Світ 2019-10-10 17:17 Казанський Денис

Калмицька народна республіка

Російські громадяни не сприймають призначенців із самопроголошених «республік»

Колишній ватажок бойовиків «ДНР» Дмитро Трапезніков, який на кілька днів очолив «республіку» після загибелі Олександра Захарченка в кафе «Сепар», але досить швидко був «відправлений у відставку» кураторами з Москви й замінений на Пушиліна, раптово виринув із небуття. Та ще й як! Трапезніков несподівано отримав посаду в Росії. Виходець із Донецька був призначений виконувачем обов’язки мера столиці Респуб­ліки Калмикія Елісти.
Спочатку ця історія скидалася на фейк або жарт. Де Трапезніков і де Калмикія?! Яким чином член угруповання донецьких сепаратистів потрапив до Елісти? Який стосунок він має до цього міста? І, головне, чому його взагалі поставили мером?

 

Тут слід зазначити, що в Росії мерів у більшості обласних центрів давно вже не обирають, а призначають. Роблять це депутати міських рад (дум) та керівники регіонів. І Еліста якраз належить до числа міст, де прямі вибори вже давно скасовані. Мешканцям калмицької столиці таку відповідальну справу, як вибори, російська влада не довіряє, тож, напевно, люди й не чекали, що кандидатура нового мера їх задовольнить. Але про таке призначення не могли навіть подумати.

 

Новина викликала цілковите нерозуміння. Ніхто не збагнув, чому міські депутати затвердили на таку відповідальну посаду людину, яка ніколи не жила в Елісті, не знає реалій регіону й узагалі не має жодного стосунку до Калмикії. Але якось вплинути на рішення міської думи люди не змогли. Для того й скасовували прямі вибори мерів у Росії, щоб ставити на чолі міст людей, які ніколи не перемогли б на чесних виборах.

 

Читайте також: Як фіно-угорські народи Росії протистоять асиміляції

 

Не менший шок від раптового камбеку Трапезнікова був і в Донецьку. Після загибелі Захарченка людей із його найближчого оточення, до якого крім Трапезнікова належав і одіозний Ташкєнт-Тімофєєв, буквально вигнали з «республіки». Увесь рік для них діяла негласна заборона на повернення до ОРДіЛО. Подейкували, що вигнаних соратників Захарченка в Росії судитимуть за корупцію та різні махінації. Близькі до Кремля журналісти покладали на команду загиблого ватажка відповідальність за весь безлад, який роками коївся на підконтрольній «ДНР» території. Наприклад, колишній український журналіст Олександр Чаленко, який 2014 року перебрався в Росію, писав, що «саме Ташкєнта й Трапезнікова звинувачують у тотальному фінансовому, економічному та політичному свавіллі, розпилі та корупції». Здавалося, що після такого на гвардію Захарченка може чекати лише забуття, але ні. Трапезніков знову опинився на керівній посаді, тільки тепер уже на цілком офіційній, у Російській Федерації.

 

Мешканці ОРДіЛО в соціальних мережах навперебій стали співчувати калмикам, згадуючи «подвиги» банди Захарченка — Ташкєнта. Згадали про Трапезнікова й колишні соратники по «ЛДНР». «Елістинці, женіть цього осла, поставленого мером вашого міста. Осел, а по суті просто шакал, не може бути керівником вашого народу», — написав на своїй сторінці в соцмережі колишній польовий командир бойовиків «ДНР» Ігор Бєзлєр.

 

Призначення Трапезнікова вкотре спростовує твердження російської пропаганди, яка і далі наполягає на тому, що в Україні триває «внутрішній збройний конфлікт», у якому РФ не бере жодної участі. Адже виходить, що один із помітних учасників угруповання «ДНР» виявився не тільки російським громадянином — тепер він чиновник у РФ. Кого завгодно мером столиці регіону в РФ не призначать. На таку посаду може бути призначена тільки своя, перевірена людина.
Власне, у самій Росії не надто сперечалися із цим твердженням. Наприклад, помічник Путіна Владіслав Сурков так прокоментував призначення Трапезнікова: «Радий і пишаюся, що наші донецькі кадри затребувані. Бажаю успіхів». Не менш відвертим був і глава Калмикії Бату Хасіков. «Кілька років тому я познайомився з Дмитром Трапезніковим, ми разом працювали, виконували державні завдання. Дмитро має великий досвід, обіймав керівні посади в міському господарстві, здобув колосальний досвід відновлення Донбасу. По-моєму, важко придумати кращу школу для антикризового менеджера», — прокоментував він призначення нового мера Елісти.

