Економіка 2019-06-14 16:59 Олександр С’єдін

Атака на технологічних гігантів, найдорожчі бренди та можливі санкції ЄС проти Італії

Головні новини світової економіки в огляді Тижня

Технологічні гіганти під тиском: країни G20 посилюють податковий, а американські регулятори - антимонопольний контроль

 

Міністри фінансів країн G20 домовились 9 червня розробити загальні правила для закриття прогалин у податковому законодавстві, які використовують глобальні технологічні гіганти, такі як Facebook, Google, Amazon, йдеться у підсумковому комюніке блоку.

 

Великі технологічні компанії піддаються критиці за штучне зниження податкових виплат через реєстрацію прибутків в країнах з низькими податками незалежно від місцезнаходження кінцевих клієнтів. Нові правила призведуть до сильнішого податкового навантаження для великих транснаціональних компаній, водночас ускладнивши життя країнам, на кшталт Ірландії, які залучають прямі іноземні інвестиції через наднизькі ставки корпоративного податку, аналізує Reuters.

 

"Пропозиції ще досить розпливчаті, але вони поступово формуються", - зазначив японський міністр фінансів Таро Асо, який головував на зустрічі G20.

 

Читайте також: Джонас Фішер: «Не варто сподіватися на високі темпи економічного зростання, які були в 1960–1980-х роках»

 

Велика Британія і Франція були одними з найвідданіших прихильників пропозицій щодо ускладнення перенесення прибутку до юрисдикцій з низьким рівнем податків. Європейські країни недоотримають податки через перенаправлення техногігантами продажів у такі країни як Ірландія та Люксембург, які мають легкі податкові режими. Це призвело до певної напруги у стосунках із США, чиї великі компанії, власне, і опинилися під цільовим тиском в процесі реформування глобальної системи оподаткування.

 

В межах G20 пропонується дворівневий план зміни системи оподаткування. На першому рівні пропонується план поділу прав на оподаткування компанії на основі місця, де компанія продає свої товари та послуги, незалежно від її фізичної присутності в цій країні. Якщо ж корпораціям все ж вдаватиметься фіксувати прибутки в низькоподаткових зонах, пропонується на другому рівні встановити глобальну мінімальну ставку податку. "Ми подвоїмо наші зусилля для досягнення консенсусу з остаточним звітом до 2020 року", - зазначається в підсумковому комюніке G20.

 

«Я бачу високу ступінь готовності до спільної роботи з цього питання, яку мало хто міг передбачити рік тому», - сказав П'єр Московічі, Комісар Європейського Союзу з економічних питань. "Ми щиро віримо, що технологічні гіганти, що стосується не тільки GAFA, повинні сплачувати свою справедливу частку податку, де вони створюють вартість і прибуток".

 

Читайте також: Кінець «епохи бідності»?

 

GAFA - це абревіатура, яка часто використовується для позначення Google, Amazon, Facebook і Apple, коли йдеться про вплив великих технологічних компаній. Раніше на початку червня ця група компаній опинилась під тиском регуляторних органів США. За даними CNN, Федеральна комісія з торгівлі (FTC) та Міністерство юстиції розділили нагляд за Facebook, Google, Apple і Amazon для початку розслідувань потенційних антимонопольних порушень.

 

Так, FTC буде відповідальною за антимонопольні розслідування щодо Facebook. Регулятор розслідує вже більше року справи Facebook, пов’язані з витоком даних користувачів у приватну компанію Cambridge Analytica, яка використовувала їх у виборчих перегонах. Очікується, що FTC стягне рекордні багатомільярдні штрафи з Facebook. Водночас Міністерство юстиції закладає фундамент для потенційного антимонопольного розслідування Google, стверджують джерела CNN. FTC також, як повідомляється, збирається посилити контроль за Amazon, а Міністерство юстиції розпочне перевірки Apple.

 

І хоча немає жодних гарантій, що регулятори справді врешті-решт розпочнуть розслідування щодо всіх або якоїсь з компаній GAFA, ринки сприйняли повідомлення всерйоз. Акцій Google та Facebook суттєво втратили в ціні. Побоювання інвесторів посилюються загальним негативним тлом, в якому ціла низка впливових представників американського політичного істеблішменту звинуватили технологічні компанії у зловживанні монопольним становищем. До того ж 10 червня у ефірі CNBC президент США Дональд Трамп звинуватив Facebook, Amazon та Google у підігруванні демократам під час виборів. «Я можу сказати вам, що вони дискримінують мене», - заявив Трамп.

 

Технологічні гіганти зберігають лідерство в рейтингу вартості брендів

 

Amazon є найціннішим брендом із вартістю близько 315 млрд доларів відповідно до рейтингу 2019 BrandZTM Top 100 найцінніших світових брендів, опублікованих 11 червня WPP і Kantar на Нью-Йоркській фондовій біржі. Вартість бренду за рік зросла на 52%, таким чином Amazon потіснив Apple і Google, вартість брендів яких склала близько 309 млрд доларів. На четвертому місці в рейтингу, як і минулого року, опинився бренд Microsoft з вартістю 251 млрд доларів, продемонструвавши зростання вартості у 25%. Бренд Visa подорожчав на 22% і з вартістю близько 178 млрд доларів опинився на 5 місці, а бренд Facebook дещо подешевшав і оцінюється у майже 159 млрд доларів.

 

Окрім Amazon порівняно з минулим роком суттєве зростання у більш ніж 50 % продемонстрували бренди Instagram (+95%, 28,2 млрд доларів), Lululemon (+77%, 6,9 млрд доларів), Netflix (+65%, 34,3 млрд доларів) і Uber (+51%, 24,2 млрд доларів).

 

Читайте також: Поділитися зі світом: що дає українцям шерінгова економіка

 

Рим загострює відносини з Єврокомісією через можливе порушення бюджетних правил ЄС

 

Європейська Комісія розпочне дисциплінарні процедури проти Італії листом, в якому зазначено, що у фіскальній політиці Риму відсутня розсудливість, заявила газета La Repubblica, повідомляє Reuters. Газета спирається на проект листа, який має бути надісланий італійському уряду. "Відсутність розсудливої бюджетної політики піддає країну шоковій втраті довіри до ринків з негативним впливом на реальну економіку та зростання", - цитує листа La Repubblica.

 

Також повідомляється, що комісія попросить Рим скоротити бюджет на 3-4 мільярди євро задля уникнення санкцій ЄС. Італія наприкінці минулого року уникнула дисциплінарних заходів з тих самих причин, досягнувши згоди з Комісією щодо бюджету на 2019 рік. Попередньо Комісія також відхилила тоді бюджет, заявивши, що він не скорочує великі борги Італії.

 

Читайте також: Найбідніша країна Європи

 

Італія знизила цільовий дефіцит цього року до 2,04% ВВП від початкового плану у 2,4%. Проте ключовий член правлячої коаліції партія Ліга Півночі закликала до ще одного великого бюджету у 2020 році. Лідер Ліги і віцепрем'єрміністр Маттео Сальвіні закликав країни-члени ЄС скликати зустріч для перегляду фіскальних правил блоку, які він звинувачує у збідненні італійців і стримуванні зростання економіки.

 

За даними іншого італійського видання Corriere della Sera, Сальвіні і його колега віцепрем'єрміністр Луїджі ді Майо обговорили можливість порушення правила дефіциту бюджету Європейського Союзу. Проте видання не повідомляє, чи дійшли вони згоди щодо перевищення ліміту дефіциту у 3% в 2020 році.