Культура 2019-07-30 13:54 Алла Пушкарчук

Жадан, Куліш та Орвелл, а також фестивалі музики та каліграфії. Найважливіші культурні події серпня

Серпень буде насичений подіями насамперед книжкового спрямування: виставка книжкового дизайну у Львові, літературний фестиваль в Одесі, поетичний вечір Сергія Жадана у Києві

1 серпня у Львові в Центрі Шептицького відкривається виставка кращих робіт Ukrainian Young Book Design Awards - міжнародного конкурсу з книжкового дизайну, заснованого київським видавництвом "Основи" та українською дизайн-студією Hooga.

 

 

Як зазначається, участь у конкурсі взяли понад 400 дизайнерів з восьми країн світу. Кожен учасник мав можливість безкоштовно подати свої роботи у чотири номінації: Обкладинка, Ілюстрація, Верстка та Загальна концепція.

 

Відкриє виставку 1 серпня о 18:00 креативний директор Нooga Дмитро Яринич з лекцією "Книжковий дизайн як індикатор культури".

 

"Подія буде цікава для всіх, хто хоче краще розуміти візуальну культуру. Вхід вільний, реєстрація обов’язкова", - додають організатори.

 

Виставка триватиме до 8 вересня.

 

1 серпня в Одесі стартують XXIII книжковий фестиваль “Зелена хвиля” і VII міжнародний Корнійчуковський фестиваль дитячої літератури. У фокусі фестивальної програми 2019 року - література для дітей та підлітків. Країною-гостем заходів стане Італія.

 

У рамках фестивалю відбудуться зустрічі з письменниками. Зокрема, свої книжки презентуватимуть Валентина Захабура - нову фанастичну історію для підлітків "Лепрекони" - та Галина Ткачук "Про корисне та шкідливе сміття". 

 

Читайте також: Die Welt: Читачі в підземці

 

Крім того, у програмі фестивалю лекції, майстер-класи для дітей, зустрічі з письменниками, ілюстраторами та презентації нових книжок від українських видавництв. 

 

Так, на захід завітає італійська ілюстраторка Сара Маззетті, авторка дитячих книг-коміксів, лауреатка International Award for Illustration – Bologna Children’s Book Fair.  Співпрацює з The New Yorker, The New York Times, MIT Technology, Die Zeit, Mondadori та багатьма іншими компаніями. Ще один гість фестивалю – Андреа Пау, автор дитячих книг і коміксів, сценарист. У 2013 році створив серію книг "Dinoamici".

 

Фестиваль традиційно проведуть на території центральної алеї парку Тараса Шевченка.

 

Триватиме "Зелена хвиля" до 4 серпня.

 

2 серпня у Києві в Музеї книги і друкарства України відбудеться відкриття міжмузейного виставкового проекту, присвяченого 200-річчю з Дня народження  однієї з найяскравіших особистостей України другої половини ХІХ століття Пантелеймону Кулішу.

 

 

Зауважимо, завдяки діяльності Куліша з’явилися видання багатьох майбутніх класиків української літератури: Тараса Шевченка, Марка Вовчка, Олекси Стороженка, Ганни Барвінок, видання творів та біографії Миколи Гоголя. Крім того, Пантелеймон Куліш відомий перекладами творів Шекспіра та Байрона, а також він першим переклав українською Святе Письмо.

 

"Зараз нам потрібна актуалізація українських історій успіху. Пантелеймон Куліш якнайкраще надається для цього: письменник, видавець, редактор, літературний критик, творець першого правопису української мови, драматург, фольклорист, художник, культуртрегер, а водночас жива людина з усіма її недоліками", - зазначають організатори.

 

Так, в експозиції буде представлено цінні прижиттєві видання творів Пантелеймона Куліша та книги, що побачили світ у його друкарні в Петербурзі, з колекції Музею книги і друкарства України.

 

У якості партнера до проекту долучився Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, який надає матеріали з постановки трагедії "Макбет", здійсненої Лесем Курбасом (за перекладом Куліша).

 

Чиатйте також: Клаус Едер: «Завдання критиків — підтримувати історію кіно живою»

 

Серед особливостей виставки - портрет Пантелеймона Куліша у виконанні Тараса Шевченка (полотно, олія) та портрет Тараса Шевченка, створений Пантелеймоном Кулішем (папір, олівець) з колекції Національного музею Тараса Шевченка. 

 

Також буде представлено ескізи першої марки, присвяченої Пантелеймону Кулішу, - автор Микола Кочубей, а АТ "Укрпошта" проведе спецпогашення самої марки (виданої до 200-річчя з Дня народження письменника) на відкритті.

 

Виставковий проект триватиме до 2 вересня.

 

3 серпня у Львові стартує третій сезон міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt, який присвячений цьогоріч відомому німецькомовному письменнику Йозефу Роту, що народився на Галичині. У рамках фестивалю відзначатимуть одразу два ювілеї - 125 років від дня народження Рота та 80  - по смерті. Відтак, ключовою темою 3-го LvivMozArt є "Музика і література".

