Економіка 2019-07-25 17:12 Ігор Гонтар

Податок на нерухомість: хто має його платити

Які санкції передбачені за несплату податку на нерухомість

Юристи та економісти останнім часом дедалі активніше б’ють на сполох. Вони заявляють, що пересічні українці не усвідомлюють: податок на нерухомість із квартир, площа яких перевищує 60 м2, та будинків площею понад 120 м2 потрібно сплачувати. І робити це слід, починаючи від 2016-го. Утім, дотримуються цих зобов’язань практично одиниці. Якщо громадяни й надалі уникатимуть податку, то крім нього їм доведеться заплатити ще й чималі штрафи та пені за всі роки. Відповідно сума стане значно більшою.

Невже все саме так? Наскільки загрозливого та серйозного характеру набула ця проблема?

 

Кого штрафують?

 

«Починаючи з 2016 року, тобто за результатами 2015-го, фізичні особи, що володіють або квартирою, загальна площа якої перевищує 60 м2, або житловим будинком понад 120 м2, або ж мають у власності одночасно різні типи нерухомості, зокрема їхні частки, площа яких сукупно становить більше ніж 180 м2, повинні сплачувати податок на нерухомість», — зазначає Ніна Бец, юрист ЮФ «Ілляшев та партнери».

 

Читайте також: Банк, який збудував дім

 

Щодо того, наскільки серйозне це питання, то пані Бец однозначно дає ствердну відповідь. І, звісно, платник податків може притягуватися до відповідальності, тобто отримати штраф. У разі затримання ним сплати до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми, він повинен віддати 10% погашеної суми податкового боргу. Якщо фізична особа «призабула» про це на більше ніж 30 днів, то вже муситиме погасити штраф до 20% такого боргу.

 

Додамо, що ставки податку встановлюються рішеннями сільських, селищних та міських рад, але вони не можуть бути більшими як 1,5% мінімальної зарплати (на сьогодні це 62,59 грн) за кожен квадратний метр, що перевищує встановлену законодавством неоподатковувану норму. Тобто кожне місто та містечко має право на вирішення питання, чи бути податку на нерухомість 0,5%, чи, приміром, 1,5%, яким він є в Києві.

 

Податок на нерухомість стягується раз на рік (після 1 липня поточного року за минулий). Сплачується тільки різниця між, так би мовити, оподаткованою площею та неоподаткованою. Так, якщо фізособа має квартиру загальною площею 67 м2, то вона повинна віддати державі податок, вирахуваний із цієї різниці (67 – 60 = 7). Скажімо, маючи «зайві» 7 м2 у Києві, за 2019 рік доведеться сплатити 438,13 грн. Сума невелика, і навіть зі штрафами, якщо особа не сплачувала податок протягом 2016–2018-го, вона не надто зросте: не більше ніж 800 грн за три роки.

 

Читайте також: Стало відомо, скільки українці заборгували за послуги ЖКГ у 2017 році – інфографіка

 

Однак якщо ми візьмемо житло більших розмірів, приміром 80 м2, то за 20 м2 «зайвої» площі щороку такий податок становитиме до 1,3 тис. грн, а з трирічними штрафами — до 2,5–3 тис. грн. Сума вже відчутна.

 

Якою може бути пеня?

 

Що більше квадратних метрів у квартирі або будинку, то відповідний борг буде більшим. Якщо податківці задумають нараховувати й пеню, то, зазначають юристи, такі суми можуть зрости у два-три рази.

 

Так, Ігор Млечко, керуючий партнер Адвокатського об’єднання JUSTL, вважає, що пеня нараховуватиметься з розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України (нині вона становить 17,5%) за кожен календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання (п. 129.4 Податкового кодексу України). Отже, загальні суми штрафів із пенею можуть бути надто великими — до 7–12 тис. грн. Однак Ігор Млечко запевняє: поки що податкові органи не виписують штрафів та пені. Особливо це стосується останньої. Принаймні таких випадків ще не було. Проте «стартанути» можуть будь-коли.

 

Читайте також: Підводні камені закону про ЖКГ

 

Чи багато людей в Україні володіє помешканням, площа якого перевищує «граничні» 60 м2 та 120 м2? З огляду на те що останніми роками в країні здається чимало нового житла, у якому навіть двокімнатні квартири інколи мають площу понад 70 м2, а трикімнатні — більше ніж 110 м2, і багато українців купує приватні будинки великих розмірів, то проблема справді є. Слід узяти до уваги ще й те, що частка людей (не надто й багатих), які мають, приміром, по дві квартири або квартиру та будинок, не така вже й мала. І вони також повинні сплачувати цей податок, а також штрафи та пені, якщо їх отримуватимуть.

 

Немає повідомлень-рішень від пошти

 

Ще один бік цього поки що «тихого» питання. Платникам податку на нерухомість відповідні місцеві податкові органи повинні надсилати спеціальні повідомлення-рішення. Проте надходять вони далеко не всім. За спостереженнями юристів, більше ніж 75% киян його не отримують. Податківці заявляють, начебто Укрпошта, куди вони скеровують ці документи, не завжди надсилає їх адресату. Річ у тім, що наразі в Україні не вистачає листонош, тому й усе так обертається.

 

Однак це не означає, що якщо фізична особа не отримала відповідного повідомлення-рішення, то вона не повинна сплачувати цей податок, а тим більше вчасно. Щоби не виникало зайвих питань, люди самі повинні йти до своєї місцевої податкової інспекції та вирішувати цю проблему. Там можна відкрити так званий електронний кабінет (із відповідним електронним підписом, який допомагають зробити податківці) і вже сплачувати податок через інтернет учасно, не чекаючи на повідомлення-рішення, яке може й не надійти.