Політика 2019-07-17 15:12 Ганна Чабарай

Україну – в ЄС, Росію – під санкції. Як партії бачать безпеку країни

Проукраїнські політсили демонструють єдність у планах долучитися до демократичного табору країн і готові співпрацювати між собою

У списку партій, які сформують майбутній парламент, майже всі – проєвропейського спрямування, крім Опозиційної платформи «За життя», яка виступає за зближення з Росією і має рейтинг 10-12%. Коаліція громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ» і громадське об’єднання «Виборча рада UA» запропонували проукраїнським політичним силам окреслити їхнє бачення європейської та євроатлантичної інтеграції України, санкційної політики проти РФ, деокупації та реінтеграції Криму і Донбасу, інформаційної безпеки та оборонної реформи. Планами поділилися партії «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Голос» та «Українська стратегія». Тиждень наводить позицію тих політсил, які долають прохідний бар’єр у парламент.

 

Слуга народу

 

Партія президента, за різними даними, має підтримку від 41% до 53%. Вступ до Євросоюзу і НАТО не записаний у їхній програмі, але, як зазначила представниця політсили Анна Коваленко, цей курс закріплений у Конституції, тому немає потреби декларувати його додатково. «Для нашої партії базова мета – добробут і безпека громадян, тому євроатлантична інтеграція виглядає логічною. Ми маємо чіткий план і напрацювання, як будемо рухатися в цьому напрямку. Також для нас є важливим верховенство права, цінність людини і громадянина. Тому євроатлантичні цінності та пріоритети залишаються базовими», – сказала вона.

 

Інтеграція в НАТО, каже Коваленко, передбачає суттєві реформи, особливо в секторі безпеки та оборони, тому в партії планують запустити ці реформи якнайшвидше, аби стати ближчими до європейських країн. «Два базові стандарти НАТО: цінність людини, солдата і розвиток демократичного цивільного контролю, мова йде про управління, нагляд і відповідальність зі сторони президента, парламенту, виконавчої, судової гілки влади, місцевих органів управління, громадянського суспільства. Ми підтримуємо розвиток парламентського контролю, створення комітету для нагляду за спецслужбами, про який ідеться в законі про національну безпеку», – зазначила представниця партії.

 

Міжнародні санкції проти Росії в політсилі вважають дієвим інструментом впливу і планують закликати партнерів запроваджувати жорсткі обмеження проти фізичних та юридичних осіб. «Важливо, коли міжнародна спільнота об’єднується і примушує Росію до миру. Ми маємо також над цим працювати. Щодо українських санкцій проти Росії: багато питань стосовно контролю над їх виконанням. Процес створення санкційного списку фізичних та юридичних осіб доволі складний, має багато етапів погодження, в нього закладені корупційні ризики, можливості для маніпуляцій. У 2018 році президент видав указ про створення контролю за виконанням санкцій, Кабінет міністрів цього так і не зробив», – говорить Коваленко.

 

Читайте також: Як партії планують втілювати політично-правові реформи 

 

Реінтеграцію Донбасу «Слуга народу» планує почати з відновлення вільних територій. «Важливо, щоб люди, які перетинають лінію розмежування бачили різницю між вільною, незалежною, успішною європейською Україною і «русскім миром», який їм пропонують окупанти.  Йдеться про відновлення інфраструктури, полегшення переходу на пунктах перетину, про їх переобладнання», – каже представниця.

Водночас, за її словами, зняти економічну блокаду з окупованих територій можливо лише тоді, коли Росія перестане стріляти, виведе техніку і військових, скасує «зону рубля» і «націоналізацію» українських підприємств.

«Ми маємо розрізняти поняття свободи слова та використання інформаційних ресурсів у спецопераціях, використання телеканалів в інтересах власників. Має бути відповідне ставлення, бо ми бачимо, як Медведчук користується періодом міжвладдя і скуповує інформаційні канали, що є для інформаційної безпеки великою загрозою», – додала Коваленко.