 

 

Фестиваль охопить 9 локацій у Львові та Львівській області, на яких пройде понад два десятки яскравих музично-літературних подій. Зокрема, фестивальні заходи проходитимуть у Львівській опері, Львівській філармонії, Органному залі, трамвайному депо, дворику Львівської ратуші, Домініканському соборі, Палаці Потоцьких, площі біля Львівського латинського кафедрального собору та площі біля синагоги в місті Броди (Львівська область).

 

Як зазначається, у рамках фестивалю виступлять музиканти з США, Німеччини, Австрії, Швейцарії, Франції, Польщі, Литви, Таїланду, ПАР і України.

 

"Львів’яни зможуть насолодитися масштабними концертними постановками, перформенсами, вечорами камерного формату, цікавими презентаціями, виставками та навіть науковим симпозіумом", - повідомляють організатори заходу.

 

Так, відкриє LvivMozArt  науковий симпозіум "Музично-літературний салон "Літературні імпрези в музиці: Моцарт і майбутнє", який пройде 3 серпня у Палаці Потоцьких., і участь в якому візьмуть науковці з Німеччини, Австрії, Польщі та України.

 

Одним з найважливіших заходів фестивалю стане великий концерт, присвячений Йозефу Роту, який народився у Бродах на Львівщині. На честь письменника 4 серпня виступатимуть південноафриканська оперна співачка Пумеза Мацікіза, американський художник Абраам Броди, кіноактриса Сунні Меллез і Оксана Линів, яка диригуватиме оркестром INSO-Lviv і хором "Дударик".

 

"Біля руїн бродівської синагоги, колись однієї з найбільших синагог у Східній Європі, перший раз в історії України буде відзначено Рота великим пам’ятним концертом просто неба біля цієї сакральної споруди", - повідомляє співзасновниця та арт-директорка фестивалю Оксана Линів.

 

Читайте також: Мирослав Скорик: «Хотів знайти власний стиль. Гадаю, для композитора це нормально»

 

Крім того, у 2019-му у світі відзначають 300-річчя з дня народження Леопольда Моцарта, батька Вольфганга Амадея Моцарта і дідуся Франца Ксавера. Відповідно цій події буде присвячений концерт "Моцарт — зв’язок поколінь", який відбудеться у Палаці Потоцьких 6 серпня.

 

Також вперше у Львові буде показана опера Влада Троїцького "IYOV" для препарованого рояля, ударних, віолончелі та солістів, яка ввійшла у десятку найкращих сучасних постановок світу.

 

 

Опера створена за книгою Йова зі Старого Завіту з використанням сакральних латинських текстів. Наголошується, що "IYOV" є еклектикою жанрів, які вперше у світовій історії поєдналися разом: опери, реквієм та ораторії.

 

Своєю чергою, у рамках теми фестивалю “Музика та література” впродовж серпня діятиме виставка, присвячена 300-літньому ювілею Леопольда Моцарта.  

 

 

Виставка створена спільно з Universität Mozarteum Salzburg\ Фундацією Моцартеум (Зальцбург, Австрія) в кооперації з Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького  та Львівська національна наукова бібліотека України  імені Василя Стефаника.  

 

Серед експонатів виставки представлені листи Моцартів, першодруки історичних видань, портрети, художня графіка, музичні інструменти ХІХ ст., театральні елементи того часу.

 

Відкриття виставки відбудеться 3-го серпня о 13.00 у Палаці Потоцьких.

 

Загалом фестиваль триватиме до 11 серпня.

 

3 серпня у Києві пройде відкриття першого в Україні інноваційного музею історії української нації.

 

 

Організатори підкреслюють, що всі історичні сюжети в музеї відтворені за описами істориків і підтверджені науковими організаціями.

 

"Зовнішній вигляд історичних постатей, їхній вік та одяг відповідають тому часу, коли відбувалась подія, показана в сюжеті, або тому періоду, коли вони були на піку своєї слави чи в період найбільшого піднесення. Тепер кожен на власні очі зможе побачити як виглядали козаки, Тарас Шевченко, Леся Українка, Степан Бандера та інші відомі реформатори української нації", - йдеться в анонсі заходу.

 

Читайте також: Не для галочки. Музеї як складова шкільної освіти

 

Так, в музеї буде представлено 100 фігур видатних українців - від Княгині Ольги до Джамали. Також діятиме 25 сюжетних композицій, де кожну інсталяцію супроводжує інтерактивний аудіо та відео контент, запахи та пристрої віртуальної реальності. 

 

Крім того, у музеї діятиме дитячий простір. У кожній експозиції є контент, що цікаво читається та легко запам’ятовується дітьми.

 

9 серпня у Луцьку на території Замку Любарта та на локаціях поруч розпочинається Міжнародний фестиваль каліграфії "Простір літер". Основою фестивалю будуть доповіді українських та іноземних фахівців. 

 

 

Як зазначається, "Простір літер" спрямований на аналіз творчого надбання минулого та пошук сучасного стилю каліграфії, типографії та шрифтового дизайну. Частиною фестивалю стануть виставки сучасних авторів та майстрів минулого.

