Світ 2019-10-21 15:44 Марія Очеретяна

Brexit is coming. Шість запитань про нову угоду між ЄС та Британією

Яке місце Північної Ірландії у переговорах, та чи може вона вийти зі складу Великої Британії?

Після тижнів переговорів прем'єр Великої Британії Боріс Джонсон врешті уклав угоду з Євросоюзом про вихід Британії з організації. У ній детально описуються стосунки між державою та ЄС після Brexit. 

 

Євросоюз довгий час відмовлявся укладати угоду на запропонованих умовах, а сам британський прем'єр неодноразово заявляв, що виведе країну з ЄС і без угоди. 

 

У Foreign Policy Journal відповіли на головні запитання щодо нової угоди про Brexit та того, чому її відмовлялися укласти так довго.

 

1. Що пропонував Боріс Джонсон?

 

Умови, запропоновані Джонсоном, мало відрізнялися від пропозицій його попередниці Терези Мей. Єдина відмінність була в економічному статусі Північної Ірландії та управлінні кордоном між нею та Республікою Ірландія, що ділять між собою один острів.

 

ЄС та уряд Ірландії хотіли, щоб кордон залишався відкритим і безперешкодним. Проте уряд Джонсона хотів забезпечити статус Британії як окремої економічної одиниці. Оскільки між Британією та ЄС після Brexit набувають чинності нові мита та тарифи, був необхідний спосіб перевіряти товари, що ввозять до Ірландії. 

 

 

Це питання також ускладнювалось стосунками Джонсона з "Демократичною юніоністською партією" Північної Ірландії (DUP). Партія рішуче виступає проти угоди, де Північна Ірландія матиме інший статус, ніж решта територій Британії.

 

2. Що сталося з "бекстопом"?

 

Версія угоди, запропонована Терезі Мей, включала "бекстоп" - механізм страхування, який би підтримав Північну Ірландію. Цей пункт дозволив би членам Об'єднаного Королівства  в разі потреби самостійно реалізовувати свої економічні інтереси. 

 

Мей відхилила угоду, заявивши, що "жоден британський прем'єр ніколи б на це не погодився".

 

Утім, Джонсон пішов на поступки. Хоча формально Північна Ірландія буде частиною митного союзу Об'єднаного Королівства, фактично країна залишиться в митному союзі ЄС.

 

Відповідно до пропозиції прем'єра, ірландський кордон залишатиметься відкритим для транспортного руху та торгівлі. Новий кордон між ЄС та Британією встановлять в Ірландському морі. 

 

3. Що таке DUP, і чому вона має такий великий вплив?

 

Демократична юоністська партія підтримує Brexit, але хоче, щоб Північна Ірландія зберегла міцні економічні зв'язки з Республікою Ірландія. 

 

Вибори 2017 року принесли катастрофічний результат консерваторам на чолі з Мей. Вони втратили переважну більшість у парламенті і були вимушені шукати підтримки в депутатів DUP, щоб приймати необхідні їм закони, в тому числі, законодавство щодо Brexit.

 

 

Ця домовленість дала юніоністам вето щодо переговорів про Brexit. Вони могли відхилити будь-яку умову, яка їм не сподобалася, впевнені, що жодна інша партія не підтримає уряд. 

 

4. Чи може британський уряд скинути DUP?

 

DUP не підтримали угоду про Brexit, зазначивши в офіційній заяві, що вона "не приносить користі економічному добробуту Північної Ірландії та підриває цілісність ЄС". 

 

Утім, вплив партії в парламенті вже не такий великий, порівняно з 2017 роком. Голоси депутатів DUP вже не є обов'язковою умовою укладання угоди. 

 

Зокрема, зростає кількість консерваторів, які відхилили умови Мей, але підтримують Джонсона. Також значна частина депутатів-лейбористів підтримує позицію прем'єра щодо угоди.

 

5. Що це означає для Північної Ірландії? 

 

Лоялісти Північної Ірландії завжди насторожено ставилися до британського уряду, але мовчали під час усього процесу Brexit, очевидно, впевнені, що DUP захищає їхні інтереси. Однак зараз DUP атакуються з боку інших юніоністських партій Північної Ірландії, які вважають угоду Джонсона гіршою, ніж Мей. 

 

Незадоволення також може перерости у вуличні протести. Після публікації нової угоди Джонсона місцеві ЗМІ повідомили, що воєнізована група "Асоціація оборони Ольстера" почала готувати масштабні акції протесту та демонстрації. Активісти зазначають, що не підтримують насильства, але не можуть відповідати за маси людей, що вийдуть на вулиці. 

 

У Центрі стратегічних та міжнародних досліджень ситуацію називають "передконфліктною". Наразі конфлікт неактивний, але одна зі сторін стає більш збудженою, антагонізує іншу сторону та посилює напруженість. 

 

6. Чи може Північна Ірландія вийти зі складу Об'єднаного Королівства? 

 

За британським законодавством, будь-які зміни конституційного статусу Північної Ірландії повинні бути закріплені шляхом референдуму на обох частинах Ірландії.

 


Історично на території Північної Ірландії більшість населення була юніоністами, що підтримували єдність з Великою Британією. Проте останнім часом все активнішими почали ставати ірландські націоналісти. 

 

Джонсон симпатизує юніоністам, проте в залежності від настроїв населення може визначити політично доцільним передати проблеми Північної Ірландії Дубліну. 

 

Хоча офіційна політика уряду полягає у збереженні територіальної цілісності Британії, останні опитування показали, що 59% консерваторів хочуть проведення Brexit. Навіть якщо це означатиме вихід Північної Ірландії зі складу держави.