Культура 2019-09-17 10:24 Алла Пушкарчук

Презентація книжки Сенцова "Маркетер" та Ніч кіно про поетів. Найважливіші події 26-го Форуму видавців у Львові

З 18 до 22 вересня у рамках 26 BookForum проходитимуть зустрічі з українськими та іноземними авторами, автограф-сесії, презентації, тематичні кластери та спецпроекти, читання, кінопокази та музично-поетичні перформанси.

18-22 вересня у Львові відбудеться головний культурний фестиваль країни — 26-й BookForum, програма якого цьогоріч включає понад 800 подій, 30 тематичних напрямків, 40 локацій у середмісті, учасників з 30 країн і більш як 2000 книжкових новинок. 

 

 

Щороку фестиваль присвячений певній фокусній темі, яка розкриває найактуальніші проблеми для нашого суспільства. Фокусна тема 26 BookForum – "Відшукування причетного".  

 

"На вибір цьогорічної фокусної теми надихнув один з віршів Грицька Чубая "Відшукування причетного". До того ж, у 2019 ми відзначаємо 70 річчя від його дня народження», – пояснює автор концепції фокусної теми Вадим Карп’як. 

 

Усі заходи фестивалю проходитимуть у різноманітних форматах, серед яких: дискусії і перформанси, лекції і воркшопи, презентації книжок та автограф-сесії, концерти і кінопокази, публічні інтерв’ю, виставки і сценічні читання.

 

Тиждень.ua зібрав найцікавіші події, які пройдуть у кожному з цих форматів.

 

Дискусії

 

19 вересня о 12:00 у готелі "Ріус" відбудеться подіумна дискусія "Жіночі обличчя лідерства в культурі" за участі Ірини Подоляк, Олександри Коваль, Лариси Денисенко, Ірини Славінської, Олесі Островської-Лютої, Еліф Батуман.

 

20 вересня о 16:00 у Геокуполі пройде дискусія "Виклики для свободи слова та журналістів в умовах війни" Локація – Геокупол, проспект Свободи. Участь у заході візьмуть Шааф Метью, Пьотр Андрусечко, Андрій Сухарина,Тетяна Печончик та Анастасія Станко.

 

20 вересня о 13:00 у Геокуполі  Дмитро Крапивенко, Максим Віхров та Володимир В'ятрович дискутуватимуть на тему "Деколонізація. Що можуть зробити медіа і держава".

 

 

21 вересня о 14:00 у готелі "Ріус" пройде дискусія "Культура як інструмент гібридної війни", у якій візьмуть участь Сергій Жадан та Ірена Карпа.

22 вересня о 12-00 у готелі "Жорж" відбудеться дискусія проо сприйняття депресії у суспільстві. Головним спікером зустрічі буде Ксенія Фукс, авторка книги "По той бік сонця". 

 

Перформанси

 

21 вересня о 18:00 в Opera Undeground пройде поетично-музичний перформанс "Міністерство поезії імені Володимира КараГяура", де читання найсвіжішої української поезії від 20 авторів переплететься з черговими виборами третього за ліком прем’єр-міністра поезії. На почесну «посаду» кандидуватимуть Віталій Селик, Христина Халімонова, Олексій Чупа та Андрій Любка. 

 

22 вересня о 16:00 за віршами українських футуристів Михайля Семенка, Ґео Шкурупія, Олекси Влизька, Юліана Шпола та Валер’яна Поліщука пройде поетичний перформанс "Маятник". Читатимуть вірші Науменко Марина, Кобзар Віталій, Аргат Ольга та Тютіна Любов.

 

Презентації книжок

 

20 вересня о 17:00 у Першому українському театрі для дітей та юнацтва індійська письменниця, лауретка Букерівської премії 1997 року Арундаті Рой, яка є почесною гостею фестивалю, презентує свою книжку  "Міністерство граничного щастя".

 

 

Говоритимуть про книгу також перекладач роману Андрій Маслюх і головна редакторка "Видавництва Старого Лева" Мар'яна Савка. 

Також 20 вересня видаництво "Темпора" проведе презентацію збірки найкращих текстів за результатами VII Конкурсу художнього репортажу імені Майка Йогансена."Самовидець", будуть оголошені теми VIII конкурсу.  

 

21 вересня у кінотеатрі "Коперник" пройде зустріч з вірменською письменницею у жанрі магічного реалізму та фентезі Маріам Петросян, яка є другою почесною гостею 26-й BookForum. Зустріч відбуватиметься у межах презентації українського перекладу роману "Дім, в якому…".

 

 

 

Також 21 вересня відбудеться презентація праці Ірини Дмитришин "Григорій Орлик або козацька нація у французькій дипломатії". Французька досілдниця українського походження розповість про маловідомі сторінки європейської історії   

22 вересня о 13:00 у Львівській національній філармонії Олег Сенцов презентуватиме збірку малої автобіографічної прози "Маркетер", написану під час перебування у російському полоні.