Перезапуск та розвиток оборонно-промислового комплексу партія називає одним із пріоритетів, тому що в умовах війни слід забезпечувати власні Збройні сили технікою та боєприпасами. Також пропонується замінити російські товари оборонного призначення на продукцію західних країн. Крім того, партія виступає за аудит оборонної сфери, аби розробити стратегію її реформування.

«Про роль Укроборонпрому: треба вдосконалити систему закупівель, з’ясувати роль державного оборонного замовлення (ДОЗ), його рівень секретності. Для нас важливий комплексний підхід, зменшення корупційних ризиків, зміна законодавства. Якщо ми хочемо працювати із західними партнерами, ми маємо розуміти важливість захисту технологій. Думаю, тільки адміністративними змінами ми зможемо на 50% поліпшити забезпечення самих себе. Також важливий експорт», – розповіла представниця політсили.

 

Європейська солідарність

 

Вступ до ЄС і НАТО в партії Петра Порошенка (рейтинг 7-8%)  вважають обов’язковим для України засобом гарантування безпеки, добробуту й розвитку економіки.

 

«Ми говоримо про досить стислі терміни, Україна має бути готова до отримання Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) і подачі заявки на вступ у ЄС до 2023 року. Цей строк пояснюється тим, що бюджетний процес у ЄС розраховано так, що ми маємо встигнути отримати кошти на інтеграцію України, інакше питання може відкластися на 2035 рік і до нескінченності. Тому строки дуже стислі. Подібно до наших сусідів у Східній Європі, ми вважаємо євроінтеграцію драйвером внутрішніх перетворень в Україні, бо вони задають сенс, зміст і пріоритет тих перетворень, про які ми 20 років лише говорилося, і тільки в попередні п’ять років відбулися суттєві зрушення», – розповів представник партії Ростислав Павленко.

 

За його словами, питання про ПДЧ слід порушити вже на грудневому саміті НАТО. «У контексті ЄС будемо фокусуватися на інтеграції в рамках  так званих чотирьох союзів: цифровий, енергетичний, митний і шенгенський, кожен із яких передбачає цілку низку реформ. Подібно до того як запровадження безвізу потягло за собою 144 дуже суттєвих зміни, починаючи з відкриття реєстрів і закінчуючи антикорупційними органами», – каже він.

 

У «Євросолідарності» вважають необхідним посилення міжнародного санкційного тиску на РФ. Питання повернення Криму і Донбасу слід розділяти з огляду на обставини анексії та окупації, вважає представниця партії Ірина Фріз. Разом із громадськими організаціями партія збирає факти порушення прав людини в Криму. На Донбас, за словами Фріз, має бути введений миротворчий контингент, там мають діяти українські закони, лише тоді можна буде говорити про формування тимчасової перехідної адміністрації.

 

«Не тільки Україна постраждала від інформаційної агресії Кремля. Росія перевернула з ніг на голову питання свободи слова й не отримала за це жодного покарання. Вона може використовувати засоби, які не можуть собі дозволити демократичні країни. Щодо закриття телеканалів 112 і NewsOne (належать оточенню Віктора Медведчука – Ред.) багато точилося розмов, але на жаль чинне законодавство не дозволяє їх закрити. Тому закони треба змінювати, щоб мати можливість убезпечити свій інформаційний простір», – каже Фріз.

 

За її словами, треба вносити зміни в закон про Нацраду з питань телебачення і радіомовлення, але виважено, із залученням міжнародних фахівців, аби не порушити свободу слова.

