Світ 2019-11-04 16:57 Анатолій Шара

DIE WELT: Північний потік - 2 та Україна, загадкове вбивство Аль-Багдаді, неспокій в Іраку

Огляд головних тем провідного німецького видання

Даніель Ветцель пише про те, що, Росія вважається переможцем в битві за газ, але це не зовсім так. “Північний потік - 2” буде побудовано. Данія дала свій дозвіл на прокладання газогону по своїй території. Але головними переможцями цього процесу є все одно - США та Україна. Хоча американцям і не вдалося досягнути своєї головної мети - повністю припинити будівництво газогону, тим не менш, вони спромоглися завдяки дипломатичним засобам, затягнути реалізацію проекту рівно настільки, щоб забезпечити Україні важливу перевагу на переговорах з Росією відносно транзиту газу. Строк дії Договору про транзит російського газу через територію України закінчується 31 грудня цього року. І без його пролонгації “Газпром” не зможе виконувати свої зобов’язання перед західноєвропейськими партнерами. Саме через цю причину російський концерн всіма силами домагався побудувати “Північний потік - 2” ще в цьому році. Але тут вони зазнали невдачі. Навіть зараз з дозволом Данії технічно вже не вийде це зробити. Путін думав, що перемога вже в нього в кишені, але ніт. Йому доведеться домовлятися з Україною. І тут вже Київ просто зобов’язаний скористатися ситуацією. Отже, американці досягли свого - стабілізації України.

 

Читайте також: Die Welt: Подвійна мораль Норвегії в питанні клімату

 

Альфред Хакенсберґер намагався розібратися з загадковим вбивством Аль-Багдаді. За лідером «ІДІЛу» полювали роками. Було зрозуміло, що рано чи пізно його зловлять. Але операція спецназу США викликає багато запитань. Адже саме місце її проведення провокує їх. Вашингтон переконує в тому, що його війська вбили лідера «ІДІЛ» в провінції Ідліб. Але його перебування там викликає серйозне нерозуміння. Адже це дуже небезпечне місце для Аль-Багдаді. США завдали дошкульних поразок його військам і контролювали тактичну ситуацію. Тому власне те, що лідер ІДІЛ перебував в провінції Ідліб і є вкрай не логічним кроком. Можливо, він хотів досягти перемовин з своїми супротивниками з інших ісламських організації. Аль-Багдаді завжди відзначався продуманими рішеннями, тому очевидно, він мав вагомі причини перебратися в Ідліб. При цьому, варто зазначити, що востаннє на публіці він з'явився у Багузі ще в 2018 році. Це місто розташоване в іншому кінці Сирії. Але тоді його прибічників вибили звідти. І більше ніхто нічого не чув про Аль-Багдаді. Зараз багато хто хоче “примазатися” до вбивства лідера «ІДІЛу». Так, про свою винятково вирішальну роль говорять в Демократичних силах Сирії, Ірак наполягає на тому, що надавав важливу інформацію. Туреччина теж не проти взяти хоч якусь частину слави. Але запитань більше ніж відповідей. Для послідовників «ІДІЛ» смерть Аль-Багдаді стала тяжким ударом. Але можна бути впевненим, що складати руки, а головне зброю, вони не збираються. Тому можна очікувати подальших терактів.

 

Читайте також: Die Welt. Ісландія: «Ми не парк розваг»

 

Цей же автор переконаний, що поки всі спостерігали за ситуацією в Сирії, то проспали внутрішнє напруження в Іраку. Ситуація в ключовій країні регіону нестабільна. Безлади дестабілізують Ірак. Голову підіймають терористичні банди. Ірак зараз це місце, де розгортаються масштабні заворушення. Багато загиблих. А бунтують іракці через повальне безробіття, тотальну корупцію та відсутність інфраструктури. Це давнішні проблеми країни. Але за них ніхто по-серйозному так і не брався. Якщо ситуація вийде з-під контролю, то це безумовно матиме надзвичайно серйозні наслідки для всього Близького Сходу та Європи. Ця країна стала ареною боротьби глобальних сил: сунітська Саудівська Аравія проти шиїтського Ірану, а також США, які стоять за саудитами та Росією, яка підтримує іранців. Багато спостерігачів підозрюють, що протестні настрої розпалили про-іранські сили. Баланс між шиїтською більшістю та великою сунітською меншиною в Іраку є основним у забезпеченні стабільності країни. Підйом радикального ісламського сунітського «ІДІЛу» почався тоді, коли шиїти отримали владу майже десять років тому і почали придушувати сунітів у країні. Безлади в Іраку загрожують конфесійній рівновазі та розпалюють нову громадянську війну і сприяють відновленню Ісламської держави. Повстання в Іраку зараз спрямовані проти шиїтської еліти та їх покровительської системи, яку довели до ідеального стану. Хоча необхідно все ж сказати, що люди хочуть реальних змін в країні. Корупція та кумівство серед основних причин. Ірак став на дуже небезпечний шлях і потрібно прикласти не мало зусиль, щоб з нього звернути.