Суспільство 2020-03-25 13:24 Казанський Денис

«ЛДНР»: зона вічного карантину

Як сприймають епідемію на окупованому Донбасі

В Україну прилетів «чорний лебідь». Раптова пандемія китайського вірусу несподівано втрутилася у життя українців, що проживають по обидва боки лінії розмежування, як на підконтрольній, так і на  окупованій території. Позбавила сенсу усі попередні прогнози аналітиків та експертів, які робилися лише кілька місяців тому. Цілий світ виявився буквально паралізований карантином, і наша країна не стала винятком. Життя встало на паузу, дату закінчення якої сьогодні так само неможливо спрогнозувати, як виявилося неможливо спрогнозувати і спалах коронавірусу.

 

Введені у зв'язку з карантином обмеження на пересування стали шоком для більшої частини українського суспільства, яке до таких обмежень не звикло. Крім тієї його частини, яка проживає в ОРДіЛО. Там щось на кшталт «карантину» триває вже близько 6 років, і поки не планує закінчуватися. Жителі території, підконтрольній незаконним збройним формуванням ЛДНР давно вже звикли до того, що живуть у резервації, виїхати звідки не так просто. Блокпости, черги, комендантська година - все це давно вже стало обов'язковим атрибутом життя на непідконтрольній Києву території Донбасу. Втім, зараз, коли обмежувальні заходи цілком виправдані і їх активно вводить весь світ, в ОРДіЛО чомусь не поспішають вводити карантин.

 

Читайте також: Зафіксована пам’ять про війну, що триває

 

Здавалося б, втрачати особливо нічого. Підприємства на непідконтрольній території в основному або стоять, або працюють в половину колишньої потужності, бізнес - у напівмертвому стані. Але так звана «влада республік» вирішила не застосовувати ніяких обмежень. Навпаки, сьогодні вона робить усе, щоб переконати людей в ОРДіЛО, що ніякої небезпеки для них немає. Лідери бойовиків стверджують, що на території «ЛДНР» немає жодного хворого на коронавірус.

 

«Станом на 25 березня у ДНР немає жодного підтвердженого випадку COVID-19. У самоізоляції перебувають 418 осіб, під стаціонарним наглядом - 80. За останню добу у стаціонари госпіталізовано 7 осіб, з них 1 дитина. Стан усіх, хто знаходиться під наглядом задовільний », - йдеться у повідомленні так званого «мінохоронздоров'я ДНР».

 

Робота громадського транспорту, розважальних закладів та закладів громадського харчування продовжується у звичайному режимі. Лише в ВУЗах з 19 березня було вирішено ввести дистанційне навчання. Більш того, не стали навіть скасовувати традиційні «флешмоби» - так бойовики називають безглузді вуличні акції, у яких примусово змушують брати участь бюджетників та студентів. Наприклад, у Донецьку, Макіївці та інших містах ОРДіЛО, незважаючи на загрозу пандемії, відбулися масові акції на честь 6-ї річниці анексії Криму Російською Федерацією, в яких взяли участь тисячі людей. А рух «Донецька республіка» продовжує займатися організацією парадів для ветеранів Другої світової на честь 75-річчя перемоги над Німеччиною, про що гордо звітує у власних інформаційних ресурсах.

 

Та незважаючи на те, що бойовики заперечують наявність хворих на COVID-19 в ОРДіЛО, за різними даними вірус вже активно гуляє на непідконтрольною території та встиг забрати перші життя. Голова військово-цивільної адміністрації селища Зайцеве Володимир Вєсьолкін, який до війни проживав у Горлівці, повідомив, що 21 березня в цьому місті в машині швидкої допомоги від пневмонії помер місцевий житель Олександр Мірошник. У чоловіка були симптоми, характерні для коронавируса - сухий кашель і висока температура. Лікарі діагностували у хворого запалення легенів, але зі страху перед інфекцією відмовилися його госпіталізувати. У результаті чоловік помер, а схожі симптоми тепер спостерігаються у його сина. На думку Вєсьолкіна, бойовики просто приховують інформацію про те, що небезпечний вірус поширюється на підконтрольній їм території.

 

Читайте також: Консультативна (з)рада

 

Опосередковано на користь цієї версії свідчить і заява так званого «міністра охорони здоров'я ДНР» Ольги Долгошапко, яка 16 березня повідомила, що з початку року на території, підконтрольній ДНР, від свинячого грипу померли вже 43 людини. Можливо, ця цифра і не привернула б уваги, та справа в тому, що 20 лютого все та ж Ольга Долгошапко повідомляла, що з початку року в ДНР від свинячого грипу померло лише п'ять чоловік. Таким чином, менше, ніж за місяць на підконтрольній бойовикам території від хвороби, схожої на COVID-19, померло 38 осіб. І є всі підстави вважати, що такий сплеск смертності заподіяв саме шкідливий китайський вірус, наявність якого в ДНР не визнають. Цілком можливо, що небезпечну хворобу просто не можуть правильно діагностувати через відсутність тестів.

