Світ 2019-11-03 20:13 Вірджинія Кірст
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Останній шанс Сальвіні

Після відставки Маттео Сальвіні виступає проти жовто-червоного уряду й щодня вимагає «повернути італійцям право вирішувати». Але з цим йому доведеться почекати до 2022 року. Проблема в тому, що відколи він пішов з уряду, його популярність падає

Над площею Сан-Джованні в Римі море прапорів, особливо багато стягів Венеції, Ломбардії та Сардинії. Раз по раз зринають барви італійського триколора: зелена, біла, червона смужки. Тепле осіннє пообіддя, кілька хмаринок на синьому небі дарують людям тінь. Площа напов­нена людьми, більшість стоїть групами, є й такі, що розстелили на бруківці ковдри й обмінюються принесеними наїдками.

 

У багатьох у руках прапори: на деяких партійні емблеми, однак частіше вони належать італійським регіонам. Люди хочуть показати, із якої далечіні приїхали до своєї столиці, щоб цієї суботи протестувати проти коаліції соціал-демократичної Демократичної партії та популістського «Руху 5 зірок», яку тут усі зневажливо називають «урядом посад». Адже, на їхню думку, урядовцям ідеться тільки про їхню владу, про те, щоб утриматися на добре оплачуваних посадах, а не про керівництво Італією в інтересах народу.

 

Усі вони прийшли на заклик керівника «Північної ліги» та колишнього міністра внутрішніх справ Маттео Сальвіні, який цією демонстрацією сили у формі мітингу ознаменував своє нове становлення як лідера партій правого спектра. Він був тим, хто придумав цю назву, бо дві урядові партії, які раніше були запеклими ворогами, об’єдналися в коаліцію після того, як у серпні він пішов з уряду. Тоді Сальвіні спекулював темою нових виборів, а його політичні опоненти цьому перешкодили. Відтоді керівник «Ліги» виступає проти жовто-червоного уряду й щодня вимагає «повернути італійцям право голосу». Та оскільки нова коаліція (ще) не розсварилася, йому доведеться чекати чергових виборів у 2022 році. Це тривале очікування для нього проблема, бо з часу виходу з уряду його популярність падає: із 40% голосів у серпні «Ліга» опустилася до 31,5%.

 

Читайте також: Прем'єр Італії заявив про відставку

 

Підтримка Сальвіні зменшується не останньою чергою тому, що імідж сильного лідера, який він мав, підірваний провалом його плану. Сьогодні повна площа йому потрібна, щоб показати, що він може зупинити втрату голосів, що його поразка в серпні була лише програною битвою, але він цілком може виграти війну. Його прихильники це знають. Як-от 46-річний Алеccандро Моретті. Інженер, брюнет, із зеленою хусткою «Ліги» на шиї, він приїхав сьогодні вранці з північноіталійського Бергамо, що за 600 км від Риму. «Ми знаємо, про що говоритимуть, — пояснює чоловік, — і прийшли сюди, щоб висловити своїм політикам підтримку».

 

Моретті підтримує «Лігу» з часу її заснування в 1991‑му, бо для нього це перша партія, яка завжди поруч із проблемами людей. Так, колись Сальвіні сам їздив селами та периферією Північної Італії, щоб вислухати турботи людей, пригадує Моретті. Не розчарував його керівник «Ліги» й протягом 14 місяців в уряді. «Я самозайнятий інженер, і мені доводилося платити 65% податків включно із соціальними внесками, то був грабунок», — каже він без тіні люті.

 

Проти різниці між Північчю та Півднем Італії

 

Полегшення Моретті відчув аж після зменшення податків для самозайнятих, яке запровадив Сальвіні. Отже, він типовий виборець «Ліги», коріння якої на економічно сильній Півночі країни. Але найпотужнішою партією Італії вона змогла стати лише після того, як за неї стали голосувати численні виборці на Півдні.


