Світ 2019-11-29 16:03 Марія Очеретяна

Активізація молоді та ймовірне відокремлення Шотландії. Що пишуть ЗМІ про британські вибори

Тиждень.ua зібрав думки політичних оглядачів про можливі результати британських виборів та їхні наслідки.

До дострокових парламентських виборів у Великій Британії залишається близько двох тижнів. Від результату залежить майбутній курс держави: чи вдасться прем'єр-міністру Борісу Джонсону виконати давню обіцянку та вивести країну з Євросоюзу. 

 

Політичний редактор Ендрю Вудкок у тексті для Independent зазначає що під час останнього дня подачі документів для голосування зареєструвалася рекордна кількість британців. Понад мільйон із них - молоді виборці, які, на противагу курсу Британії, не підтримують Brexit. 

 

У Британії діє група People’s Vote ("Людський голос"), яка налаштована проти виходу з ЄС. Група працює з молоддю та переконує її голосувати на виборах, а також прораховує, як можна протистояти консерваторам. Зокрема, зазначає директор групи Джеймс Макгрорі, виборців в окрузі Охіл і Південний Пертшир закликають голосувати за "Шотландську національну партію" і Джона Нікольсона, який сподівається завадити консервативній більшості ухвалити законодавство про Brexitє 

 

"Ми всі можемо погодитися, що ці 25 місць (у парламенті - ред.) є критичними. Зараз настав час, щоб усі закотили рукави та почали боротьбу", - вважає Макгрорі. 

 

Аманда Четверд-Ковісон, співзасновниця молодіжної кампанії за референдум щодо виходу з ЄС "За наше майбутнє", зазначає: "Понад мільйон молодих людей зареєструвалися, щоб проголосувати на виборах, упродовж останніх кількох днів. Тепер ми повинні переконатися, що люди розумно використають ці голоси". 

 

 

The Economist пише, що результати дострокових виборів у Британії особливо складно передбачити з двох причин: "По-перше, виборчий пейзаж країни суттєво змінився. Від поляризації держави на два табори є лише залишки, оскільки стара двопартійна система роздробилась. Шотландські та валлійські націоналісти також сформували політсили".

 

По-друге, зазначають у тексті, за старою виборчою системою, місце в парламенті отримує кандидат, який набирає більшість голосів на своєму окрузі. Нараз виборці почали голосувати тактично: вони обирають кандидатів, які їм подобаються, а не підтримують окрему політсилу: "Різні куточки країни розгойдуються у, на диво, різних напрямках".

 

Також зазначається, що виборці схвильовані не лише достроковими виборами, але й проблемами Національної служби охорони здоров'я та підвищенням рівня деяких видів насильницьких злочинів. "Торі намагаються переконати виборця, що вони є справжньою "партією охорони здоров'я" - титул, на який зазвичай претендують лейбористи. Тим часом лейбористи намагаються перехопити консервативну сферу зацікавлень у галузі правопорядку, де, як стверджується, скорочення витрат торі завдало шкоди поліції", - йдеться у тексті. 

 

Очікується також, що партії спекулювати на інших темах: від економіки до зміни клімату. 

 

 

Журналіст Мартін Кетл для The Guardian пише про можливі наслідки від результатів дострокових виборів для частин Сполученого Королівства - Шотландії та Північної Ірландії. Зокрема, зазначає він, у разі перемоги консерваторів та виходу держави з Євросоюзу Шотландія може проголосувати за незалежність, а Північна Ірландія - об'єднатися з Республікою Ірландія, що залишається в ЄС. 

 

"У середу (27 листопада - ред.) "Національна партія Шотландії" повторила свою вимогу, щоб референдум про незалежність Шотландії провели у 2020 році. Профспілки Північної Ірландії зараз бунтують проти угоди про Brexit. Про це все місяцями говорять у новинах, але все ж це не є предметом передвиборчих дебатів", - пише Кетл. 

 

Більшість партій орієнтують свою передвиборчу кампанію на англійського виборця, оскільки Англія надає 82% депутатів до Палати представників - 533 із 650. Журналіст вважає, що Англія звикла нехтувати інтересами решти територій, проте зараз ця "звичка нехтувати" може "виявитися смертельною". 

 

 "Якщо жодна з основних партій не може виступати за національний союз (Сполученого Королівства - ред.) шляхами, які влаштують більшість зі складових націй, то хто зможе?" - підсумовує Кетл.