Політика 2019-12-10 11:49 Марія Очеретяна

Десь посередині. Головне з брифінгу Зеленського за результатами "нормандського саміту"

Глава держави розповів про переговори та свої враження від Путіна.

Лідери чотирьох держав 9 грудня зустрілися у Парижі на "нормандському саміті" для того, щоб обговорити урегулювання ситуації на окупованому Росією Донбасі. За результатами переговорів, що тривали вісім годин, президент України Володимир Зеленський провів брифінгТиждень.ua записав головні тези глави держави. 

 

Про газ

 

За словами Зеленського, під час обговорення нового контракту про транзит російського газу до Європи він наполягав на десятирічній угоді, тоді як РФ хоче укласти її лише на рік.

 

"Дуже складно, коли одна сторона наполягає на одному році, а ми наполягаємо на десяти. Я думаю, щось ми знайдемо. Десь посередині", - заявив глава держави.

 

З приводу стягнення з "Газпрому" 3 млрд заборгувань "Нафтогазу" він відповів "Ми готові взяти газом. Це компроміс, на який ми готові йти".

 

Про кордон і особливий статус Донбасу

 

Зеленський зазначив, що запропонував створити у Мінську групу, яка буде займатися виключно питанням поетапного контролю українського кордону.

 

"Цей етап повинен закінчитися до виборів. У президента РФ позиція з Мінськом узгоджена, на жаль. Найголовніший програш для України в Мінську - це кордон", - вважає президент. 

 

Також він заявив, що питання українського кордону для України - безпекове, а для Росії - політичне.

 

Окрім того, глава держави підтвердив, що Україна продовжить закон про особливий статус Донбасу на рік.

 

Про обмін полоненими

 

Президент заявив, що обмін полоненими з РФ повинен відбутися у три етапи: перший - українці, яких утримують на окупованому Донбасі, другий - в Росії, третій - полонені в Криму.

 

"Я хотів ці треки одразу об'єднати, але не вийшло. Тому давайте зробимо перший крок", - зазначив він, додавши, що "хотів би зробити це до кінця року".

 

Про Путіна

 

За словами Зеленського, зустріч із Путіним повинна була тривати 20 хвилин, проте затягнулася на годину.

 

"Складно домовлятись дуже. Але сьогодні були моменти, коли ми в чомусь домовились, у деяких речах. Тому що він кожне питання розбирає на деталі, і ми починаємо навіть кожне слово врегульовувати. Тобто я - інша людина, я швидка людина, я думаю: "раз-раз - і домовились". Ні. Тут інша природна біомеханіка", - відповів президент на запитання про свої враження від лідера РФ.

 

На запитання: "Хто кого?" Зеленський відповів: "Зараз правильно бути дипломатом. Давайте говорити так: нічия". 

 

Про політичні акції

 

"Ну що, акції, ми країна демократична", - відповів Зеленський на запитання про ставлення до протестів проти капітуляції, що проходили на Банковій під час "нормандської зустрічі".

 

Він також пожартував, що шкодує про відкриття Банкової та мітингарів: "неможливо працювати, вони там кричать, гудять". 

 

Про розведення 

 

За словами глави держави, під час переговорів у Парижі всі сторони вимагали розведення сил та засобів упродовж всієї лінії зіткнення, але вдалося домовитися про три ділянки.

 

Розведення повинні провести до кінця березня 2020 року, конкретні ділянки узгоджуватиме контактна група в Мінську. Також Зеленський додав, що доручив начальнику Генштабу Руслану Хомчаку підготувати три точки, на яких провести розведення сил було би найпростіше.

 

Нагадаємо, саміт почався 9 грудня у Єлисейському палаці в Парижі. Участь у ньому беруть Зеленський, Путін, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та французький президент Еммануель Макрон. Радниками Зеленського, окрім Авакова, також є голова Служби безпеки Іван Баканов та начальник Генерального штабу Збройних сил України Руслан Хомчак.

 

Двосторонні зустрічі Зеленського з канцлером Меркель та президентом Макроном завершилися. Після них тривала зустріч “нормандської четвірки” (відбулася за зачиненими дверима), потім - двостороння зустріч Зеленського та Путіна. Після неї відновлюються 4-сторонні переговори.

 

Уночі Офіс президента оприлюднив загальні положення, узгоджені під час переговорів. 

схожі публiкацii