Культура 2019-10-07 17:48 Алла Пушкарчук

Нове німецьке кіно та триєнале сучасного українського мистецтва. Найважливіші культурні події тижня

Тиждень 7-13 жовтня запам'ятається насамперед фестивалями Нового німецького кіно та короткого метру з Данії, літературним фестивалем "Lytavry",триєнале сучасного українського мистецтва "Український зріз" та Міжнародним етнічним фестивалем "ЛіраФест-2019"

9 жовтня у Харкові у Харківському художньому музеї відкривається виставка "На вершині світової слави", присвячена постаті оперної співачки Соломії Крушельницької.

 

 

На виставці демонструватимуться оригінальні матеріали з фондів Музею Соломії Крушельницької. Це – фотографії співчки в різних ролях та в приватному житті, нотні видання з бібліотеки артистки, її особисті речі, документи, рукописи, а також – живописні твори відомих українських художників Любомира Медвідя і Ореста Скопа, автора експозиції музею Соломії Крушельницької у Львові.

 

Доповнюють експозицію реконструкції сценічних костюмів Соломії Крушельницької – Чіо-Чіо-сан з опери Джакомо Пуччіні “Мадам Баттерфляй” (автор Юлія Пігель) та Ельзи з опери Ріхтера Ваґнера “Лоенґрін” (автор Олена Томин). 

 

Як зазначається, окремим розділом виставки “На вершині світової слави” в Художньому музеї Харкова є твори живопису відомих українських художників, створених в рамках міжнародного проекту “SOLOMIYA” під патронатом благодійного фонду “Україна – це ми”.

 

Читайте також: Міхаель Стріхарж: «Поки що українські оперні театри є музеями, де на сцені вистави, яким по тридцять і більше років»

 

"Мета цього проекту полягала в тому, щоб відтворити засобами живопису образ видатної артистки, змалювати прекрасні куточки України, пов’язані зі Соломією Крушельницькою. Ці мистецькі полотна вже експонувалися в Дзеркальному залі Львівського національного театру опери та балету ім. С. Крушельницької, Арт-фойє Київського театру оперети, а також в театрі м. Торре дель Лаґо (Італія) в рамках фестивалю Дж. Пуччіні, у Відні і Зальцбурзі в рамках відзначення Року України в Австрії", - йдеться в анонсі події.

 

Виставка триватиме до 10 листопада.

 

12 жовтня у Харкові у вільному просторі Fabrika.space пройде 4-й фестиваль "Короткий метр із Данії".

 

 

До програми фестивалю увійшло дев'ять різножанрових фільмів, ігрові та анімаційні стрічки - драми, комедії, жахи, вестерн, трилер, фантастика, що мають 10 відзнак престижних міжнародних кінофестивалів, серед яких: Encounters IFF, Sitges-Catalonian IFF, Ekko Shortlist Awards, Balticon FF, IMV Awards, CPH PIX.

 

Програма показу:

 

  • "Провінційна промова", драма, жахи, вестерн, анімація, 9.32 хв., режисер Бо Маторне

У стрічці постає період 1930-х років в преріях США, де в невеличкому містечку в ізоляції піщаних бурь та посухи відбувається подія, яка перевертає весь життєвий уклад містян з ніг на голову.
 

  • "Очисник пляшок", драма, 7.17 хв, режисери: Інук Йоргенсен, Дітте Ернст, Катріна Орлеман, Каспер Мёллер Дженсен та Марія Ребекка Холм Андерсен

Чоловік живе простим і самотнім життям, але страждає через погані дитячі спогади. Чи вдасться йому щось змінити? І чи легкими будуть ці зміни?

 

  • "Цирк", драма, анімація, 8.22 хв., режисер: Томас Порс

Наївний клоун, який має чудові акторські здібності і золоте серце, хоче приєднатися до цирку. На жаль, він опиняється не в тому місті. Менеджер цирку страждає від апатії, балерина змучена, а кінь завжди на ліках.
 

  • "E.T.A.", драма, фантастика, трилер, анімація, 4.24 хв., режисер: Генрік Б'єрегаард Клаузен

У Марвіна найзанудніша робота у Всесвіті. Але все не так, як здається.
 

