Світ 2020-01-31 17:33 Лапаєв Юрій

Крістіна Квін: «Найбільшою перешкодою для економічних перетворень є незавершеність судової реформи»

Щоб дізнатися про перспективи американсько-українських відносин, зокрема в енергетичній та оборонній сферах, Тиждень поспілкувався з тимчасово повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін

Якими ви бачите перспективи санкцій проти будівництва «Північного потоку-2»?

— Сполучені Штати вважають, що «Північний потік-2» серйозно підірве регіональну енергетичну безпеку в Європі й стане інструментом у руках Росії для примусу України та інших європейських партнерів. Енергетична безпека наших європейських союзників є давнім стратегічним пріоритетом США. Ось чому нещодавно ухвалений закон про видатки на оборону США містить санкції проти «Північного потоку-2». Вони дають змогу американському уряду за потреби ухвалювати рішення про скасування віз і блокування майна визначених осіб. Тим, хто бере участь у будівництві «Північного потоку-2», доведеться зважити на важкі наслідки санкцій у разі продовження роботи над проектом.

 

Читайте також: Чому Україну не чути у Facebook?

 

Чи могла б Україна стати партнером США в постачанні СПГ до Європи? Що для цього потрібно?

— Енергетичний сектор України після Майдану отримав у спадок неефективні державні підприємства та олігархів, які використовують корупційні схеми для збагачення за рахунок простих людей і державного бюджету. Незважаючи на труднощі, ви досягли значних успіхів у реформуванні енергетичного сектору після Революції гідності. Країна ухвалила й стала впроваджувати законодавство, покликане створити прозорі енергетичні ринки відповідно до європейських стандартів. Коли цей процес завершиться, це пришвидшить інтеграцію України до решти Європи та допоможе створити середовище, що приваблюватиме інвестиції та сприятиме економічному зростанню. США активно підтримують її в цьому процесі.

Диверсифікація джерел енергії критично важлива для енергетичної незалежності України. У цьому контексті збільшення імпорту та потужностей для зберігання СПГ може сприяти зміцненню енергетичної безпеки. Ми й далі співпрацюватимемо з нашими європейськими та українськими партнерами для просування реформ і капітального вдосконалення української транзитної системи. Можливості в енергетичній галузі величезні. Але щоб повністю реалізувати ці можливості, вам потрібно продовжувати енергетичні реформи, створюючи справжні ринкові умови, які залучатимуть і захищатимуть іноземні інвестиції, пропонуючи при цьому рівні умови. Сполучені Штати, зі свого боку, не припинятимуть допомагати Україні перетворювати цей сектор на сучасний, орієнтований на ринок локомотив зростання.

 

Читайте також: Україна очима Трампа

 

Які великі економічні проекти США готові реалізувати в Україні найближчим часом? Якими ви бачите перспективи впровадження в ній малих ядерних реакторів SMR-160 від Holtec?

— США разом з Агентством із міжнародного розвитку (USAID) реалізовують різні проекти для зміцнення економіки України. Наприклад, проект із трансформації фінансового сектору орієнтований на покращення надання фінансових послуг громадянам і підприємствам. USAID також веде кілька програм, ціль яких — підтримка малих і середніх підприємств. Одна фокусується на допомозі МСП стати конкурентоспроможнішими як у себе в країні, так і на міжнародному рівні. Друга підтримує сільськогосподарські підприємства для підвищення їхньої продуктивності й доступу до ринків. Третя спеціально працює з малими та середніми підприємствами на Сході України, щоб вони стали економічно стійкішими. Ми також сприяємо розвитку конкурентоспроможних енергетичних ринків через енергоорієнтований проект, який у підсумку має дати Україні доступну, надійну, стійку та безпечну енергію.

Наша команда Закордонної торговельної служби США активно допомагає американським компаніям, зацікавленим в українському ринку, і місцевому бізнесу, зацікавленому в співпраці з американськими партнерами. Вона також працює з українськими компаніями, що бажають інвестувати в США. Ці зусилля корисні для економік обох наших країн і сприяють зміцненню та зростанню двосторонніх торговельних відносин.

США наполегливо підтримують впровадження в Україні безпечних, надійних технологій SMR. Багато їхніх переваг, таких як відносно невеликий розмір і зменшення капітальних вкладень, пропонують інструменти для покращення енергетичної безпеки України.

 

Читайте також: Любов Кремнієвої долинидо Трампа

 

Ми бачимо доволі тісну співпрацю в галузі оборони між США та Польщею. Як українському уряду домогтися такого рівня партнерства? Чи можливо це взагалі?

