Світ 2019-08-18 11:44 Ґіл Ярон
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Найняти моссадівця

В ізраїльському детективному агентстві Black Cube можна найняти колишніх агентів Моссаду. Їх раз по раз звинувачують у порушенні закону, зокрема й у Німеччині. Інсайдер розповів Welt про суперечливі методи роботи компанії

На вивісці з плексигласу намальований куб, він чорний і досить непомітний. Це вивіска в лобі одного з найдорожчих офісних центрів Тель-Авіва. На ній немає ані назви компанії, ані рекламного гасла, як на інших поверхах, лише чорний куб і число 26.

 

Значення цього куба заледве хтось знає. Піднявшись на 26-й поверх хмарочоса Bank Discount Tower, опиняєшся перед великими чорними дверима. Там закінчується більшість розслідувань. Адже розташована тут фірма заробляє саме на таємницях. Її працівники колись були частиною оповитої легендами спецслужби — Моссаду, а також інших елітних ізраїльських підрозділів.

 

У 2010 році четверо колишніх агентів Моссаду заснували детективну фірму Black Cube. Це одна з найвідоміших, можливо, навіть найсумнозвісніших компаній Ізраїлю. На власному сайті своїх працівників вона називає «групою ветеранів елітних підрозділів ізраїльської спецслужби». Спеціалізується на «індивідуальних рішеннях складних викликів бізнес-світу» та «допомозі в правових спорах». Інакше кажучи, займається економічною розвідкою для концернів та мільярдерів. Багаті та могутні шукають тут допомоги, коли їх дурять або шантажують. Ціна за такі послуги — сотні тисяч євро, у разі успіху фірма отримує мільйонні бонуси. Для прикриття створюється складне маскування: фіктивні бюро, фальшиві сайти та фейкові повідомлення в медіа.

 

Читайте також: Die WELT: загроза війни між Ізраїлем та Іраном, проблеми глобальної економіки

 

Широкій громадськості Black Cube став відомий через скандали: то він начебто шантажував жертв зґвалтування голлівудського продюсера Гарві Вайнстіна, то шпигував за колишніми працівниками Адміністрації Обами. Якось люди з Black Cube сиділи у в’язниці в Румунії, бо потрапили в протистояння спецслужб. Детективне агентство працювало і в Німеччині.

 

Black Cube знається не лише на вивідуванні таємниць, а й на їх приховуванні. Колишні спецагенти уникають публічності, ніколи не дають інтерв’ю. Однак Welt, вдалося зазирнути в роботу фірми, яка використовує методи Моссаду для боротьби з новими формами економічної злочинності. Видання змогло поговорити з людиною, яка добре знає, як працює Black Cube.

 

Дрор, чиє повне ім’я відоме Welt, не хоче розкривати свою особу. Раніше він також працював на ізраїльську спецслужбу. «Black Cube винайшов новий фах. Раніше після звільнення спецагенти ніяк не могли застосувати свої особливі здібності. А сьогодні на їхні компетенції є попит», — каже Дрор, спецагентом і фаховий економіст.

 

Замість того щоб вишукувати для спецслужби фінансові транзакції терористичних організацій та рахунки корумпованих держав, тепер екс-агенти на замовлення своїх клієнтів викривають таємні мережі чи знаходять капітал, який намагаються приховати позірно збанкрутілі шахраї. У наш час це потребує особливих методів, каже Дрор. Тепер злочинці ховають свої гроші зовсім інакше, ніж робили це ще 10 років тому.

 

Багато країн ліквідувало анонімні рахунки й банківську таємницю. Мафіозі розуміють, що поліція може прослуховувати їхні телефонні розмови й читати закодовані повідомлення у WhatsApp. Викриття «панамських документів», коли стали відомі таємні рахунки глав держав, королів та членів їхніх сімей, інших відомих персон, показало, що «навіть таємні папери в якомусь сейфі на краю світу можуть бути використані для обвинувачення когось, щойно в них з’явиться чиєсь ім’я».

 

Чи залякує Black Cube?

 

Шахраї більше не допускають, щоб десь фігурували їхні прізвища. «Про злочин більше немає жодних письмових доказів, — каже Дрор. — У того, хто хоче сховати капітал, є лише одна опція: обговорити це з іншою особою усно. І саме тут у гру вступає Black Cube. Фірма отримує інформацію, яка існує лише в головах злочинців та їхніх поплічників, розговорюючи їх».

 

І тут передовсім необхідно знатися на людях. Цього навчають у Моссаді. Колишні психіатри спецслужби створюють портрети людей, із якими необхідно увійти в контакт, вишукують їхні слабкості та пристрасті, за допомогою яких можна увійти в довіру до об’єкта. «Моссад давно зрозумів, що залякування не найефективніший спосіб отримання доступу до таємної інформації», — каже Дрор. За його словами, Black Cube також працює лише з позитивними стимулами. Щоправда, це частково суперечить наявній інформації про методи роботи Black Cube.

