Світ 2020-03-02 13:30 Марія Очеретяна

До чого призведе загострення в Ідлібі. Огляд іноЗМІ

Що іноземні ЗМІ пишуть про ситуацію у сирійській провінції та її наслідки?

Увечері 27 лютого внаслідок авіаудару сил режиму Башара Асада та РФ у провінції Ідліб загинули 33 турецьких військовослужбовців, ще десятки отримали поранення. У відповідь турецький президент Реджеп Таїп Ердоган пообіцяв повномасштабний наступ. У ніч на 28 лютого Анкара почала бомбардувати сили Асада, бої тривають досі.

 

Туреччина також заявила, що більше не стримуватиме на кордоні сирійських біженців, які намагаються потрапити до Європи. Станом 1 березня у напрямку кордонів з ЄС прямували понад 70 тисяч мігрантів з Сирії.

 

Тиждень.ua дізнався, що пишуть про загострення конфлікту та його наслідки іноземні ЗМІ. 

 

 Кореспондент ВВС Джонатан Маркус зазначає, що війна в Сирії виходить за рамки гуманітарної катастрофи та перетворюється на геополітичну: "це "порохова бочка", вибух якої може мати глибокі наслідки за межами Близького Сходу". 

 

Маркус пише, що хоча у Сирії триває громадянська війна, різні сили там підтримуються різними зовнішньополітичними гравцями. 

 

"Жорстока гра в Ідлібі, що спричинила тяжке становище такої кількості людей, залишається жахливим свідченням сучасного стану глобальної дипломатії та зацікавлення у цьому такої кількості гравців", - вважає він. 

 

Кореспондент Deutsche Welle Берн Рігерт вважає, що без міграційної угоди з Туреччиною Євросоюз є незахищеним та "оголеним" перед міграційною кризою. Після початку наступу в Ідлібі Ердоган відмовився від угоди, тобто Туреччина більше не перешкоджає сирійським біженцям вирушати до Європи. 

 

"ЄС опиняється без резервного плану. Те, що Греція та Болгарія закрили свої кордони з Туреччиною, щоб запобігти переселенню мігрантів та шукачів притулку до ЄС, є відчайдушним заходом, який не буде працювати довгостроково", - зазначає Рігерт. 

 

Він додає, що, ймовірно, більшість європейських держав можуть зайняти жорстку позицію щодо цього нового напливу мігрантів і очікувати, що відповідальність за неї нестимуть країни із зовнішніми кордонами (Греція, Болгарія, Італія, Іспанія, Хорватія, Словенія, Мальта), що може підірвати принципи європейської солідарності. 

 

Кореспондент CNN Нік Патон Вольш зазначає, що відповідальність за атаку Асада на турецькі війська несе Росія: "Вкрай малоймовірно, що сирійський режим мав волю чи вогневу силу вбити понад 30 турецьких військових без підтримки Москви, що надала зброю або прямо втрутилася".

 

"Ердоган сидить у бруді, який сам створив. Він потоваришував із Росією, придбав їхні (російські - ред.) ракетні системи, повернувся спиною до НАТО, вторгся на північний схід Сирії, незважаючи на благання Європи та Америки, і зараз потрапив у прямий конфлікт зі стріляниною зі своїм новим другом, Москвою", - пише Вольш.

 

Він додає, що Росія ще ніколи не відчувала себе такою могутньою в регіоні.

 

Представник сирійської опозиції Лабіб аль-Нахас у колонці для The Guardian пише, що ЄС повинен допомогти Ідлібу не з моральних причин, а з політичних. 

 

"Гуманітарна катастрофа Ідліба показала, що уроки Другої світової війни досі засвоюються: заспокоїти диктаторів, які готові вбити величезну кількість людей, ніколи не вийде. Якщо Європа знову не прислухається до цих уроків, поплатяться не тільки сирійці", - наголошує опозиціонер. 

 

Він додає, що Європа не повинна залишати Туреччину єдиною силою, що протистоїть режиму Асада на Близькому Сході.