  • "Межа реальності", драма, мелодрама, 16.20 хв., режисер: Фредерік Гегедорн-Поульсен

Ви коли-небудь відчували себе зовсім самотнім у світі? Це відбувається з Миколою. Але одного дня він зустрічає найкращу у світі дівчину. І тепер він має знайти межу між реальністю і фантазією.

 

  • "Дівчинка і робот", фантастика, анімація, 4.32 хв., режисер: Медс Дам Якобсен

Юна винахідниця нетерпляче працює над створенням робота. Чи вистачить у неї терпіння довести справу до кінця, не зруйнувавши власний витвір?

 

  • "Пассіо", драма, 3.09 хв., режисери: Андреас Фельдфос Баргманн, Метте Міккельсен

Старий чоловік прокидається вранці з сонячним світлом і надією… Чи можливо подолати пристрасть?

 

  • "Сонце померло", драма, жахи, 18.45 хв., режисер: Даніель Бьодкер Соренсен

Приїхавши під час грози на нову роботу, молода жінка незабаром усвідомлює, що грім - це найменше її занепокоєння.
 

  • "Сага про Бьорна", комедія, анімація, 7.05 хв., режисери: Філіп Сакраменто, Альберто Торнінг Агерсков, Джек Е. Совтар

Старий вікінг, чиє життя добігає кінця, хоче потрапити після смерті до Вальгалли. Але опинитися в полі зору валькірій можна тільки з честю загинувши в битві. Тому Бьорн відправляється шукати гідного суперника.

 

Читайте також: Клаус Едер: "Завдання критиків — підтримувати історію кіно живою"

 

Усі фільмі озвучені української мовою.

 

9 жовтня у  Чернігові та області відбудеться ІІІ Міжнародний літературний фестиваль інтеграції слова в сучасному арт-просторі "Lуtavrу".

 

 

Фестиваль проходитиме одночасно на базі багатьох локацій у Чернігові, Ніжині, Корюківці, Бахмачі, Острі (Козелецького району) та Седневі. Сучасні письменники, літературознавці, журналісти України та закордону виступатимуть у школах, університетах, бібліотеках, музеях.

 

Цьогоріч, окрім класиків та молодих авторів української літератури, у заході візьмуть участь відомі митці з Польщі, Литви, Хорватії, Білорусі, В’єтнаму, Туреччини, Грузії, Чехії, Румунії, Греції, Великобританії, Сербії.

 

Читайте також: Арундаті Рой: "Міністерство граничного щастя" — це сучасна індійська історія, яка лишалася нерозказаною

 

Як зазначила натхненниця та топ-менеджерка фестивалю Тетяна Винник, мета "Lуtavrу" — привертати увагу дітей та молоді до читання, ознайомлювати із сучасною українською та зарубіжною літературою, просувати книжку в сучасне культурне молодіжне середовище, робити модними та популярними традиції сторітаймів, створювати живий діалог читача та письменника.

 

Триватиме фестиваль до 11 жовтня.

 

10 жовтня у Луцьку у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків відбудеться  відкриття виставкового проекту "KULTUR-NATUR"  Леся Подерв'янського, Анастасії Подерв'янської та Олександра Смирнова.

 

 

На виставці будуть представлені роботи живопису (полотно, олія, дерево, метал) та скульптури (дерево).

 

"Качка пливе, не маючи наміру віддзеркалюватись у воді. Вода не має наміру втримати віддзеркалення качки. Людина має намір залишити по собі сліди. Сліди людини виглядають як купи каміння, пластику, бетону, скла, дерева і глини. Дерево і глина з часом  перетворюються на землю, з якої вийшли.  Так само, як і сліди звірів. Справжній майстер не лишає слідів", - йдеться в описі мистецького проекту.

 

Читайте також: Back to USSR: У Києві відкрився виставковий проект про міфи та реалії радянської доби

 

Виставка триватиме до 10 листопада.

 

10 жовтня у Києві у кінотеатрі "Жовтень" стартує щорічний фестиваль "Нове німецьке кіно". До програми кіноогляду, який проводиться Goethe Institut в Україні спільно з компанією "Артхаус Трафік", цього року увійшли п'ять фільмів.

