Світ 2019-12-14 11:13 Марія Очеретяна

Джонсон перемагає на виборах. Реакція британський ЗМІ

Що британські ЗМІ пишуть про майбутнє Британії та ЄС після переобрання британського парламенту?

У Великій Британії 12 грудня відбулися дострокові парламентські вибори. Прем'єр Боріс Джонсон оголосив їх після того, як парламентарі вчергове не підтримали законодавство про Brexit та відклали вихід країни з Євросоюзу. 

 

За проміжними результатами, консерватори під керівництвом Джонсона отримують 364 місця у парламенті, чого достатньо для формування парламентської більшості. Що такі результати означають для Британії та ЄС, пишуть британські ЗМІ.

 

Історична поразка лейбористів 

 

Як зазначає ВВС, вибори стали "історичною поразкою" для лейбористів, що були головною опозиційною партією Британії. Лідер лейбористів Джеремі Корбін заявив, що Brexit поляризував передвиборчі дебати та відвернув увагу виборців від інших, традиційніших питань. Політик також оголосив про свою відставку.

 

Деякі округи, які десятиліттями підтримували Лейбористську партію, цього четверга проголосували за консерваторів. Наприклад, валлійське місто Рексем підтримувало лейбористів з 1935 року, але на останніх виборах обрало першого в історії округу консервативного представника. 

 

 

Insider пише, що лейбористам доведеться серйозно переосмислити свою ідеологію. На цих  виборах їхня кампанія будувалася на соціалізмі: вони пропонували збільшити фінансування Національної служби здоров'я, націоналізуючи непопулярні галузі (залізниця, водопостачання, енергетика). Виборці не оцінили цього. 

 

Шотландські націоналісти вимагають новий референдум

 

Лібельно-демократична партія та лейбористи втратили свої позиції у Шотландії, поступившись Шотландській національній партії (SNP). За попередніми результатами, SNP отримає у парламенті 48 місць (із 59, що,призначені для Шотландії) що на 13 більше, ніж після попередніх виборів. 

 

Як пише The Guardian, лідерка партії Нікола Стерджен вже пообіцяла попросити уряд Джонсона надати Шотландії повноваження провести новий референдум про вихід за складу Великої Британії. Як зазначається, у Шотландії консерватори зосередили свою передвиборчу кампанію саме на недопущенні нового референдуму. 

 

 

"Я не претендую на те, що кожна людина, яка вчора проголосувала за SNP, обов'язково підтримуватиме незалежність (Шотландії - ред.), але те рішуче схвалення, яке ми отримали на цих виборах, свідчить, що ми не повинні миритися з консервативним урядом, за який ми не голосували, і не повинні приймати життя за межами ЄС... Я щойно перемогла вибори на підставі аргументу, що Шотландія має право обирати", - зазначила Стерджен.

 

Brexit наближається? 

 

Вихід Британії з Євросоюзу наразі призначений на 31 січня 2020 року. У жовтня Джонсон погодився на торговельну угоду з ЄС, йому залишилося ухвалити законодавство про Brexit у парламенті. Як зазначає ВВС, після виборів це не повинно бути складно, оскільки консерватори отримають у Палаті громад більшість місць. 

 

Зазначається, що якщо 31 січня Британія таки вийде з ЄС, це стане лише першим кроком у тривалому процесі. У Євросоюзу можуть піти тижні на обговорення офіційної позиції щодо продовження торговельних відносин із Британією, оскільки всі 27 країн-членів та Європарламент повинні дійти консенсусу. Тобто офіційні переговори можуть розпочатися у березні. 

 

Під час цих переговорів Британія та ЄС повинні підготувати остаточну угоду, яка стосується не лише торгівлі, але й питань безпеки і правоохоронної діяльності й інших сфер, де необхідне співробітництво. Якщо угоду підпишуть до кінця червня, на її ратифікацію потрібно буде ще кілька місяців.