувався спад контрабанди, зросла координація роботи між різними незалежними державними службами (згадуваними вище).

 

Читайте також: Контрабанда в ОРДіЛО: золоті жили


2011 року колишній громадянин СРСР на прізвисько Тарзан допоміг колумбійським наркодилерам придбати старий радянський підводний човен, щоб використовувати його для своїх потреб. Це, мабуть один із найвинахідливіших способів, які тільки вигадувалися для нелегального перевезення товарів. Однак контрабандисти на Сході Європи теж не менш винахідливі за своїх колумбійських колег. 2012 року на кордоні між Україною та Словаччиною митники виявили гігантський 700-метровий підземний тунель, який використовувався для транспортування цигарок між країнами. Злочинці спорудили там і рейки, тож товар можна було відправляти до Словаччини відразу величезним партіями. Припускають, що цим «коридором» до ЄС могли перебиратися й нелегальні мігранти. Відтоді, як цей шлях контрабанди було перекрито, порушники все одно не припиняють винаходити й інші засоби. Серед останніх незаконних способів доставки тютюнових виробів через кордон із ЄС — транспортування їх дронами. Минулого року український митник, який помітив такий підозрілий транспорт і намагався завадити йому перетнути кордон, навіть був поранений. Словаччина серед країн ЄС має чи не найгіршу репутацію стосовно конт­рабанди товарів й перевезення нелегалів. 2015 року американський держдеп у своєму звіті «Стратегія контролю наркотиків» визнав цю країну «юрисдикцією первинного занепокоєння».

найбільшими постачальниками нелегального тютюну є країни на східному кордоні ЄС, зокрема, Україна й Білорусь. Ця нелегальна продукція прямує через країни на сході самого ЄС, як ось Польщу чи Словаччину


У звіті країну описували як таку, що має «високий рівень внутрішньої та міжнародної організованої злочинності». Остання, за даними звіту, бере початок переважно зі Східної та Південно-Східної Європи. «Словаччина є транзитною країною та такою країною, куди прямують контрафактні та контрабандні товари, крадені авто, шахрайства із податком на додану вартість, куди спрямована торгівля людьми, зброєю та наркотикам», — йдеться у звіті. У ньому також зазначається, що чимало організованих злочинних угруповань відмивають у цій країні гроші, отримані ними в результаті своєї злочинної діяльності. Саме розслідуванням відмивання коштів у Словаччині особами, причетними до італійської мафії, займався убитий минулого року словацький журналіст Ян Куцяк. Як у коментарі виданню The Guardian розповідали його колеги, завдяки його розслідуванню можна було простежити зв’язки місцевої влади з організованою злочинністю, яка, серед іншого, займалася й контрабандою.
Минулого року із травня по червень місія EUBAM та управління OLAF спільно проводили операцію Janus, під час якої вилучили 7 млн контрабандних цигарок. Проводилася вона в семи країнах: Словаччині, Румунії, Польщі, Угорщині, Словенії, Молдові й Україні. Хоч усі вони є суттєвим джерелом конт­рабандних товарів до ЄС, однак серед країн Євросоюзу саме Словаччина має найгіршу славу. Одна з причин — це низький рівень довіри до правоохоронних органів.


2017 року словацький режисер Петер Беб’як отримав кілька відзнак за свій фільм «Межа». У стрічці йдеться про долю молодого ватажка кримінальної групи Адама. Він транспортує тонни контрабандних цигарок та перевозить сотні біженців через українськ%D