 

 

Фестиваль відкриває музичний байопік "Ґундерманн". Фільм Андреаса Дрезена розповідає про життя, любов та працю Ґерхарда Ґундерманна, простого оператора екскаватора, який почав писати пісні та став рок-зіркою у Східній Німеччині. На батьківщині стрічка Дрезена отримала п'ять премій Deutscher Filmpreis: за найкращий фільм, режисуру, головну чоловічу роль, сценарій, художника-постановника та костюми.

 

 


 
Прем'єра нової роботи Фатіха Акіна, стрічки "Золота рукавичка", відбулася в рамках конкурсної програми Берлінського кінофестивалю, де шокуючий трилер претендував на "Золотого ведмедя". Фільм розповідає про серійного убивцю Фріца Гонку, який жив у Гамбурзі та знаходив собі жертв серед повій у однойменному місцевому пабі. За словами кінопреси, стрічка Акіна "закриває тему серійних убивць у кіно".

 
"Робота без авторства" Флоріана Генкеля фон Доннерсмарка – драма, заснована на біографії німецького художника Ґерхарда Ріхтера. Дитинство Ріхтера припало на нацистські роки, що вплинуло не тільки на його життя, але і на його творчість. Прем’єра фільму відбулася в рамках конкурсної програми Венеціанського кінофестивалю, де він був відзначений премією молодіжного журі. Стрічка була номінована на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою і найкращу операторську роботу.


Фантастична драма "У моїй кімнаті" – нова робота від лауреата Срібного ведмедя Берлінале Ульріха Кьолера. Головний герой фантастичної драми "В моїй кімнаті" – фрілансер, у якого мало грошей, але багато вільного часу. Він нещасний, але не думає про інше життя. Одного разу він прокидається і розуміє, що людство зникло з лиця землі. Прем'єра стрічки пройшла в рамках програми «Особливий погляд» торішнього Каннського кінофестивалю.

 

Читайте також: "Атлантида" спливає у Венеції. Втішні підсумки найбільшого кінофестивалю


 У 2019 році сторічний ювілей святкує легендарна німецька школа архітектури Баугауз. Документальний фільм "Дух Баугаузу" Нільса Больбрінкера та Томаса Тільша, створений в рамках мультимедійного проекту до річниці, розвідає про колосальний вплив художнього руху на сучасний вигляд нашого світу.

 

Зауважимо, "Нове німецьке кіно" – один з найстаріших кінооглядів в Україні, які представляють кінематограф своєї країни. Фестиваль проходить у Києві з 10 по 16 жовтня у кінотеатрі "Жовтень" за підтримки офіційного партнера ProCredit Bank. Також покази традиційно пройдуть у Маріуполі, Харкові, Дніпрі, Львові, Чернівцях та Одесі, дати та місця проведення уточнюються. 

 

Усі фільми демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами.

 

11 жовтня у Львові розпочинається IV триєнале сучасного мистецтва "Український зріз", яке цьогоріч проходить в рамках міжнародного Конгресу культури "Перехід 1989".

 

 

Тема триєнале — "Обряди переходу". За словами організаторів, виставка є спробою паралельно з дискусійною частиною Конгресу дослідити й відрефлексувати проблеми обрядів, ритуальності й переходу засобами актуального мистецтва.

 

Участь у проекті візьме близько двадцяти митців, серед них: Михайло Алексеєнко, Пьотр Армяновський, Тереза Барабаш, Сергій Братков, Вова Воротньов, Відкрита група/OPEN GROUP, Даніїл Ґалкін, Лія Достлєва, Влодко Кауфман, Тарас Ковач, Дана Косміна, Олекса Манн, В’ячеслав Поляков, Євген Равський, Олексій Сай, Олена Субач, Мітя Чуріков, Наталка Шимін.

 

Триєнале відкриває нову для міста локацію — будівлю №42 на площі Ринок (колишня кам’яниця Седмирацька). Чотири рівні цієї будівлі вперше будуть використані для мистецького проекту. Так, глядачам будуть запропоновані відео, інсталяції, живопис, об’єкти, перфоманс, роботи, виконані в авторській техніці.