 

 

"Повернувшись додому після 5-річного ув'язнення Олег Сенцов нарешті зможе сам розповісти, як творилася ця книжка та що лягло в її основу. "Маркетер" публікується спільними зусиллями з Українським ПЕН та за допомоги Анастасії Чорної, кастинг-директорки фільмів Олега Сенцова", - зазначають організатори.

 

Окрім Олега Сенцова у презентації також візьмуть участь Тетяна Терен, Андрій Курков, Олександра Матвійчук, Мар'яна Савка та Римма Зюбіна .

 

22 вересня о 16:30 у кінотеатрі "Коперник" Юрій Іздрик влаштує поетичний вечір і презентує свою нову збірку віршів "Меланхолії". 

 

Кінопокази

 

У ніч з 18 на 19 вересня у Львівському палаці мистецтв відбудеться Ніч кіно про поетів. На глядачів чекає цикл фільмів Олександра Фразе-Фразенка: "Пан Ніхто", "Акваріум в морі", "Дім на сімох вітрах" і "Чубай".

 

 

Перегляд розпочнеться з прем’єри стрічки про українсько-американського письменника Юрія Тарнавського "Casi Desnudo" з обговоренням за участі головного героя. 

 

20 вересня о 12:00 у Культурно-мистецькому центрі "Дзиґа" відбудеться фільм-концерт "Розділові наживо: слова, якими можна все пояснити", який познайомить відвідувачів 26 BookForum із культовим мультидисциплінарним проектом "роздІловІ" за участю Сергія Жадана, Олі Михайлюк, Олексія Ворсоби(Білорусь), Томека Сікори (Польща) та Сергія Пілявця.

 

 

На глядачів чекають ексклюзивні робочі матеріали фільму-концерту. Жадан, режисер Вадим Ільков та продюсерка Дар’я Бассель говоритимуть про жанр фільму-концерту та його роль у поширенні та збереженні сучасних культурних явищ, а також розкажуть про знімальний процес і чому фільм — крапка у житті проекту "роздІловІ" у тому форматі, в якому він існує зараз.   

 

19 вересня о 18:30 у кінотеатрі "Коперник" у рамках події "Тюрма української культурної інтелігенції — Радянський Союз" відбудеться презентація фільму і книги про останні дні життя та таємничу смерть Василя Стуса "Заборонений".

 

Після показу глядачів запрошують на зустріч з творцями фільму та авторами книги.

 

Концерти

 

20 вересня у театрі ім. Марії Заньковецької відбудеться презентація нового проекту та альбому-книжки Соломії Чубай "POETY", присвяченого 70-літтю від дня народження культового поета Грицька Чубая.

 

Вперше у супроводі симфонічного оркестру звучатимуть пісні на слова: Лесі Українки, Павла Тичини, Миколи Вінграновського, Василя Стуса, Грицька Чубая, Наталі Білоцерківець, Юрка Іздрика, Маріанни Кіяновської, Мар’яни Савки та Сергія Жадана.

 

 

 

Виконуватимуть пісні Соломія Чубай разом з Віктором Морозовим та Сергієм Жаданом у супроводі гуртів "Джалапіта", "Rockoko" та Ігора Гнидина (барабани) та Академічного симфонічного оркестру "INSO-Lviv".

 

Спеціальні гості – Юрій Винничук, Юрій Андрухович, Мар’яна Савка. Відеоарт  – Олексій Хорошко (Луганськ). Ведуча концерту – Тетяна Пилипець.

 

У ніч з 21 на 22 вересня відбудеться одна з найпопулярніших акцій головного культурного фестивалю країни "Ніч поезії та музики non-stop".

 

 

Вперше музика лунатиме у режимі non-stop упродовж усієї ночі, у тому числі під час виступів поетів, що є однією з новинок оновленого формату.

 

Так, свої вірші декламуватимуть поети з 10 країн. Музичне наповнення забезпечать зірки джазової та електронної сцени. Хедлайнери Ночі -Laura Marti & Volodymyr Kaminskiy та співачка Alloise.

 

"Ніч поезії та музики non-stop" також готує "Годину прем’єр". Акція стане можливістю для молодих і поки невідомих гуртів виступити на великій сцені. Цього разу таких буде два — Vendeio та DivAdzhu. 

 

22 вересня о 20:00 у Львівському академічному театрі ім. Леся Курбаса пройде концерт "Спів-причетність", у рамках якого Мар'яна Савка та її тріо "Мар'яничі" разом із Юрком Іздриком та Віктором Морозовим подарують дві години музики та поезії. 

 

22 вересня о 22:00 у Львівській національній філармонії відбудеться концерт “Спрага музики” - поетично-музичний вечір Українського ПЕН та Львівської національної філармонії в рамках концертної серії "Pro et contra. Сцена нової музики".