 

Також Фріз говорить про потребу демонополізації Укроборонпрому. «На спільних зустрічах із керівниками вітчизняних підприємств ми доходили висновку, що, на жаль, монополізація цієї галузі призводить до того, що вітчизняні підприємці виробляють доволі якісні зразки техніки, мають вихід на міжнародний ринок, в той час як ця техніка мала б можливість потрапляти в наш сектор безпеки й оборони», – зазначила представниця партії. Крім того, вона каже про необхідність відмови від російських комплектуючих, модернізацію технологій та прозорість оборонних закупівель. «Маємо максимально вийти на прозору і зрозумілу процедуру, яка буде адекватно сприйматися військовими, які матимуть більше повноважень при створенні ДОЗ, і суспільством, яке розумітиме, яку саме зброю та техніку купує сектор безпеки і для якого призначення», – розповіла Фріз.

 

Читайте також: Що породжує корупцію в ОПК 

 

Батьківщина

 

У партії Юлії Тимошенко (рейтинг 6-7%) також виступають за членство в ЄС і НАТО. «Головним дороговказом є виконання Угоди про асоціацію Україна-ЄС, яка на жаль не виконується у повному обсязі. Ми згодні з президентом, який заявив, що угода має бути проаналізована. Ми маємо хороший досвід роботи в питання євроінтеграції, у нас є експерти, які розуміють як потрібно діяти… Окрім того, ми розуміємо, що натівська тематика зовсім не військова, а політична, вона стосується виконання високих стандартів. Ці стандарти передбачені політиками STANAG (Угода зі стандартизації, Standardization Agreement – Ред.), їх є близько 2 тисяч, ми готові у співпраці з іншими політичними партіями демократичного спрямування до такої взаємодії у майбутньому парламенті», – розповів представник політсили Маркіян Лубківський.

 

За його словами, Україні слід якнайшвидше закрити всі проблемні питання з Польщею, Угорщиною, Румунією. «Рано чи пізно Україна перейде до процесу вступу до ЄС і отримає статус кандидата, ми будемо відкривати переговорні глави, це дуже складний процес, нам треба буде ці переговорні глави погоджувати з усіма країнами-членами. Чим швидше ми вирішимо всі питання, тим легше нам буде інтегруватися», – каже політик.

 

«Батьківщина» теж підтримує посилення і збереження санкцій проти РФ. Проте Україна сама не повинна бути слабкою ланкою, вважає Лубківський. «Україна має бути кришталево чистою з точки зору дотримання санкцій проти РФ, Україна має виконувати свої зобов’язання у сфері боротьби з корупцією, Україна не має права торгувати з агресором і водночас вимагати, щоб із ним не торгували наші європейські чи американські партнери.  Ми вважаємо, що попередня влада припустилася помилки, коли дозволила торгівлю з окупованими територіями та агресором, це призвело до критики з боку партнерів», – говорить він.

 

Крім того, вважають у партії, Україна повинна мати серйозну доказову базу агресії та порушення міжнародного права з боку РФ, щоб демонструвати їх В ОБСЄ ПАРЄ, Єврокомісії та міжнародних судах.

 

Економічна співпраця з РФ, за словами Лубківського, зараз неможлива, і залежність від країни-агресора слід зменшувати. «Ми виступаємо за те, щоб ЄС купував російський газ на українсько-російському кордоні, а далі Україна як надійний транзитер передаватиме цей газ європейським споживачам.

 

Україна має розвинути видобуток власного газу, вона володіє достатніми потужностями. Україна має повернутися до одержання скрапленого газу через будівництво LNG-терміналів, це питання вже давно не розглядається, але до нього треба повернутися», – говорить представник.

 

Питання повернення Криму та Донбасу і партії пропонують об’єднати. «Ми вважаємо, що не були використані можливості, пов’язані з Будапештським меморандумом, цю тему треба розвивати. Ми готові у співпраці з усіма демократичними партіями проаналізувати попередній період і спробувати вийти на переговори із партнерами, які свого часу підписали Будапештський меморандум в обмін на відмову України від ядерної зброї. Залучення США і Британії є ключовим у цьому плані», – говорить Лубківський.

