Світ 2019-12-05 15:17 Марія Очеретяна

Китай та Росія наближаються. Про які загрози говорили на саміті НАТО

Країни-члени Альянсу обговорили потенційні виклики для організації.

Лідери країн-членів НАТО 3-4 грудня зібралися у Лондоні на дводенний саміт., щоб поговорити про тероризм, загрозу з боку Китаю та захист від Росії. Тиждень.ua зібрав основні заяви, які звучали під час зустрічей.

 

Загроза з боку Росії 

 

Потенційна загроза з боку Росії залишається одним із головних питань порядку денного НАТО. Як передають ABC News, перед самітом президент РФ Владімір Путін заявляв, що росіянам потрібно зміцнювати свої Збройні сили, оскільки "розвиток військової інфраструктури НАТО біля російського кордону становить потенційну загрозу національній безпеці РФ". 

 

Держави-члени НАТО на європейському кордоні з Росією найбільше хвилюються через її можливий напад, тому під час саміту держави узгодили оновлений план захисту Польщі, Литви, Латвії та Естонії у випадку наступу РФ.

 

"Ці плани щодо захисту різних союзників регулярно переглядаються, і сьогодні ми погодили оновлений план для країн Балтії та Польщі",- сказав генсекретар НАТО Єнс Столтенберг, додавши, що на зустрічі Альнсу було також ухвалене рішення про потроєння сил швидкого реагування.

 

Туреччина, курди і боротьба з тероризмом

 

Як повідомляє France 24, перед вильотом на саміт НАТО президент Туреччини Таїп Ердоган пригрозив, що не підтримає план оборони Польщі та країн Балтії у разі нападу Росії, якщо Альянс не визнає курдські "Демократичні сили" терористами: "Якщо наші друзі в НАТО не визнають терористичними організаціями тих, кого ми вважаємо терористами, ми будемо проти будь-якого кроку, зробленого там (під час саміту - ред.)". 

 

Президент Франції Еммануель Макрон у відповідь заявив, що не бачить можливого консенсусу із Туреччиною у цьому питанні. Він різко розкритикував Анкару і відкинув її твердження, ніби "Демократичні сили Сирії" є правонаступниками "Курдської робітничої партії", що вела довгу повстанську кампанію проти турецької держави та класифікується як терористична група. Також французький лідер нагадав про купівлю Туреччиною російських ракетних установок: він заявив, що це суперечить її членству в НАТО. 

 

Після зустрічей між Ердоганом, президентом США Дональдом Трампом та лідерами Польщі, Литви, Латвії та Естонії глава Туреччини погодився не блокувати план оборони, але не відмовився від позиції щодо курдів. Утім, зазначає видання, не зовсім зрозуміло, що Ердоган отримав за свою підтримку. 

 

"Смерть мозку НАТО": конфлікт Трампа і Макрона

 

Минулого місяця Макрон заявив про відсутність координації між США та іншими країнами-членами Альянсу, назвавши це "смертю мозку НАТО". Трамп відповів йому, що ця заява є образливою, і ніхто не потребує НАТО так сильно, як Франція. Утім, пише Голос Америки, під час спільного брифінгу президентів у рамках саміту Трамп поводився спокійніше. Він зазначив, що "обидві країни (Франція та США - ред.) разом зробили багато". 

 

Під час прес-конференції президент США пожартував про те, що в Сирії на стороні терористів воює багато французів. Макрон на це відповів, що європейці - лише дуже мала частина армії "Ісламської держави": "Будьмо серйозні, дуже велика кількість бойовиків - із Сирії, Іраку та того регіону".

 

Також президент Франції виправив Трампа у його заяві щодо Росії, коли американський лідер сказав: "Президент Макрон та я маємо досить схожі позиції у цьому питанні. Я думаю, що ми відчуваємо, що ми можемо ладнати з Росією. Я думаю, це хороша річ – ладнати з Росією. Це було моїм гаслом під час передвиборчої кампанії, я говорив про це на великих стадіонах, людям це подобалось". Макрон на це відповів, що хоча "важливо мати стратегічний діалог із Росією", це треба робити "без наївності".

 

Китай наближається

 

CNN повідомляє, що Столтенберг під час саміту заявив, що Альянсу варто почати враховувати фактор Китаю: "Китай наближається... Ми бачимо їх у Арктиці, ми бачимо їх у Африці. Ми бачимо, як вони вкладають великі кошти в європейську інфраструктуру і, звичайно, інвестують у кіберпростір. Китай зараз має другий за величиною оборонний бюджет у світі".

 

"Підйом Китаю матиме наслідки для безпеки всіх союзників (НАТО). Є кілька очевидних можливостей, але й очевидних викликів", - заявив він, додавши, що вперше КНР є на порядку денному Альянсу. 

 

Утім, повідомляє CNBC, Столтенберг запевнив, що про створення Ради НАТО-,Китай не йдеться. У 2002 році таку Раду створили з Росією для "поліпшення діалогу і співробітництва" між РФ та Альянсом.