 

 

Участь у заході візьмуть піаніст Йожеф Ермінь, поети Остап Сливинський, Ірина Старовойт, Мар’яна Савка, Юлія Мусаковська, Катерина Міхаліцина, Катерина Калитко, Олег Коцарев, Галина Крук, Вано Крюґер.

 

Воркшопи

 

19 вересня об 11:00 на стенді Української академії друкарства пройде майстер-клас "Медійні технології електронного середовища. Створення електронної книги".

 

21 вересня об 11:00 у готелі "Львів" пройде майстерка для студентів-медиків та лікарів від "Захисту патріотів" по інноваціях у невідкладній медичній допомозі.

 

20 вересня 0 17:30 у Геокуполі пройде воркшоп від фактчекерів StopFake.org “Фейки в наших смартфонах: як протидіяти”.

 

 

22 вересня об 11:00 уЛьвівській обласній організації Національної спілки архітекторів України "Порохова вежа" відбудеться подія "Я не читаю книжок: створення артбуків з дітьми".

 

Лекції

 

19 вересня о 14:30 у кінотеатрі "Коперник" пройде лекція "Соціальна і моральна паніка: кому яка з того користь", участь в якій візьмуть Оксана Забужко, Вадим Карп’як, Борис Херсонський та Лариса Денисенко.

 

20 вересня об 11:00 у Львівському академічної театрі ім. Леся Курбаса Ростислав Семків, Олена Галета та Іван Андрусяк прочитають лекцію  "Поезія напередодні і в перші роки незалежності: живі класики і невідрефлексовані проблеми".

 

 

20 вересня о 15:30 у кінотеатрі "Коперник" пройде лекція "Як трансплантувати чужий досвід і не померти від больового шоку: культурний переклад", у якій візьмуть участь Сергій Жадан, Оксана Луцишина, Роксолана Свято і Ян Ваґнер.

 

Читання

 

20 вересня о 19:00 у пабі "Купіца" пройде гала-вечір авторів журналу "ШО" "Київські Лаври".

 

Участь у читаннях візьмуть Наталя Бельченко, Марія Галіна, Михайло Жаржайло, Володимир Жбанков, Владислава Ільїнська, Олексій Кащеєв, Ія Ківа, Олег Коцарев , Вано Крюгер, Дмитро Лазуткін, Анна Малігон, Максим Матковський, Тая Найденко, Сергій Прилуцький, Сергій Шабуцький, Аркадій Штипель, Анна Русс, Марина Левандович.

 

21 вересня о 18:00 у Львівському академічному театрі ім. Леся Курбаса пройдуть читання поетів платформи Versopolis "Зробимо поезію великою знову". Вірші читатимуть Сайзпрез Перу, Аліса Башич, Катерина Калитко, Христина Назаркевич, Кампбелл Пол-Генрі.

 

22 вересня о 15:30 у кінотеатрі "Коперник" відбудеться творчий вечір прозаїка, поета, журналіста, правозахисника, радянського дисидента Ігоря Померанцева під назвою "Червоне сухе: вино і поезія".

 

22 вересня  о 16:00 у Першому українському театрі для дітей та юнацтва пройдуть українсько-кримськотатарські поетично-прозаїчні читання "Збираючи кримський інжир", участь у яких візьмуть Мар’яна Савка, Галина Крук, Сергій Жадан.

 

 

Виставки

 

19 вересня о 10:00 у Палаці мистецтв пройде відкриття виставки "SPIROU4RIGHTS" - художнього проекту Ради ООН з прав людини у стилі всесвітньо відомої бельгійської серії коміксів SPIROU.

 

20 вересня о 17:00 в Інституті досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів ЛННБ України ім. В. Стефаника відбудеться цикл відеопоезій мовами оригіналу та в перекладі Миколи Лукаша за участі українських та іноземних студентів, а також виставка картин за мотивами сюжетів творів Лукаша. Доповнить проект літературне слово провідного перекладача Андрія Содомори.

 

 

21 вересня об 11:00 у Центрі ім. Андрея Шептицького Українського католицького університету розпочинається інтерактивна виставка "Валізи правозахисників", де кожен зможе за допомогою гідів відчути себе в ролі правозахисника – власника валізи і познайомитися з особистими життєвими історіями.

 

 

Також  22 вересня на площі перед ЛНУ ім. Івана Франка пройде письменницький марафон на підтримку українських заручників Кремля "Листи з-за ґрат", до якого долучаться Олег Сенцов, Сергій Жадан, Мирослав Маринович ,Ольга Герасим’юк, Андрій Курков ,Галина Крук, Вахтанґ Кебуладзе .

 

Крім того, 18-21 вересня 2019 року у межах 26-го BookForum відбудеться X Львівський міжнародний бібліотечний форум "Нова бібліотека – відповідальність кожного", організований Українською бібліотечною асоціацією.

 

До того ж, у програмі фестивалю заплановані численні автограф-сесії, сценічні читання п'єс та публічні інтерв'ю.