 

Читайте також: Опір ґрунту. Як складаються відносини держсектору із сучасним арт-простором. Досвід бієнале молодого мистецтва в Харкові

 

"Раніше проект відбувався у Польщі. Перше триєнале, організоване у 2010 році в Любліні, було спробою самоідентифікації, пошуком ідентичності українського сучасного мистецтва. У 2013 році завдяки проєкту "Лиман" у Любліні важливим став процес самоаналізу і самооцінки. Наступне триєнале "ПереТВОРЕННЯ" відбулося у Вроцлаві в рамках програми "Вроцлав-Львів: Європейська Столиця Культури Вроцлав-2016" та відобразило актуальний стан мистецтва в Україні, яка перебуває в кризі, перед обличчям війни і змін. Якщо раніше проект репрезентував сучасний стан українського мистецтва насамперед іноземній аудиторії, то цьогорічне — нагода самим критично подивитися на себе, дослідити, чи сучасне українське мистецтво здатне зацікавити інших", - повідомляють організатори.

 

Зауважимо, Конгрес культури "Перехід 1989" — міжнародний конгрес-бієнале для представників сфери культури, який 11-13 жовтня відбуватиметься у Львові.

 

 

Цьогоріч конгрес пройде вперше та буде присвячений аналізу культурного досвіду України та Європи за останні 30 років і напрацюванню рекомендацій для культурної сфери України. Захід складатиметься з дискусійної та мистецької програм, об’єднаних тематикою "Мури. Міри. Наміри".

 

 

 

Як зазначається, перший конгрес збере орієнтовно 200 представників сфери культури України та з-за кордону. Серед учасників дискусій — митці, критики, менеджери у галузях літератури, музики, театру, художнього мистецтва, а також історики, культурологи, соціологи, філософи, дипломати, представники державних, муніципальних, приватних культурних інституцій, мистецьких формувань. Результати панельних дискусій будуть зафіксовані у формі рекомендацій для середовища культури України загалом та державних органів, відповідальних за політику у сфері культури, зокрема.

 

11 жовтня у Черкасах в обласній філармонії розпочинається книжковий фестиваль. 

 

 

У програмі фесту  заплановані  презентації книг, поетично-музичні батли, лекції, освітній майданчик, територія для дітей, екскурсії містом, музична сцена, конкурси та майстер-класи. Організовують Черкаський книжковий фестиваль активісти МГО “Книжковий маестро” за підтримки Українського культурного фонду.

 

Минулого року фестиваль відвідало близько 13000 осіб з 16 областей України, понад 100 цікавих лекторів та більше ніж 50 видавництв.

 

Читайте також: Юрій Тарнавський: "Мій патріотизм — це патріотизм особистих емоцій"

 

Як зазначається, цьогоріч Черкаський книжковий фестиваль вперше виходить за межі міста. Так, у рамках програми "Мандрівний Черкаський книжковий фестиваль" літературні та мистецькі події відбувалися в різних містах України. Триденний фестиваль у Черкасах стане завершальною подією цієї програми.

 

Серед учасників літературної події будуть Сергій Жадан, Іздрик,  Дара Корній, Ірена Карпа, Макс Кідрук, Іван Малкович, Сашко Дерманський, Леся Мудрак, Антін Мухарський, брати Капранови, Артем Чех та інші. В межах музичної програми відбудуться виступ гурту "Жадан і Собаки" із новою програмою "Мадонна" та  концерт гурту "DRUMТиАтр".

 

13 жовтня у Луцьку відбудеться  Міжнародний  етнічний фестиваль "ЛіраФест-2019", метою якого є відродження та реконструкція традицій лірництва і кобзарства на Волині.

 

 

У цьогорічному фестивалі  візьмуть участь  лірники й кобзарі з багатьох  регіонів України, а також гості з Польщі і Білорусі. Фестиваль  приурочений до свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня захисника України , Дня українського козацтва та 77-річниці створення УПА.
   

У програмі фестивалю: лірникування та кобзарювання біля храмів і на вулицях міста, виконання псалмів і кантів біля Чудотворного образу Холмської Богородиці у музеї Волинської ікони,святковий  концерт на Театральному майдані, презентації інструментів і способів їх виготовлення, майстер-клас з вивчення старовинних народних білоруських, польських та українських танців у супроводі  традиційних інструментів та ліри.

схожі публiкацii