— Партнерство в галузі оборони між нашими країнами потужне й далі розширюється. Починаючи з 2014 року США надали Україні понад $1,6 млрд допомоги в галузі безпеки, підтримуючи її на шляху захисту своєї територіальної цілісності, стримування подальшої російської агресії та просування в напрямку сумісності з НАТО. Нещодавно ми вітали такий ваш крок, як придбання додаткових американських ракетних комплексів «Джавелін».

Сполучені Штати й Україна є учасниками двох щорічних військових навчань. «Швидкий тризуб» — щорічні багатонаціональні навчання, орієнтовані на ситуаційне реагування та польові вправи. «Сі Бриз» — багатонаціональні морські навчання, що проводяться в Чорному морі для посилення регіональної морської безпеки.

Американці також готують і консультують українських військових у межах «Спільної багатонаціональної навчальної групи-Україна» (JMTG-U) для покращення внутрішніх оборонних можливостей вашої країни. США мають твердий намір і надалі підтримувати тісне партнерство з Україною задля збереження її суверенітету й територіальної цілісності включаючи Донбас, Крим і її територіальні води.

 

 

Чи бачите ви загрозу перетворення України на бананову республіку в економічному сенсі? Як їй уникнути такого сценарію?

— Якщо коротко, то ні. Україна має розмаїту економіку й докладає значних зусиль для залучення іноземних інвестицій. Нас тішить, що команда президента Зеленського має твердий намір займатися важливими економічними реформами, такими як земельна, лібералізація енергетики й приватизація. Із часу Революції гідності сталося чимало помітних змін: повернення незалежності центрального банку, реформа охорони здоров’я, пенсійна та багато іншого. Але процес явно не доведений до кінця. Найбільшою перешкодою для економічних перетворень є незавершеність судової реформи.

Для досягнення таких темпів економічного зростання, які справді змінили б ситуацію, Україні потрібно більше прямих іноземних інвесторів. Вона має прогрес у цьому питанні, але декого з потенційних інвесторів, ймовірно, все ще стримує думка, що українські суди не досить ефективно обстоюють дотримання контрактів і захищають особисті, корпоративні й інтелектуальні права.

 

 

Які ваші пріоритети як тимчасової повіреної у справах США в Україні?

— Я вважаю, що мені поталанило стати тимчасовим керівником Посольства США в Україні й тісно співпрацювати з українськими партнерами в уряді та громадянському суспільстві в цей динамічний час для країни в політичному, економічному та соціальному вимірах.

Початок мого терміну на посаді тимчасової повіреної збігся з трагічною загибеллю українського авіарейсу під Тегераном. Я відчувала особливу відповідальність керувати командою Посольства США так, щоб зробити все можливе для підтримки народу України в цей нелегкий час. Хочу подякувати президенту Зеленському та його команді за їхні професійні й ефективні дії в цій ситуації. Ми й далі надаватимемо всю можливу допомогу вашому уряду у відповідь на цю трагедію. Сполучені Штати також стоять на боці народу Ірану, який протестує проти репресивного режиму й бореться за своє право вибирати власне майбутнє.

Цей час усе ще дуже складний для українського народу, бо триває агресія Росії, порушується суверенітет і територіальна цілісність вашої країни. США залишаються непохитними в підтримці України проти російської агресії. Наші санкції, пов’язані з мінськими угодами, діятимуть доти, доки РФ не виконає їх повністю та не вийде з Донбасу. Так само наші санкції, пов’язані з Кримом, будуть чинними доти, доки Росія не поверне контроль над Кримським півостровом Україні.

А тим часом США готові сприяти процвітанню українського народу через перетворення України на сучасну демократію, міцно вкорінену на Заході. Я та моя команда зосереджені на тому, щоб допомогти вам створити міцні й стійкі демократичні інститути, реформувати судову систему й вдосконалити верховенство права, досягти економічної та енергетичної безпеки, вирівняти умови роботи в економіці й протистояти тим, хто відмовляється визнати, що правила змінилися. Процвітання України залежить від здатності уряду сприяти привабливому інвестиційному клімату завдяки зменшенню корупції, посиленню економічної конкуренції та залученню підприємницьких навичок і творчості українського народу.

Успіх залежатиме від безперервних зусиль всього українського суспільства — від низових ланок до тих, хто працює в бізнесі, і вищих ешелонів уряду. Ми бачимо, як Верховна Рада, Кабінет Міністрів та Офіс президента швидко просуваються у вирішенні деяких із цих питань. Наприклад, нещодавнє перезавантаження Генеральної прокуратури — це багатообіцяючий крок уперед. На відповідні зусилля потрібен час, але прогрес, досягнутий за останні півроку, справді вражає.

Україна впевнено й чітко рухається в правильному напрямку, тож США й надалі гарантуватимуть їй свою тверду підтримку й партнерство.