 

Які саме «державні завдання» керівник Калмикії міг виконувати з Трапезніковим кілька років тому, він не уточнив. Але оскільки Трапезніков тоді перебував у Донецьку, зі сказаного випливає, що Хасіков виконував свої державні завдання там само, тобто на території України. Така ось «громадянська війна»…

 

Читайте також: Як вийти з Оренбурзького коридору 

 

У Калмикії після призначення Трапезнікова почалися протестні акції. Кілька активістів записали відеозвернення із закликами до земляків виходити на вулиці. Відбулися мітинги. Призначення деенерівця мешканці Елісти назвали «плювком в обличчя всім калмикам і спробою дестабілізувати республіку». У паб­ліках Калмикії відразу ж стали обговорювати донецькі «подвиги» Трапезнікова й ділитися інформацією про його минуле в угрупованні «ДНР». Особливо людей вразила історія про те, як у 2016 році він у п’яній сварці прострелив ногу тодішньому керівникові «адміністрації глави ДНР» Максимові Лещенку. Про цей епізод у своєму інтерв’ю тоді розповідав польовий командир бойовиків Олександр Ходаковський, і тепер це відео активно тиражується в Елісті.

 

Обурені калмицькі активісти засумнівалися в законності призначення Трапезнікова й написали листа генпрокуророві Росії Юрію Чайці з проханням перевірити наявність у Трапезнікова російського громадянства, а також його освіту й трудовий стаж. «Трапезніков жодного дня не працював на території Росії, не знає Конституції Російської Федерації, федеральних законів, Конституції, законів та інших нормативних правових актів Республіки Калмикія, статуту муніципального утворення — міста Елісти та інших нормативних правових актів місцевого самоврядування. Крім того, Трапезніков Д. В. у 2017 році закінчив магістратуру Донецької академії управління та державної служби, у 2017-му магістратуру в Кабардино-Балкарському державному університеті, у 2018-му Донецьке вище загальновійськове училище. Ці обставини викликають обґрунтований сумнів. Як могла людина у 2017 та 2018 роках закінчити три навчальні заклади в різних країнах?» — ідеться в листі.

 

Відповіді на запит активісти поки що не публікували, але навряд чи російська прокуратура скасує скандальне призначення. Якщо такого токсичного персонажа з темним минулим спочатку погодили на посаду мера Елісти, навряд чи когось може збентежити його фейковий диплом, надрукований у Донецьку на принтері.

 

 

А самі активісти в Калмикії планують продовжувати протести проти призначення Трапезнікова. Під час нещодавньої акції один з ораторів навіть виступив українською мовою, причому зробив це краще за багатьох українських депутатів і чиновників. «Хочу звернутися до Трапезнікова ненависною йому українською мовою. Пане Трапезніков, ви зневажали й знищували українську мову на Донбасі. Ви приїхали в Елісту та Калмикію, щоб знищувати калмицьку мову? Чи ви поважаєте нашу калмицьку мову? Відповідайте калмицькому народу!» — звернувся з трибуни до Трапезнікова мешканець Елісти.

 

Іронія долі. У Росії придумали «ДНР», щоб боротися з українізацією України, але вийшов зворотний ефект — українська мова звучить у центрі Елісти. Утім, в «ефективних російських менеджерів» завжди так. За що не беруться — виходить навпаки. Тож не дивно, якщо і в Калмикії історія у підсумку закінчиться тим, що призначення деенерівця спровокує локальний Майдан. А там і до Калмицької народної республіки недалеко. Такі приклади були в зовсім недавній історії. 1986 року в Казахстані першим секретарем призначили Геннадія Колбіна — чиновника, який очолював Ульяновську область у Росії й жодним чином не був пов’язаний із республікою. Це спричинило величезні протести в Алмати: молодь повстала проти призначення чужинця. Масові заворушення в Казахстані хронологічно випередили навіть виступи в Балтії й були одним із перших «дзвіночків» розпаду СРСР.