 

Єдиним карантинним заходом, який ввела так звана «влада республік» стало закриття сполучення з Україною. З 21 березня бойовики заборонили перетинати лінію розмежування під приводом того, що з України в ОРДЛО можуть потрапити переносники інфекції. Цікаво, що якщо раніше лідери незаконних збройних формувань в основному звинувачували українську сторону у блокаді Донбасу, то тепер закриття КПВВ відбулося за їх власною ініціативою. Таке рішення вже стало шоком для пенсіонерів, що проживають в ОРДЛО та виїжджають на підконтрольну територію за пенсіями. Цим людям похилого віку тепер доведеться невизначений час жити без українських грошей. Більшість їх отримує також пенсійні виплати від ДНР, але вижити на ці гроші практично неможливо.

 

А ось ситуація з перетином російського кордону виявилася більш заплутаною. Спочатку Росія закрила в'їзд на свою територію для всіх іноземців, до яких зарахувала і «громадян ДНР та ЛНР» (їх прирівняли до громадян України). Таким чином, перетнути кордон Росії з непідконтрольною територією могли тільки ті жителі ОРДіЛО, які встигли отримати паспорти Росії. Інших розвертали назад, і таким чином територія ОРДіЛО виявлялася фактично в повній ізоляції.

 

Читайте також: Мирний план Зеленського: пишний пустоцвіт

 

Таке рішення росіян відразу ж викликало на непідконтрольній території паніку. У соціальних мережах люди запитували, як же ж буде відбуватися доставка продуктів та інших необхідних товарів в ОРЛО під час карантину? Адже своїх виробництв, які в достатній мірі могли б забезпечити внутрішні потреби цієї території, в Донецьку та Луганську немає. Почалася паніка, через яку люди кинулися змітати з полиць в магазинах крупи, макарони, консерви та інші товари тривалого зберігання. В аптеках відразу ж зникли антисептики та медичні маски. Дефіцитними товарами стали парацетамол та ібупрофен. Однак, росіяни досить швидко змінили своє рішення і дозволили в'їжджати в Росію жителям ОРДіЛО з будь-якими паспортами. У тому числі і з паспортами України, за умови, якщо в них стоїть відповідна реєстрація.

 

Втім, на практиці все виявилося не так райдужно. Для проходу в Росію з ОРДЛО відкрили тільки кілька прикордонних переходів, де працюють пункти медичного контролю. Усе піші переходи, якими в основному користувалися жителі прикордонних міст та селищ, на час карантину закрили. Так, в Луганській області була зупинена робота місцевих пунктів пропуску на кордоні ЛНР з РФ - «Поповка», «Північний», «Піщанівка», «Краснодарка», «Краснодарка-1» та «Новоборовиці». Проїзд дозволено лише через пункти «Ізварине», «Червонопартизанськ» та «Должанський».

 

Загальний настрій в ОРДЛО у зв'язку з пандемією, що насувається, досить похмурий. Люди розуміють, що фактично живуть у бідній резервації, адміністрація якої фактично не підконтрольна населенню і не звітує перед ним. Медицина ОРДЛО знаходиться в украй плачевному стані, навіть у порівнянні з поганою медициною України та Росії. З 2014 року в лікарнях не проводилася реконструкція і не закуповувалося нове обладнання. Крім того, останні шість років у лікувальних установах ОРДЛО спостерігається відтік кваліфікованих кадрів та брак медичного персоналу. Проблему визнають навіть на офіційному рівні. Ще у лютому 2019 року «міністр охорони здоров'я ДНР» Ольга Долгошапко на пленарному засіданні «народної ради» заявила, що дефіцит лікарів в «республіці» становить майже 6 тисяч осіб.

 

«Чисельність лікарів в республіці на 1 січня 2019 року становить 9 110 осіб, що на 135 лікарів (1,5%) менше, ніж у 2017 році. Кількість середніх медпрацівників - 18 037 людей (на 259 осіб менше у порівнянні з 2017 роком). Загальний дефіцит лікарів у ДНР становить майже 6 тисяч осіб, середніх медпрацівників - понад 7 500 осіб», - розповіла Долгошапко.

 

З тих пір ситуація у ОРДЛО тільки погіршилася. І за нинішньої кризи така нестача лікарів може привести до фатальних наслідків. Чекати допомоги з Росії особливо не доводиться. Очевидно, що там найближчим часом будуть перш за все вирішувати власні проблеми. А допомагати ЛДНР, яких Москва досі називає територією України, будуть тільки за залишковим принципом.

схожі публiкацii