 

Читайте також: Реут Шапір Бен-Нафталі: «Завдяки залученню жінок ЦАХАЛ використовує максимум потенціалу всього ізраїльського суспільства»

 

Вперше фірма потрапила в заголовки новин 2017 року. Тоді американська акторка Роуз Макґавен заявила, що Black Cube тисне на неї. Макґавен звинуватила голлівудського продюсера Гарві Вайнстіна в сексуальних домаганнях. Вона є однією з тих, хто почав дискусію #MeToo. Однак режисер, щоб зупинити кампанію з руйнування свого доброго імені, найняв Black Cube ще задовго до того, каже Дрор «Тоді він був серед найвпливовіших людей Америки, другом Клінтонів. Підозрювати його не було жодного приводу».

 

Black Cube прочесав оточення Вайнстіна на предмет можливих ворогів і наткнувся на Макґавен. Одна із його працівниць вийшла на контакт під прикриттям. Однак незабаром у Black Cube зрозуміли, що йдеться не про захист репутації. Макґавен була жертвою сексуального злочинця. За два місяці до того, як акторка публічно звинуватила продюсера, Black Cube припинив відносини з Вайнстіном. Однак невдовзі з’явилися повідомлення про те, що продюсер натравив фірму на трьох жінок, щоб примусити їх відмовитися від своїх звинувачень. Статті в пресі були неправдивими, каже Дрор на захист Black Cube.

 

Тоді Black Cube вперше з’явився публічно, заперечив усі звинувачення, а отримані від Вайнстіна гроші віддав на благодійність. Дрор переконаний: «У цій справі просто ніколи не казали правди».

 

Людям ніколи не погрожували вже хоча б тому, «що всі дії фірми мають бути законними, врешті, клієнти потребують доказів для суду, а від незаконно отриманої інформації немає жодної користі», — каже Дрор. Німецький адвокат Маркус Резе, який сам опинився в епіцентрі операції Black Cube, в інтерв’ю Welt підтвердив, що йому ніколи не погрожували. Однак звинувачує фірму в тому, що у своїх розслідуваннях вона переходить межу.

 

Читайте також: Перемогти всупереч усім

 

Працівники Black Cube вийшли на контакт із Резе, бо хотіли дізнатися, чи не ховає ізраїльський підприємець Еліезер Фішман частину свого капіталу в Німеччині. Агенти завербували адвоката нібито для підготовки оборудки для російського магната. Резе потрапив у пастку, не раз літав до Відня на зустрічі з представниками Black Cube під прикриттям. За свідченнями одного з агентів, даними під присягою ізраїльському судові, Резе як довірена особа керує нерухомістю Фішмана в Німеччині ціною майже €100 млн і в такий спосіб приховує її від управляючого процесом банкрутства.

 

Пастка для німецького адвоката

 

Якось у минулому німецькі служби вже підозрювали Резе у відмиванні грошей для російської мафії. Однак тоді розслідування проти нього припинили. Він і сьогодні відкидає звинувачення Black Cube як «чисту фантазію» і вважає, що фірмою керують низькі мотиви.

 

Black Cube «за рахунок майна Фішмана робила великі замовлення, щоб його дискредитувати». Інакше кажучи, збагачувався на його майні, виставленому на продаж через банкрутство. Для цього фірма нібито вигадувала звинувачення проти невинних осіб, які спиралися на відомості про фіктивні операції. Цим Black Cube, вважає Резе, виходив за межі правди та серйозності. «Межа злочину тут розмита й частково перейдена».

 

На запит Welt Black Cube відповів, що надає «підтримку в судових спорах по всьому світу, збираючи докази для складних судових процесів, зокрема й відстежуючи активи. І завжди дотримуючи при цьому закону та правових рекомендацій провідних адвокатських бюро світу в Ізраїлі, Великій Британії, Німеччині та в будь-якому іншому місці, де діє фірма».

 

Зрештою суд має вирішити, чи Резе справді відмивав гроші, а Black Cube висуває фальшиві звинувачення, чи екс-агенти перебільшують свої звинувачення або й узагалі вигадали їх.

 

Читайте також: Еліав Бєлоцерковські: «Ми намагаємося допомогти Україні в тих сферах, де маємо досвід»

 

Раніше у схожих випадках Black Cube вдавалося викрити корупцію на Панамі та корумпованих суддів в Італії, а в процедурах банкрутства знайти десятки мільйонів євро прихованого капіталу. І все це однаковими методами — введенням в оману. Коли замовлення виконано, вони відкорковують пляшку дорогого коньяку, розповідає Дрор.

 

Дії фірми завжди узгоджені з адвокатами, каже він. Через цей юридичний нагляд екс-спецагенти часом сумують за своєю колишньою роботою. «Покидаючи світ спецслужб, раптом почуваєшся, немов осліплий».

 

Жодного простору поза законом

 

На противагу особливому правовому статусу, у якому діють спецслужби, приватна фірма «не може навіть прослухати телефонну розмову, хакнути електронну пошту підозрюваного чи обшукати готельний номер. Усе має бути чисто, доказово та легально, тобто зовсім інші методи діяльності».

 

Однак навіть юридичний супровід не вберіг фірму від численних скандалів, у які вона потрапляла від часу заснування. Тому тепер Black Cube діє обережніше. Рада, до якої входять колишні шефи Моссаду, високі генерали, керівники поліції та професори, вирішує, за що братися. Якщо справа надто скандальна або клієнт надто сумнівний, від замовлення відмовляються. Розкіш, якої колишні спецагенти на попередній роботі дозволити собі не могли.