 

Так, участь у "Просторі літер" візьмуть 30 фахівців з восьми країн світу. Мова йде про шрифтових дизайнерів, каліграфів, дослідників, графічних дизайнерів, арт-директорів, дизайнерів періодичних видань, фахівців з брендингу .

 

Зауважимо, наразі це єдиний в Україні фестиваль, присвячений каліграфії і шрифтам. Водночас цей захід буде цікавим не лише для вузького кола фахівців (для них у програмі – десятки лекцій від професіоналів), а й для широкої аудиторії. Зокрема, для неї пройдуть джазово-каліграфічні експромти, розписи великих полотен та стін, колективна робота фахівців з різних країн тощо.

 

Триватиме фестиваль до 11 серпня.

 

16 серпня у Києві на території території Національного заповідника "Софія Київська" та музею "Золоті ворота" розпочинається Другий фестиваль високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage (BKS).

 

 

 

Як зазначається, у рамках фестивалю пройдуть концерти класичної, джазової, електронної музики просто неба, відкриття художніх та фотовиставок, кінопокази, театралізовані екскурсії, бесіди про культуру під сторічним ясенем, інтерактивні програми для дітей, зокрема для дітей з аутизмом, та програми для людей поважного віку. 

 

Так, за 11 днів "Букету" відбудеться більше 50-ти культурних заходів. У ньому візьмуть участь 260 митців та музикантів із різних країн світу. 

 

Зокрема, на відвідувачів чекають концерти гуртів ДахаБраха, Ptakh_Jung, Сон Сови, Dz'ob; Airborne Extended (Австрія), Quatuor Elysee (Франція). Також заплановані виступи видатних виконавців, серед яких: Oystein Sevag (Норвегія), Теммі Генсрад (США), Ніколас Ішервуд (США), Андрій Бєлов (Німеччина), Костянтин Тимохін (Швейцарія). 

 

 

Крім того, гостей фестивалю чекатимуть виступи піаністів: Євгена Громова, Антонія Баришевського (Україна), Гая Мінтуса (Ізраїль), Олексія Гринюка (Велика Британія). Також участь у фестивалі візьмуть одразу чотири оркестри: New Era Orchestra, Національний президентський оркестр, Kyiv Fantastic Orchestra та "Київські солісти".

 

Також у Музеї "Золоті Ворота" відбудеться "КіноБукет" - серія кінопоказів та обговорень стрічок. 

 

Фестиваль триватиме до 26 серпня.

 

22 серпня у Львові у Довженко-Центрі відбудеться показ фільму "Земля" Олександра Довженка з живим музичним супроводом гурту "ДахаБраха".

 

Нагадаємо, 2012 року Національний  центр Олександра Довженка розпочав реставрацію фільму на основі оригінальної версії 1930 року. Музичний супровід до фільму "Земля" протягом зими-весни 2012 року на замовлення Довженко-Центру створив український етно-хаос гурт "ДахаБраха". 

 

 

"Як би ми не намагалися працювати над фільмом, як самим по собі мистецьким явищем, уникнути ідеологічної оцінки нам не вдалось. Безумовно, ми озвучували фільм з точки зору людини ХХІ століття, яка знає, що після 1930 року, коли була закінчена робота над "Землею", були роки комуністичного голодомору 1932-1933, були роки репресій, і ми знаємо про непросту долю самого Довженка в соціалістичній імперії. Водночас ми прагнули передати також і автентичність та наївність тих почуттів і посилань, які ніс нам той час і та епоха, і які несе нам і сьогодні наша Земля", - зазанчив музикант "ДахиБрахи" Марко Галаневич.

 

Читайте також: "Німі ночі": друге життя забутої кінокласики

 

22 серпня у Києві у Театрі на Подолі відбудеться прем'єрний показ вистави "1984" за п'єсою Майкла Джина Саллівана, в основі якої - роман-антиутопія Джорджа Орвелла.

 

 

"Ексклюзивно у театрі на Подолі скандальна п’єса Майкла Джина Саллівана за всесвітньо відомим романом-антиутопією. Вигадана історія про життя у штучному світі, що навчила любові навіть бездушних солдат", - йдеться на сайті театру.

 

Читайте також: Спадок Джорджа Орвелла

 

Тривалість вистави 2 години 30 хв з антрактом, мова - українська.

 

Режисер-постановник - Сергій Павлюк.

 

Прем'єрні покази також пройдуть 23-го та 24-го серпня.

 

23 серпня у Києві у Міжнародному центрі культури і мистецтв (Жовтневий палац) відбудеться великий творчий вечір поета Сергія Жадана під назвою "Цитатник". Під час заходу звучатимуть як нові, так і давно відомі вірші.

 

 

Як зазначають організатори, крім автора на сцену Жовтневого вийдуть також відомі гості – актори й музиканти. Однак наразі їх імена невідомі.

 

Сам Сергій Жадан говорить: "Це буде справді особливий вечір, мені дуже хочеться зібрати на сцені та в залі людей, яких я люблю, людей, яким я довіряю, до яких дослуховуюсь. Сподіваюсь, 23 серпня саме так і буде".