Економіка 2019-11-22 13:01
  ▪   Новини партнерів

Київський міжнародний економічний форум – 2019: Україна очима іноземців

Головною особливістю КМЕФ-2019 став підвищений інтерес до події представників іноземних держав, які дивляться на Україну під новим кутом у зв’язку з оновленим політичним циклом.

У столиці Україні завершився Київський міжнародний економічний форум (КМЕФ), який є найбільшим комунікаційним майданчиком, що об’єднує представників влади, вітчизняного та закордонного бізнесу, міжнародних організацій, експертів економіки. Головною особливістю КМЕФ-2019 став підвищений інтерес до події представників іноземних держав, які дивляться на Україну під новим кутом у зв’язку з оновленим політичним циклом. Про те, що саме говорили іноземці про Україну на КМЕФ-2019, - у матеріалі нижче.

 

Джек Ма – спеціальний гість КМЕФ

 

Перший візит в Україну китайського підприємця, засновника гіганта електронної комерції Alibaba Джека Ма, що відкривав перший день КМЕФ, викликав величезний інтерес в української аудиторії та медіа. Промову Джека Ма, який говорив про філософію підприємництва, освіту, концепції розвитку бізнесу і формулу успіху, розібрали на цитати.

 

Розмірковуючи про те, що необхідно Україні, Джек Ма порадив першочергову увагу приділяти приватному сектору,  в особливості малому бізнесу, підвищенню ролі підприємця в економіці й захисту інвесторів. Китайський підприємець вважає, що уряду України варто розвивати чотири головні напрямки – електронний уряд, інфраструктуру, підприємництво та освіту.

 

Інвестиційний потенціал України

 

Організатори КМЕФ одним із найважливіших завдань вважають підвищення інвестиційної привабливості України. Закордонні експерти висловили свою думку щодо привабливості України для інвесторів і дали низку рекомендацій щодо реформування інституціонального середовища, яке на сьогодні перешкоджає залученню більшої кількості інвестицій в українську економіку.

 

Маттео Патроне, директор ЄБРР у країнах Східної Європи й Кавказу, під час КМЕФ повідомив, що Україна для ЄБРР є другим за важливістю ринком після Туреччини. Кредитний портфель ЄБРР за проєктами в Україні складає $1,2 млрд, ключові напрямки вкладень – енергетика й інфраструктура. На думку Патроне, Україні для забезпечення стійкого зростання необхідні пом’якшення монетарної політики, демонополізація й забезпечення верховенства права.

 

У свою чергу Жан-Жак Сулакру, заступник начальника управління корпоративних фінансів Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), зарахував до найбільш перспективних галузей української економіки для іноземних інвесторів агросектор, видобувну промисловість, альтернативну енергетику та IT. Сукупний обсяг вкладень ЄІБ в країни, що розвиваються, становить $8 млрд, у 2019 році країнам Східної Європи було надано $700 млн.

 

Томаш Фіала, генеральний директор і голова інвестиційної компанії Dragon Capital, заявив про те, що з 2015 року його команда залучила в Україну $ 500 млн інвестицій, а середня ставка прибутковості від інвестиційних проєктів склала 35%. Фіала вважає, що в умовах низьких кредитних ставок на світових ринках країни, що розвиваються, в тому числі Україна, становлять особливий інтерес для інвесторів.

 

Джованні Сальветті, керуючий директор міжнародної банківської групи Rothschild в країнах СНД, підкреслив, що до України виявляють інтерес міжнародні інвестори, однак для припливу капіталу українській владі необхідно продовжувати структурні реформи, боротися з корупцією та забезпечувати верховенство права.

 

Україна у світі високих технологій

 

Глава представництва ЄС в Україні Матті Маасікас, що був присутнім на КМЕФ, вважає, що Україна повинна позиціонувати себе на міжнародній арені як експортера IT-продуктів. Основний капітал України, на думку дипломата, - освічені й висококваліфіковані фахівці, які здатні створювати IT-продукти світового рівня. Пріоритетами діяльності нового Кабміну України повинні стати боротьба з корупцією й створення сприятливого бізнес-середовища.

 

Солідарний з думкою Маасикаса посол Франції в Україні Етьєн де Понсен. «Україна – це не стільки про агросектор, скільки про IТ-орієнтації. Випускники-інженери українських вишів повинні стати базисом для розвитку IТ-галузі країни, забезпечуючи успіх не тільки столиці, але й Харкову, Львову, Одесі», - зазначив Понсен.

 

Каймо Кууск, посол Естонії в Україні, вважає, що Україна вже реалізовує наявний потенціал, зокрема у сфері IТ. При цьому дипломат покладає великі надії на нову українську владу щодо реалізації комплексу реформ, які забезпечать стійке зростання вітчизняної економіки. Відзначимо, уряд України нещодавно заявив про те, що буде переймати досвід Естонії, одного зі світових лідерів IT-індустрії, у створенні «електронної держави».

 

Імідж та репутація України на міжнародній арені

 

Під час прес-конференції, що відбулась у рамках КМЕФ, ініціатор Форуму Василь Хмельницький, засновник холдингової компанії UFuture, заявив про те, що його команда готова сприяти новій владі у питаннях залучення інвестицій у країну, а також у покращенні іміджу та репутації України на міжнародній арені. З цією метою на Форум були запрошені Ніколас Джордж Тред, співзасновник й операційний директор Reputation Institute, а також Роберт Говерс, голова International Place Branding Association та один з найбільш впливових експертів з питань побудови й просування брендів міст, регіонів та країн.

 

Ніколас Джордж Тред акцентував увагу на необхідності створення для України наративу щодо того, чим хоче бути відомою країна у світі. Репутація у сучасному світі, вважає Тред, стає новою «валютою» й самодостатнім економічним фактором: чим вища репутація – тим більше інвестицій, туристів, більш низькі кредитні ставки і так далі. Також Тред порадив уряду довгострокові репутаційні програми.

 

У свою чергу Роберт Говерс заявив, що Україна не повинна залежати від чужих чуток й маніпуляцій, а самостійно працювати над іміджем. Говерс навів приклад частого згадування України у контексті намагань ініціювати імпічмент Дональда Трампа – це, на думку експерта, негативний інформаційний шум. Україні, вважає Говерс, необхідно працювати по всім можливим напрямам – від економіки й туристичного сектору до проведення активних кампаній у соціальних мережах.

 

КМЕФ-2019 вирізняється рекордною кількістю партнерів, яких залучив Форум в цьому році.  Стратегічним партнером виступила холдингова компанія UFuture.  Трансформаційним партнером - «Миронівський хлібопродукт». Фінансово-економічним партнером - «Райффайзен Банк Аваль».  Енергетичним партнером - ДТЕК.  Для великого вітчизняного бізнесу майданчик КМЕФ надає можливості знайти нових партнерів, вивчити зарубіжний досвід і донести свою позицію уряду. Інтерес бізнесу до КМЕФ-2019 підкреслює націленість великих національних гравців розвивати комунікаційні майданчики, які орієнтовані на впровадження механізмів сталого зростання української економіки.

 

КМЕФ-2019 став найбільш масовим за період свого існування: 2000 учасників, понад 120 спікерів з 30 країн, 22 дискусійні панелі. Втім, організатори Форуму націлені на розширення географії представництва учасників й очікують, що в наступному році Форум буде масштабнішим. У 2020 році Київський міжнародний економічний форум пройде 23 та 24 жовтня.