На сьогоднішній демонстрації є й вони: Массімо Джонфрідо приїхав до Риму із сицилійських Сиракуз. Це високий, широкоплечий чоловік у білій сорочці, на руці в нього годинник із синім циферблатом і написом Maserati. Два роки тому він вступив у партію «Ліга», бо сподівається від Сальвіні нового типу політики. «У нас завжди при владі ті, хто думає не про майбутнє, а тільки про власні інтереси, — каже Джонфрідо, агент за професією, і правою рукою витирає з голови кілька крапель поту. — Далі так тривати не може, Південна Італія на 30 років відстає від Півночі, особливо за рівнем інфраструктури. Я сподіваюся, що «Лізі» вдасться й у нас реалізувати все те, що функціонує на Півночі».
Він сповнений надій, бо в кількох містах на Сицилії мерами вже стали члени «Ліги» й там ситуація поступово змінюється: політики, за його словами, дотримуються обіцянок, а якщо щось зробити неможливо, то не обіцяють того, а шукають вирішення. Джонфрідо організував транспорт для прихильників «Ліги» із Сицилії до Риму. «Прибуло загалом 1,2 тис. людей», — гордо каже він із накинутим на плече сицилійським прапором. І всіх їх об’єднує прагнення нових виборів.
Сальвіні обіцяв зібрати на площі, яку традиційно використовують політичні ліві, 100 тис. людей і свідомо применшив кількість. На площі перед Латеранською базилікою, кафедральним собором римського єпископа, місця вдосталь і для більшої маси людей.

 

Читайте також: Група ультраправих у Європарламенті отримала назву "Ідентичність і демократія"

 

«Мали би бути нові вибори»


Газета La Repubblica писала, що «Ліга» сподівалася зібрати вп’ятеро більше демонстрантів, ніж офіційно оголосила. Врешті, лідер опозиції гаслом #orgoglioitaliano («Гордість Італії») в інтернеті й на білбордах тижнями рекламував мітинг, який відбувся 19 жовтня.


Дата, звісно, невипадкова: на 27 жовтня в Умбрії були заплановані регіональні вибори, і Сальвіні хотів подбати про те, щоб уперше за 50 років не вибрали лівий уряд. Попри те що невеличкий регіон у масштабі держави навряд чи є вирішальним, це була б символічно дуже важлива для Сальвіні перемога: успіхом правих партій на виборах він хоче довести, що актуальний уряд в Римі не відповідає настроям у країні. «Ми виграємо вибори в усіх регіонах і відправимо цей уряд додому!» — кричатиме він згодом із трибуни.


У тому, що ця стратегія спрацює, переконана й 29-річна Марія Джузепіна Тампоні, яка вранці прилетіла до Риму із Сардинії. «Ми почуваємося обдуреними, бо мали би бути нові вибори, — каже молода жінка у великих чорних сонячних окулярах і з червоною помадою на губах. — Результати перегонів до Європарламенту чітко показали, що в Італії є більшість за праві партії». На Сардинії правоцентристській коаліції в лютому вдалося усунути з уряду Демократичну партію. Тепер Тампоні сподівається на такий результат і на національному рівні.

 

Читайте також: Сальвіні назвав Макрона "жахливим президентом"

 

Влітку Сальвіні вважав себе непереможним


Коли Сальвіні в білій сорочці та джинсах, як останній промовець, виходить на сцену о 17-й годині, він купається в нестримних оплесках публіки. Нещодавно в нього були проблеми зі здоров’ям, а в середу він навіть опинився в лікарні через ниркову коліку. Сьогодні до своїх прихильників він звертається спокійно й чітко, жартує з ними й уже не такий агресивний, як був улітку, коли вважав себе непереможним. Поразка та минулі тижні позначилися на ньому. Але виступ зі сцени перед своїми прихильниками, які прибули з усієї країни, точно йде йому на користь. «Сьогодні ви головні герої, — каже Сальвіні, — а не ми тут на трибуні. Я обіймаю кожного з вас». Чоловік у сірій бейсболці та футболці з портретом лідера «Ліги» кричить йому, що навмисне приїхав аж із Осло.

 

«Було 200 тис. людей», — підсумовує Сальвіні й передає привіт усім, кому не вдалося прийти на площу. Поліція ж повідомляє про значно меншу кількість учасників демонстрації: близько 50 тис. Зрозумілішою картина буде після підрахунку голосів в Умбрії, де вибори відбулися 27 жовтня. Тоді стане відомо, чи дотримає він слова, даного прихильникам наприкінці промови: «Разом ми змінимо історію цієї країни».