 

У «Батьківщині» вважають, що необхідно провести донорську конференцію для збору коштів міжнародних партнерів на розвиток прифронтових територій. Київ пропонують зробити центром кримськотатарської еліти, де діятимуть інституції з підготовки кадрів для перспективного повернення Криму.

 

За словами Лубківського, в партії є дві програми, спрямовані на забезпечення вимушених переселенців житлом та роботою.

 

Також «Батьківщина» підтримує міжнародний аудит Укроборонпрому та демонополізацію ринку озброєнь. Фінансування оборонного сектору має становити не менше 3% ВВП, а сфера оборонних закупівель повинна наближатися до стандартів НАТО.

 

Голос

 

Партія Святослава Вакарчука (рейтинг 4-9%) називає інтеграцію в ЄС і НАТО наріжним каменем своєї програми. «Ми виступаємо за якомога швидшу економічну та політичну інтеграцію. Зараз, за останніми опитуваннями, десь 60% населення виступає за вступ у ЄС і більшість за НАТО. Ми як парламент маємо реагувати на запит, це має бути пріоритетом. Добре, що новий президент теж підтримує ці прагнення. Щодо НАТО: ми підтримуємо подання щодо ПДЧ, готові підтримувати співпрацю політичну, технічну, на рівні впровадження стандартів НАТО», – розповів представник партії Дмитро Романович.

 

Важливо затягувати Росію в міжнародні судові справи, аби мати підстави для продовження існуючих санкцій та впровадження нових, додає представниця «Голосу» Олександра Дворецька. Також, за її словами, слід лобіювати тезу, що ключ до закінчення війни на сході України лежить у Кремлі, саме тому треба продовжувати санкції проти РФ. Також – працювати на недопущення запуску Північного та Турецького потоків для збереження транзиту газу через Україну.

 

«Щодо економічної політики з РФ: зменшення залежності України в стратегічних сферах – паливо і бензин; ядерна енергетика, оборонно-промисловий комплекс, у якому ми досі  залежимо від поставок з РФ. Чим менше ми будемо залежати від РФ економічно, особливо у східних регіонах, чим більше будемо орієнтуватися на економічну співпрацю з європейськими країнами, тим менше буде безпекових ризиків. Частиною цієї роботи для нового парламенту буде скасування закону про вільну економічну зону «Крим», який є абсурдним як для фізичних осіб, так і для нашої позиції як партії, бо нам здається, що на окупованих територіях не може існувати вільної економічної зони», – зазначила Дворецька.

 

Методи звільнення Криму та Донбасу, за словами Дворецької, мають бути різними з огляду на різні стратегії РФ щодо цих територій. «Сьогодні є кілька основних завдань: питання адміністративних послуг і документів українського зразка для цих територій, освітня політика, максимальне забезпечення виїзду абітурієнтів, надання їм можливостей вступу до українських вишів чи за її межами, облаштування КПВВ, скасування дозвільного порядку перетину лінії на Донбасі. Ми говоримо про важливість національної безпеки, але не ціною життів людей, які хочуть виїхати з окупованої території», – каже вона.

 

Читайте також: Уряд і мешканці окупованих територій 

 

Проблему телеканалів, які фінансуються Росією, держава теж повинна врегулювати, говорить представниця. «Країна-агресор інвестує і тримає значну частину українського медіаполя. У програмі нашої партії є пункт, який стосується зменшення впливу олігархів і людей із грошима на медіа, щоб ця медійна політика не була інформаційною зброєю», – додає Дворецька.

Також партія підтримує міжнародний аудит Укроборонпрому та впровадження якісного корпоративного управління на його підприємствах. «Надмірна секретність у закупівлях створює скандали на кшталт тих, що відбулися перед виборами президента (розслідування Bihus.info про корупцію в оборонній галузі – Ред.), це не має повторюватися. Є абсолютно безглуздо засекречені речі, які мають бути відкриті для нагляду і контролю з боку громадськості», – додав Романович.

схожі публiкацii