Світ 2019-09-23 18:22 Анатолій Шара

DIE WELT: суперечливий Зеленський, примара цензурованого інтернету в Росії

Ймовірні організатори нападу в Саудівській Аравії, жорсткий Brexit - основні теми видання

Ґіл Ярон та Єва Марія Когель запитуються “хто ж стоїть за атаками на Саудівську Аравію?”. США впевнені, що Іран повинен нести відповідальність за напад на найбільше НПЗ в світі. Версій того, що відбулося чимало. Але питання “хто” залишається. Державний секретар США Майк Помпео заявив: "Іран розпочав безпрецедентну атаку на енергоносії у світі". І багато аналітиків відразу почали гадати звідки прийшла атака. Як правило сходяться на таких варіантах.

 

Варіант 1: Повстанці хуті в Ємені взяли на себе відповідальність за напад. Вони оголосили, що удару завдали десять безпілотників. Далі прозвучали погрози, що мовляв якщо Саудівська Аравія не припинить свою активну участь у війні в Ємені, то напади продовжаться. Необхідно сказати, що в недалекому минулому хуті намагалися нападати на саудитів подібним чином, але ті дії не принесли вагомих результатів. Але військові аналітики дуже сумніваються, що вони володіють подібними технологіями та знаннями.

 

Читайте також: Die Welt: Макрон — спокусник Росії

 

Варіант 2: Ірак. Деякі спостерігачі вважають, що цей напад могли організувати шиїтські бойовики в Іраку, яких контролює Іран. Деякі загони цієї гібридної армії налічують до 60 тис бійців та володіють сучасною зброєю. Ізраїльтяни вже давно говорять про загрози тероризму, які походять з Іраку. Але уряд Багдаду категорично виключає подібний сценарій.

Варіант 3: Напад був інспірований в самій Саудівської Аравії. Підставою для таких думок є слова у заяві Хуті, де вони дякують за співпрацю певних людей в Саудівській Аравії. І дійсно, за даними американських журналістів, які мають доступ до супутникових знімків, характер ударів показує, що якась частина снарядів могла прилетіти із самої Саудівської Аравії. Якщо це так, то це означає, що Ірану вдалося створити таємне та озброєне підпілля. Цей факт стане нічним жахом Ер-Ріяда. Але тут все очевидно, озброїти місцевих такою зброю непомітно неможливо.

 

Варіант 4: Це був Іран. Ніхто не сумнівається у тому, що Іран може запускати крилаті ракети та дрони. Але цей напад свідчив би про різку зміну стратегії, адже Тегеран прекрасно розуміє свої перспективи у конфлікті з Ер-Ріядом, за якого заступиться Вашингтон. Вони в рази поступаються американцям.  До того ж, останнім часом іранці демонстрували бажання до зближення з США. Очевидно, що є п’ятий варіант, який не лежить на поверхні. Тому потрібно проаналізувати кому найбільш вигідна ця ситуація. І відповідь ця не буде такою вже однозначною.

 

Марсель Фратчер стверджує, що жорсткий Brexit - це найкращий варіант для всіх. ЄС не повинен погоджуватися на будь-які варіанти відтермінування виходу Великобританії. Це вже й так нашкодить всім без винятку. Вже всім очевидний той факт, що жорсткий Brexit неминучий. При цьому немає сумніву, що переважна більшість європейців хотіла б зберегти Британію в ЄС. Британське суспільство розкололося на три групи: ті, хто проти ЄС, ті, хто хочуть залишитися в ньому, і ті хто хочуть поступового виходу Великобританії. ЄС не повинен дозволяти британцям змінювати правила як їм заманеться, адже чим далі це тягнеться, тим гірші наслідки. Затримка з виходом Великої Британії неминуче завдасть ще більше політичної шкоди обом. Це, в першу чергу, не вигідно самому Лондону, адже це посилюватиме відцентрові рухи в Королівстві. Не потрібно забувати про прагнення до самостійності Шотландії, крихкий мир в Північній Ірландії. Все це може звалитися на Лондон вже в найближчому майбутньому. І затягування з Brexit лише підживлюватиме ці рухи. Зрозуміло, що ніхто не хоче втрачати ринки, тобто гроші. Але процес економічних втрат вже запущений. І це просто потрібно прийняти.

 

Читайте також: Нормандський формат: пастка нових можливостей

 

Ріхард Герцінгер тонко іронізує, говорячи, що в Києві панує “щастя”.  Новий президент України Володимир Зеленський хоче показати надзвичайний дух оптимізму в країні. Але, незважаючи на амбітні плани відносно реформ є сумніви в його цілісності та принципах. Майже через шість років після початку Революції, Україна знову перебуває у перезбудженому стані. І причина цьому перемога телевізійного коміка Володимира Зеленського. Свій тріумф він закріпив прекрасним результатом на парламентських виборах. Тепер в його руках вся повнота влади. Новий президент обіцяє проведення багатьох реформ та знищення корупції. Проте, як це часто буває, величезні очікування швидко перетворюються на гіркі розчарування. І ось тут потрібно чекати небезпеки, адже Зеленського тягне до популізму, а це слово та реформи зовсім неспівставні. Йому пора усвідомити свою відповідальність перед зростаючими загрозами. Особливо на тлі російської агресії на сході України. Велике занепокоєння викликає Андрій Богдан, який працював в уряді Януковича. Крім того цей юрист має міцні зв’язки з олігархом Ігорем Коломойським. Не викликає захоплення й перепризначення Арсена Авакова. Та й парламентську фракцію його партії важко назвати потужним реформістським організмом. Його депутати просто голосують за все підряд. Важко зрозуміти мотиви, які переслідує новий президент, коли заявляє про швидке закінчення війни. Відомий лише один варіант як це може бути, і він точно не сподобається українцям. Звичайно, його міністри переконують, що не збираються поступатися українським суверенітетом чи землями. Тоді, ще дивнішими виглядають їх заяви. Потрібно розуміти, що Кремль обов’язково скористається прагненням українців до миру. Коли Путін домовляється про нібито автономію Донбасу, то це означає просту річ, він хоче утримати в своїх руках інструмент дестабілізації  України зсередини.

 

Читайте також: Французькі граблі у діалозі з Москвою

 

Павєл Локшин повідомляє, що російська влада боїться шпіонажу Заходу. Кремль планує потужний проект для користування Інтернетом. Спочатку Росія намагалася реалізувати його з фірмами ЄС, але потім спецслужби винесли інше рішення. Москва справді остерігається західних шпіонів, тому в питанні супутникового інтернету збирається співпрацювати з Китаєм. Треба нагадати, що ця країна має величезний досвід інтернет-стеження та контролю над своїми громадянами. При цьому, Росія дуже тісно працювала в цьому напрямку з британцями. Вони повинні були допомогти запустити супутниковий зв’язок між Калінінградом та Владивостоком. Але ФСБ розкритикувало британську фірму і процес зупинився. І як очікувалося профільна державна комісія відмовила лондонській компанії у виділенні необхідних частот. Адже Кремлю не потрібно, щоб його громадяни мали нецензурований доступ до інтернету, а так щоб були створені вигідні йому інформаційні фільтри. Тому Кремль звернувся до тих, хто добре знається на цій темі. Участь Китаю дасть Росії технологічну компетенцію та ймовірні інвестиції. Схоже, в Москві дійсно вирішили контролювати інтернет.